Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Sekalaiset => Aiheen aloitti: Aaku - 2.01.2026 kello on 22:30

Otsikko: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Aaku - 2.01.2026 kello on 22:30
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/f91f1113-0d3c-4009-9967-1255c71555c9
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: 99 - 2.01.2026 kello on 22:49
Ei paljoa haittaa, senverta kusetusfirma on. IMO.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: armas ujomieli - 2.01.2026 kello on 23:04
Juu kauan kestikin kaveri soitteli 1,5v sitten menee konkkaan. Kaverinsa isompi pomo tuolla ja minäkin hänet tiiän. Helppoo ei oo kellään toki sitä saa mitä tilaa😆
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: HiTec - 3.01.2026 kello on 09:03
Porukkahan huutelee tästä nyt hirveellä innolla jotta tuo uusi ajoneuvovero olisi mukamas syynä että nämä firmat alkaa nyt kippailemaan, mutta eiköhän tuossa ole oikeasti syynä ihan vaan ko. firman toimintatavat, niin makaa kuin petaa Thumbd
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Alan - 3.01.2026 kello on 09:33
Nämä "isot firmat" voisi aloittaa sillä, että myymässä olisi ihmisiä, jotka tuntevat tuotteensa. Sen kerran kun näyttelyssä kävin sain opettaa heille Hymerin tekniikkaa. Rinta-Joupilla ei tajuta senkään vertaa.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Tietis - 3.01.2026 kello on 10:01
Onhan nuo merkit ollut selvästi nähtävissä eli ei yllätys.

Ensimmäisten kommenttien perusteella näyttää siltä, että kovin on oltu tyytymättömiä Bestacaravanin toimintaan. Itse en ota tuohon puoleen kantaa, kun en ole palveluita juuri käyttänyt, ainoastaan tarvikekaupasta olen muutaman kerran jotain ostanut ja muutama hassu yö Bestparkin karsinassa tullut yövyttyä. Ja matkamökin hankintavaiheessa tuli käytyä muutamaa vaihtoehtoa heillä katsomassa, mutta tuolloin ei edetty niin pitkälle että olisi myyjän kanssa syvällisesti matkamökeistä keskusteltu. Siinä kaikki omakohtaiset kokemukset, eikä noissa moitteen sijaa.

Isossa kuvassa tuo on kuitenkin sääli. BC on rohkeasti pyrkinyt uudistamaan markkinaa ja luomaan uusia liiketoimintamallej a,esim. erilaiset leasing- ja "anna autosi vuokrattavaksi" -mallit ja Bestpark. Siitä voidaan sitten olla montaa mieltä, onko uudet liiketoimintamallit toteutettu asiakkaan kannalta riittävän toimivina ja liiketaloudellisest i kestävinä. Mutta yritetty on, ja siitä rohkeudesta hatunnosto. Suomessa tarvitaan rohkeita yrittäjiä, jotka ottaa riskiä ja pyrkii luomaan uutta markkinaa ja tavoittamaan uutta asiakaskuntaa, joka ei ole perinteisillä toimintatavoilla tavoitettavissa. Siinä on riski, ja nyt ei ihan onnistunut. Kysykää Googlelta tai AI:lta mikä on "sinisen meren strategia".

Toivottavasti Sorvari saa yrityssaneerauksen kantta firmansa jiiriin ja homman uuteen lentoon.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: megaman - 3.01.2026 kello on 10:41
Off-Topic:
Sen olen huomannut, että tällaisilla  otsikoinneilla on tapana vetää jälkiviisaita asiantuntijoita puoleensa kuin häkä. 😮
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Aakku - 3.01.2026 kello on 10:54
Entä takuut ja mahdolliset osamaksut...

Jos on vakuutusyhtiöt takuiden takana, niin ei liene hätää. Jos on jotain kahdenkeskeisiä takuujuttuja ym. niin itse ainakin pyrkisin nopeasti hoitamaan asiat kuntoon.
Tehdastakuu toki jatkuu muissa liikkeissä, mutta muut reklamoinnit hoitaisin pikimmiten. Mitään ennakkomaksuja ei toistaiseksi kannata maksella.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: tsahkali - 3.01.2026 kello on 10:56
Isossa kuvassa tuo on kuitenkin sääli. BC on rohkeasti pyrkinyt uudistamaan markkinaa ja luomaan uusia liiketoimintamallej a,esim. erilaiset leasing- ja "anna autosi vuokrattavaksi" -mallit ja Bestpark.

Sivusta katsottuna tuo 'Bestpark' oli huono vitsi....
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Aakku - 3.01.2026 kello on 11:14
Sivusta katsottuna tuo 'Bestpark' oli huono vitsi....
Erittäin luotaan työntäviä aidattuja parakkeja...

Itseäni harmitti, kun Bestparkit jyräsi tieltään oikeat yön yli matkaparkit. Moni kunta varmaan jätti oman kehityksensä, kun lähistölle tuli tällainen häkki.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: "Masi" - 3.01.2026 kello on 11:36
Nämä best caravanin vaikeudet oli jo yli vuosi sitten tiedossa.

Menee saneeraukseen tai konkurssiin, niin ne joilla on jonkunlainen
osin omaksi sopimus eli vuokraten omaksi etumaksulla osin maksettu
saattavat menettää etumaksunsa kun yksityinen on molemmissa se joka
omaa vähiten suojaa.

Toivottavasti noita parkkeja menee yksityisille jotka ymmärtävät hinnoittelun tärkeyden, sekä palvelujen laajuuden
matkaparkki toiminnassa.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: MRi - 3.01.2026 kello on 11:38
Harmillisia asioita mutta kuuluu yrittämisen riskiin. Saapa nähdä, pääseekö saneeraukseen. Olisi ehkä kannattanut käynnistää prosessi jo aiemmin eikä vasta nyt konkurssihakemuksen jälkeen.

Vähän vastaava case tuli vastaan viime vuonna, kun Yamaha Center Vantaa (Boat Store Finland Oy) haki ja pääsi yrityssaneeraukseen . Itse olin vuotta aiemmin ostanut ko. liikkeestä veneeni uutena. Vantaan liike laittoi ovet säppiin ja jouduin hakemaan uuden huoltopaikan. Se löytyi Sipoosta ja oli onneksi myös virallinen Yamaha / Yamarin liike, joten myös pari takuuseen mennyttä asiaa hoitui ongelmitta kausihuollon yhteydessä.

AI:n analyysin mukaan noissa yhteistä on se, että toimintaan vaikuttaa aika 50/60 kuluttajakysyntä ja toisaalta yrityksen oma rakenne ja päätökset.

Erona noissa se, että Boat Store Finlandin vuosi 2024 oli vielä voitollinen ja yritys teki saneerauspäätöksen aiemmin. Best Caravanin toiminta on ollut tappiollista ja saneeraushaku vasta nyt pakon sanelemana.

Saa nähdä milloin taloustilanne paranee ja kulutus kääntyy kasvuun. Voi ottaa vielä hetken aikaa.

Vähän laajempi näkemys aiheeseen linkin takana. Todennäköisesti maksumuurin takana, joten copy-pastea ohessa.

https://www.hs.fi/visio/art-2000011692971.html

Uskon, että hän on hyvinkin oikeassa. Itse allekirjoitan tuon eläkeosuuden. Kun on tiedossa, että elinaikaodotteen kautta laskettavan kertoimen myötä eläkkeelle jäämisen ajankohta karkaa koko ajan kauemmaksi ja samanaikaisesti kuukausieläke pienenee, niin kyllähän sitä ihminen varautuu siihen säästämällä (=sijoittamalla), siinä määrin kuin vain on mahdollista.

***

Suomalaiset säästävät, vaikka ostovoimakuopasta on jo osin noustu. Kulutus ei lähde käyntiin, vaikka tulot ovat nousseet. Valtiovarainministe riö on puhunut talouden ”tuntemattomasta jarrusta”, jonka syytä ei ole osattu selittää.

Suomen toiseksi suurimman vahinkovakuutusyhti ö Lähi-Tapiolan tuore pääekonomisti Hannu Nummiaro uskoo löytäneensä vastauksen.
”Kotitaloudet yrittävät paraikaa korjata taseitaan. Varallisuuden arvo on laskenut reaalisesti juuri samaan aikaan, kun julkisen sektorin palvelulupaus on heikentynyt”, Nummiaro sanoo.

Nummiaron analyysi perustuu yksinkertaiseen perushavaintoon: Suomalaisilla on noin 60 prosenttia varallisuudestaan kiinni asunnoissa. Ja asuntojen arvo on laskenut koronahuipusta reilussa kolmessa vuodessa reaalisesti eli hintojen nousun vaikutuksen huomioon ottaen 25 prosenttia.

Nummiaron mukaan tasetaantumasta voi erottaa kaksi tärkeää muuttujaa.

Ensinnäkin varallisuus on pienentynyt reaalisesti. Toiseksi samaan aikaan on heikennetty julkisen sektorin tarjoamaa turvaverkkoa.
”Kun leikataan työttömyysturvaa, pitää olla isommat puskurit sille varalle, että jää työttömäksi. Kun heikennetään eläkkeitä, pitää olla enemmän omaa säästöä”, hän selittää.

Yhdistelmä pakottaa kotitaloudet säästämään, vaikka tulot olisivat nousussa.

Varallisuutta pitäisi siis olla turvaverkon heikentymisen takia enemmän kuin ennen, mutta samaan aikaan oman omaisuuden arvo on pienentynyt.

”Kun heikentynyttä nettovarallisuutta pyritään paikkaamaan säästämisellä, niin se tarkoittaa, että kulutus ei lähde käyntiin. Se näyttäytyy taloudessa näkymättömänä jarruna”, Nummiaro sanoo.

Nummiaron mukaan Suomi on perin poikkeuksellisessa asemassa Euroopassa. Kun hän tutki vanhojen asuntojen hintaindeksejä eri EU-maissa ja korjasi ne inflaatiolla, ero oli hätkähdyttävä.

”Suomessa vanhojen asuntojen hinnat ovat laskeneet kymmenessä vuodessa reaalisesti 20 prosenttia. EU:ssa ne ovat keskimäärin nousseet 20 prosenttia.”

Ero selittää, miksi tasetaantuma voi jarruttaa juuri Suomessa talouskasvua enemmän kuin muualla EU:ssa.
Nummiaron mukaan tasetaantuma ei ole pysyvä tila, mutta sen purkaminen vie vielä vuosia.

Kun julkinen sektori säästää ja kotitaloudet säästävät, talous taantuu. Kun talous taantuu, verotulot laskevat ja julkinen sektori joutuu säästämään lisää.

Työmarkkinauudistuk set ovat samanaikaisesti lyhyellä ajalla kasvua heikentäviä, mutta pitkällä ajalla kasvua vahvistavia, kun työn tarjonta nousee.

Samoin kotitalouksien herääminen uusiin varautumisen tarpeisiin voi olla etupainotteista ja saanut vahvistusta geo- ja kauppapoliittisista epävarmuuksista, hän arvioi.

”Euroopan velkasäännöt pakottavat sopeuttamaan. Ja kun taseet on korjattu, kulutus voi normalisoitua.”
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Reissaaja80 - 3.01.2026 kello on 11:43
Erittäin luotaan työntäviä aidattuja parakkeja...

Itseäni harmitti, kun Bestparkit jyräsi tieltään oikeat yön yli matkaparkit. Moni kunta varmaan jätti oman kehityksensä, kun lähistölle tuli tällainen häkki.

Ne aidat ei itseä haittaa, mutta hinnoittelussa ei ollut mitään järkeä. Ja osa parkeista oli ihan käyttäjien puolesta sotkettu siihen kuntoon, että niissä ei kehtaisi olla.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: smy - 3.01.2026 kello on 11:56
Nämä best caravanin vaikeudet oli jo yli vuosi sitten tiedossa.

Menee saneeraukseen tai konkurssiin, niin ne joilla on jonkunlainen
osin omaksi sopimus eli vuokraten omaksi etumaksulla osin maksettu
saattavat menettää etumaksunsa kun yksityinen on molemmissa se joka
omaa vähiten suojaa.

Käsittääkseni pääosa sopimuksia on suoraan Lähi-Tapiolan ja asiakkaan välisiä. Eli autot on Lähi-Tapiolan omistuksessa. Best Caravan on lähinnä välittäjä.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: reissu - 3.01.2026 kello on 12:17
Ne aidat ei itseä haittaa, mutta hinnoittelussa ei ollut mitään järkeä. Ja osa parkeista oli ihan käyttäjien puolesta sotkettu siihen kuntoon, että niissä ei kehtaisi olla.

Paljon on kiinni siitä, mitä yöpymispaikalta haluaa. Me käytettiin niitä jonkun verran ja yhtä lukuun ottamatta oli meidän tarkoitukseen sopiva. Oli ne palvelut, jotka riittävät, eikä meille turhia grillipaikkoja, veneitä, lautavuokrauksia, leikkipaikkoja.  Leiriytymään pääsi vaikka yöllä jonkin tapahtuman jälkeen.  Aamulla matka jatkui. Hintahan on puolet varsinaisten leirintäalueiden , myös sf- hinnasta. Siivottomia paikkoja ei kohdalle osunut, eikä häiriöitä ollut.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: smy - 3.01.2026 kello on 13:23
Best Park Oy on eri yritys. Tappiolla pahasti kyntänyt.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Naussi - 3.01.2026 kello on 13:52
"Vähän vastaava case tuli vastaan viime vuonna, kun Yamaha Center Vantaa (Boat Store Finland Oy) haki ja pääsi yrityssaneeraukseen . Itse olin vuotta aiemmin ostanut ko. liikkeestä veneeni uutena. Vantaan liike laittoi ovet säppiin ja jouduin hake :)maan uuden huoltopaikan. Se löytyi Sipoosta ja oli onneksi myös virallinen Yamaha / Yamarin liike, joten myös pari takuuseen mennyttä asiaa hoitui ongelmitta kausihuollon yhteydessä"

Samoin ostin uuden Yamaha 115 HP  perämoottorin. Huollon hinnaksi luvattiin 260€. No liike kiinni ja toinen valtuutettu liike pyysyikin 450€. Takuuhomma, niin pakko maksaa.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: tsahkali - 3.01.2026 kello on 14:49
Itseäni harmitti, kun Bestparkit jyräsi tieltään oikeat yön yli matkaparkit. Moni kunta varmaan jätti oman kehityksensä, kun lähistölle tuli tällainen häkki.

Valitettavasti näin....   >:D
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: K.E.V - 3.01.2026 kello on 15:32
Valitettavasti näin....   >:D
Ja samaa Matkaparkki.com
Paljon hyviä paikkoja kadonnut kyltin taakse saamatta mitään lisäarvoa.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: reissu - 3.01.2026 kello on 16:42
Best Park Oy on eri yritys. Tappiolla pahasti kyntänyt.

Eri yritys, mutta samat päättäjät molemmissa.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: mhe15 - 3.01.2026 kello on 19:24
Paljon on kiinni siitä, mitä yöpymispaikalta haluaa. Me käytettiin niitä jonkun verran ja yhtä lukuun ottamatta oli meidän tarkoitukseen sopiva. Oli ne palvelut, jotka riittävät, eikä meille turhia grillipaikkoja, veneitä, lautavuokrauksia, leikkipaikkoja.  Leiriytymään pääsi vaikka yöllä jonkin tapahtuman jälkeen.  Aamulla matka jatkui. Hintahan on puolet varsinaisten leirintäalueiden , myös sf- hinnasta. Siivottomia paikkoja ei kohdalle osunut, eikä häiriöitä ollut.

Sama homma. Aika paljon näitä on mollattu, mutta me olemme saaneet niistä ne palvelut mitä olemme halunneetkin. Ihan perusjuttuja. Oikeastaan samat, mitä Keskisen Onnelassa uudella alueella. Best Parkeja käyty ainakin Rovaniemi/Napapiiri (siellä oli ilmainen saunakin), Iso-Syöte (ei ole enää Best-Parkin kautta, vaan alueen pitäjä otti paikat takaisin omaan hoitoon), Taivalkoski (ainoa vaihtoehto talvella. Tämä oli pettymys, kun auraus oli unohtunut. Onneksi päästiin nelivedolla ja seuraavana päivänä 15cm uusi lumi oli sulanut pois.). Jossain muuallakin on saatettu 1-2 yötä olla. Ei ole jäänyt mieleen. On saatu sähköä sen verran kuin on tarvittu, päästy suihkuun (Rovaniemellä saunaankin), saatu puhdasta vettä ja molemmat likavedet tyhjennettyä. Ja aidatulle alueelle ei kukaan ole tullut ampumaan ilmakiväärillä ikkunoihin...
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: tsahkali - 4.01.2026 kello on 11:23
Off-Topic:
Ja aidatulle alueelle ei kukaan ole tullut ampumaan ilmakiväärillä ikkunoihin...

Sinulla lienee väärä käsitys ilmakiväärin kantamasta ja tehosta!   ;D
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: 0yxxy0 - 4.01.2026 kello on 18:28
Ei mitään huonoa sanottavaa ko yrityksestä, kokemusta Kempeleen liikkeestä.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: mhe15 - 4.01.2026 kello on 21:11
Off-Topic:
Sinulla lienee väärä käsitys ilmakiväärin kantamasta ja tehosta!   ;D

Kyllä minulla siitä on käsitys, mutta tietääkseni noille aidatuille alueille ei vielä ole ammuskeltu samalla tavalla kuin puskaparkissa olleita on ammuttu.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: hemu - 4.01.2026 kello on 22:12
Pirkkalan (Tampere) ammuttiin jokuvuosi takaperin,. Kulkimeessa luodinreikä seinässä. Kuviakin oli uutisissa.
Vaan ei ole kuulunut tapauksesta mitään??
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: mhe15 - 4.01.2026 kello on 22:29
Pirkkalan (Tampere) ammuttiin jokuvuosi takaperin,. Kulkimeessa luodinreikä seinässä. Kuviakin oli uutisissa.
Vaan ei ole kuulunut tapauksesta mitään??

Oho. Tästä on ollut tietoinen. Hulluja ollut liikkeellä jo aikaisemmin. Ja tosiaan ampuneet vielä alueelle, jossa oleskelun oikeutta ei pitäisi kenenkään pystyä kiistämään.
Otsikko: Vs: Best-caravan konkurssi
Kirjoitti: Reissaaja80 - 4.01.2026 kello on 22:59
Pirkkalan (Tampere) ammuttiin jokuvuosi takaperin,. Kulkimeessa luodinreikä seinässä. Kuviakin oli uutisissa.
Vaan ei ole kuulunut tapauksesta mitään??

Härmälän tapauksesta löytyy juttua tältä palstalta ja vaunun omistaja myös. Liekkö sitten useampia tapauksia Tampereella ollut? Ampuja ei tässä tainnut olla alueella vaan oli ammuttu ilmeisesti jostain kauempaa.