Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => Karavaanarin elektroniikka => Aiheen aloitti: halmetoja - 20.12.2025 kello on 14:07
-
miten onnistuu tuommoseen loistelampun vaihto led loistelampuksi. T5 8W G5 288mm
onko jossain piilossa sytytin joka pitää vaihtaa.?
-
Eikös se ole 12V lämppu?
-
Olisiko tällainen..?
Jännite kai pitäisi selvittää.
https://www.k-rauta.fi/tuote/led-valoputki-osram-substitube-t5-hf-short-288mm-400lm-4000k-g5/4058075823716
Itse tein niin, että poistin loisteputken ja asensin kirkkaaseen alumiiniin led nauhaa. Viereen vielä säädettvä katkaisin.
-
12v on , lampusta merkinnät on Airam Electric A9UABV T5 8W/830 G5 Warm 03W20 näistä ei kyllä jännitettä ole näkyvästi laitettu. led lamput sitten on vissiinkin kaikki verkkovirralle.
mutta kokeilin tuosta napista akku virta päälle ja pois niin se sama kuin valot päälle tai pois eli akusta loistelampulle 12v. tuo k-raudan tuote onkin sitten verkkovirralle kaiketi. ledi nauhaa kait pitää ruveta miettiin...
-
Onhan näitä kaikenlaisia korvaavia...
http://bot.fi/41hq
-
Tuo 8W lpu on normaalisti tarkoitettu 220V jännitteellä, ja single sytyttimellä sekä kuristimella. 12V käyttö tapahtuu liitäntä laitteella joka muuntaa 12 V noin 200 V joten siihen tuskin korvaajaa löytyy,,en ainakaan tiedä, yleensä korvaajaa on kuristin ratkaisuun ja oikosulku sytyttimen paikalle jolloin kannoille tulee täysi jännite. Suosittelen vaihtamaan suoraan 12 V led valaisimen joita saa useimmista halpakaupooista ja caravan kaupoista joko kytk8mellinen tai ilman.
PS on noita K-raudan korvaavia lamppuja kokeiltu, toimivuus on luokkaa 30% mm itselle tuli pari jotka ei toimineet toisessa paikassa mutta mulla toimi. Ja merkki oli juuri Osram
-
no tuo K-raudan lamppu toimii 17-40V jännitteellä kertoo linkin tuotetiedot
https://www.k-rauta.fi/tuote/led-valoputki-osram-substitube-t5-hf-short-288mm-400lm-4000k-g5/4058075823716
-
jahas, amerikasta näyttäisi saavan sopivaa led lamppua, jos en nyt aivan väärin tuota tulkitse.
https://store.marinebeam.com/12-f8t5-led-tube-for-fluorescent-fixtures/
tai sitten amazon.com.
https://www.amazon.com/Fulight-Rotatable-F8T5-Tube-Light/dp/B01E8TQLME?th=1
-
Etkö saa kuvaa siitä lampun runko-osasta. Oletan, että rungon sisällä on pieni piirilevy, jossa 12v muunnetaan loisteputkijännitte eksi.
-
kuvat
-
Tuollaisia saa ledeillä ihan suomikaupasta.
https://www.sarkacaravan.fi/product/19851/led-valaisin-370mm