Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => 12 voltin järjestelmä => Aiheen aloitti: Jamidee - 4.09.2025 kello on 18:28
-
Tota jääkaappiahan voi käyttää kaasulla, 12V sähköllä tai 230V sähköllä. Me ollaan tää kolmisen vuotta minkä auto on ollu alla käytetty sitä ainoastaan kaasulla. Sinne on vaihdettu suutinta ja poltinta jonka jälkeen taas on hetken toiminut hyvin kunnes taas alkoi hiipumaan. Sitten harmittaa kun on helteet, niin se ei jaksa pitää viileenä edes vaikka toimisikin.
Olen jo miettinyt heittää vesilintua koko kaapilla ja hommata kunnon kompressorikaapin, mutta rupesin miettimään kannattaako sittenkään. Huollossa kun tota on korjattu niin ne testasivat myös noi sähköt ja niillä se toimii mainiosti. Nyt rupesinkin miettimään kannattaako tuota hävittää sittenkään, vai pystyisikö sitä käyttämään 12V sähköllä jos on aurinkopaneelit (niin että virtaa riittää)? Ja tärkein että pysyykö se 12v sähköllä kylmänä vaikka helteellä?
Jostain olen kuullut ettei 12V akkuvirralla kannata käyttää muutakuin ajaessa, kun muuten se tyhjentää akun. En nyt muista missä kuulin / luin tuon.
-
Jos se sähköllä toimii hyvin, niin pitäisi toimia kaasulla vielä paremmin!
Kun remontin jälkeen toimii hetken, voi syy olla perinteinen: Sisältä hilseilevä kaasuputki.
Sen teräksisen kun vaihtaa kupariin, niin ongelma poistuu ja suutin pysyy puhtaana.
Ongelma voi toki olla muukin mutta tämä oletus sopii kuvaan.
Minulla oli entiwanhaan 10cm pätkä hienosäikeistä Cu-lankaa, josta oli 1cm kuorittu.
Tätä 'harjaa' kun pyöräytti siellä suuttimessa, niin taas tuli kaasua....
-
Millainen on tuossa mallissa pakoputki? Itsellä korkea kaappi ja sen pakoputken kun nuohosi kunnolla niin alkoi toimimaan huomattavasti paremmin. Ostin pienen pulloharjan johon kiinnitin tukevaa mutta notkeaa rautalankaa erittäin tukevasti. Sen saa nyt vedettyä pakoputkessa ees-taas niin saa joka kevät putsailla röörin puhtaaksi. Puhdistuksen ajaksi pitää vaan irroittaa poltin putken alta ja kääntää sivuun ettei kaikki roskat putoa sinne.
-
Saattaa riittää kun puhauttaa paineilmalla sen palopesän puhtaaksi.
Siihen voisi kenties vetää jopa pienen kupariputken liki ja siten että saa puhautettua helposti purkamatta enempiä.
-
12v vastus on mallista riippuen jotain 110-140w.
Eli 100Ah akku tyhjänä noin 6h jälkeen. Eli riittävien aurinkopaneelien kanssa päivällä auringonpaisteessa toimii, pilvisellä kelillä/yöllä imee äkkiä akun tyhjäksi.
Niin tehoton se on joka tapauksessa ettei helteellä pysy kylmänä.
Kyllä absorptiokaapin 12voltin vastus on vain niitä maita varten missä kaasua ei saa pitää ajon aikana päällä. Muuten täysin turhia.
-
Eipä tuolle 12V käytölle taideta ohjekirjassakaan luvata kuin viileyden ylläpito, ei varsinaista jäähtymistä lainkaan = se jäähdytys tehdään sitten kaasulla tai 230VAC
-
Eipä tuolle 12V käytölle taideta ohjekirjassakaan luvata kuin viileyden ylläpito, ei varsinaista jäähtymistä lainkaan = se jäähdytys tehdään sitten kaasulla tai 230VAC
Elokuussa, kun pohjoinenkin Eurooppa kärvisteli pari viikkoa, niin hyvin pysyi kaappi ajossakin kylmänä 12V:lla.
Riippuu varmaan kaapista...
-
Kyllä 12v on ajon aikana kaappi jäähtynyt täysin riittävästi ja jopa pakastelokero on pakastanut mustikat matkalla pohjosesta kotio.
Riippuu varmaan onko kunnon kaappi vai joku tekele.... ;)
-
^
Johdotuskin vaikuttaa. Jos vaunussa kaapille tulee autosta 15 metriä johtoa niin kolmasosa tai enemmän tehosta hukkuu siihen.
-
Riippuu varmaan onko kunnon kaappi vai joku tekele.... ;)
Dometic RM5330 käyttöohjekirja sivu 9:
https://www.savenmaa.fi/storage/product_files/2/dometic-rm5310-manual.pdf
Ota huomioon seuraavat seikat säilytettäessä elintarvikkeita jääkaapissa, joka on asennettu ajoneuvoon:
- Jääkaapin käyttö ajon aikana, kun käyttö energiana on 12V-DC
Tällaisissa olosuhteissa ei jääkaappisäilytykse llä voida taata riittävän alhaista lämpötilaa helposti pilaantuvien elintarvikkeiden säilytykseen.
Toki jos ei koskaan noita ohjekirjoja lue, niin ainahan sitä voi asioiden kanssa besservisseröidä ja heitellä ihan mitä sylki suuhun tuo, mutta...
-
Jos on hakenut kaupasta lämpimät kaljat ja ajelee muutama sata kilsaa niin ovat kohteessa kylmiä ja jäätelö on kovaa.
Ei siinä ohjekirjoja tarvita sen toteamiseen.
Joskus on tuntunut että ajaessa jäähtyy jopa paremmin kuin kaasulla/verkkovirralla. Johtuuko sitten paremmasta tuuletuksesta ajon aikana.