Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Sekalaiset => Aiheen aloitti: Griffon Merlin - 15.08.2025 kello on 00:02

Otsikko: Newbie-tuunaaja vailla neuvoja
Kirjoitti: Griffon Merlin - 15.08.2025 kello on 00:02
mulla on nyt vihdoinkin "perusterve" musketeer puutarhassa kesähuoneena (ei omalla pihalla) ja tarkoitus on tuunata siitä osa-aikainen työ- ja nukkumistila yhdelle ihmiselle - itselleni.
kantavia en aiokaan purkaa pois, ettei rysähdä koko komeus nurmikolle, mutta
kiinnostaisi tietää mitä materiaaleja ja pintakäsittelyjä voin käyttää, ja mitä vaunun sisuskaluista voin korvata muilla rakenteilla.
suuren osan vuodesta vaunu on kylmillään, talvella käyttöä n. 2 viikon välein, mutta sulan maan aikaan toki enemmän.
täältä löytyy varmasti hyviä pointteja mitä kannattaa ottaa huomioon, jos joku viitsisi vastata?
Otsikko: Vs: Newbie-tuunaaja vailla neuvoja
Kirjoitti: Yrjö - 15.08.2025 kello on 09:49
  Yleensä kalusteet voi purkaa pois ja korvata toisilla, ehkä kuitenkin vessaa ja joitain kaappeja tarvitset? Myös sähkolämmityksen = on ilmalämpöpumppu tarvitset, koska auringossa nämä menee kuumaksi.
   Täällä juttua:
    https://karavaanari.org/index.php/board,58.0.html
Otsikko: Vs: Newbie-tuunaaja vailla neuvoja
Kirjoitti: Ossi66 - 15.08.2025 kello on 10:03
Yleensä kannattaa käyttää alkuperäistä vastaavia eli esim koivuvaneri kestää normit kosteudenvaihtelut homentumatta.
Mitään muovia ei kanata laittaa eli maalit ja pintamateriaalit hengittävää eikä esim. lateksia / vinyyliä.

Jos on tarkoitus pitää vaunu loppuelämänsä kesämökkinä ilman vetoa, voi käyttää raskaampaakin materiaalia kuten umpipuuta. Tuunauksen jälkeen sillä ei kuitenkaan ole enää mitään jälleenmyyntiarvoa normaaliin vaunukäyttöön.  ;)
Otsikko: Vs: Newbie-tuunaaja vailla neuvoja
Kirjoitti: Masa matkailija - 15.08.2025 kello on 15:23
Jos on tarkoitus pitää vaunu loppuelämänsä kesämökkinä ilman vetoa, voi käyttää raskaampaakin materiaalia kuten umpipuuta. Tuunauksen jälkeen sillä ei kuitenkaan ole enää mitään jälleenmyyntiarvoa normaaliin vaunukäyttöön.  ;)
Tuokin riippuu vaunun ratkaisuista. Niin minäkin luulin kun Polarin tein, mutta kyllä niitä muitakin ihmisiä on jotka ei tyydy tehdas tyyppi ratkaisuihin. Oma meni muutamassa tunnissa kaupaksi. Ilmeisesti hinta ja toteutus kohtasi.