Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuautot => Aiheen aloitti: JKaa - 21.04.2020 kello on 10:46
-
Morjesta kaikki,
mites mahtaa olla otsikon mukaiset koneet, onko paremmuus eroja? Olisi kaksi vaihtoehtoa, byrstner 2.8JTD -01 ja Detfleffs 2.8idtd -00. Molemmissa ajokilometrit n. 160tkm, hyvin huollettuja, jakopäät juuri laitettu jne. Koriltaankin autot miellyttää yhtä paljon, suht saman kokoiset alkoviautot.
Mietin onko koneissa, esmes kestävyydessä, taloudellisuudessa, huoltohinnoissa jotain sellaista eroa, jonka johdosta olisi viisainta päätyä jompaan kumpaan? :)
-
idtd on simppelimpi toiminnaltaan kun ei kaikki ole elektronisesti ohjattua.
Kuulemma idtd myös hitusen taloudellisempi (ei ole jtd kokemuksia). Ilmeisesti molemmat hyviä myllyjä joilla ajaa huollot tekemällä suuria kilometrilukemia.
-
Molemmat omistaneena ei ole kummastakaan pahaa sanottavaa. Idtd alustana vähän kovempi ja työkonemaisempi. Jtdssä enemmän elektroniikkaa mm. elekroninen polttoaineen syöttö, kun se Idtdssä on vielä mekaaninen. Hyviä pelejä molemmat ja peruskone hyvin huollettuna vie varmaankin 400tkm. Ajomukavuuden vuoksi valitsisin Jtdn.
-
Molemmat koneet ovat perusvarmoja toimimaan. Enenmän kiinnittäisin huomion koriin. Kumpi noista vaihtoehdoista tuntuu teille toiminnallisesti miellyttävämmältä.
-
Molemmissa on perusmoottori aivan sama, erona on moottorin ulkopuoliset osat eli polttoaineensyöttö jne.
Merkittävää eroa ei ole suuntaan tai toiseen. Omassa idtd sylttöpumppu hajosi, kului ajossa niin että syöttö vaan vähenikoko ajan. Mutta auto oli itäsuomessa pyörinyt niin olisiko käytetty epämääräistä ainetta? Jtd koneiden kanssa voi olla sitten liitinongelmia, yksi euroopanreissu ajeltiin suuttimen liittimet pännitettynä kun alkoi jo baltiassa pätkimään. Mutta nämäkin on jo tuon ikäisissä korjattu.
Ajamalla nuo ei mekaanisesti hajoa, huoltamatta kyllä...
-
Molemmissa on perusmoottori aivan sama, erona on moottorin ulkopuoliset osat eli polttoaineensyöttö jne.
Jtd koneiden kanssa voi olla sitten liitinongelmia, yksi euroopanreissu ajeltiin suuttimen liittimet pännitettynä kun alkoi jo baltiassa pätkimään. Mutta nämäkin on jo tuon ikäisissä korjattu.
Eikä tuo pinnien kiristäminen kummonen operaatio ole ja vaikka teettäisi sen korjaamolla niin ei se montaa euroa maksa. 3vuotta sitten meidän kulkineesta ne kiristettiin, ei maksanut mitään. Sain jopa Laatokan kierrokselle työkalun lainaksi mukaan jos alkaa kenkkuilemaan. Ei oo sen jälkeen ollut ongelmia.
-
Kiitos kommenteista ja kokemuksista! Näin vähän itsekin olin ounastellut että ihan ok motteja molemmat. Thumb
Kauppoihin en kuitenkaan päässyt kummastakaan kun tarkemmassa syynissä tuli esiin että olivat jo sen verran kostuneita, harva 20 vuotias enää ihan kuiva mutta märkää ei viitse hankkia. Eli etsintä jatkuu. :)