Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuvaunut => Aiheen aloitti: Ipsu - 31.08.2011 kello on 19:46
-
Tyhmääkin tyhmempi taas kyselee vanhemmilta ja viisaammilta..
Myntin otteessa on Erikoisehdot ja huomautukset -kohdassa myös tälläinen maininta
Varusteisiin kuuluu 6 vuodetta, 2 pöytää, pesupöytä kaappeineen, 3 hyllykköä, kaasuhella, vaatekaappi, jääkaappi, keskuslämmitys Trumatic S 3001, väliseinä, kaksoislasit, kaasupullokotelo
Ja kysymys kuuluu, että miks ihmeessä nuo maininnat tuolla on ja tulevaa kunnostusta ajatellen onko noilla joku merkitys? Pitääkö vaunua siis jotenkin erityisesti katsastaa sen rempan jälkeen?
-
Minä olen muutellut nykyisen ja edellisen auton sisusta radikaalisti. Katsastuksessa on katsottu sisätiloista vain sammutin. Varmaankin vaunuissa sama juttu.::)
-
Tyhmääkin tyhmempi taas kyselee vanhemmilta ja viisaammilta..
Myntin otteessa on Erikoisehdot ja huomautukset -kohdassa myös tälläinen maininta
Varusteisiin kuuluu 6 vuodetta, 2 pöytää, pesupöytä kaappeineen, 3 hyllykköä, kaasuhella, vaatekaappi, jääkaappi, keskuslämmitys Trumatic S 3001, väliseinä, kaksoislasit, kaasupullokotelo
Ja kysymys kuuluu, että miks ihmeessä nuo maininnat tuolla on ja tulevaa kunnostusta ajatellen onko noilla joku merkitys? Pitääkö vaunua siis jotenkin erityisesti katsastaa sen rempan jälkeen?
Ei ole myöskään koskaan tullut moista vastaan. En ymmärrä?
-
Pohdin että onko tämä perua sieltä "mustien kilpien ajalta", jolta tuo vaunukin on?
Eli olisi vain jäänyt sinne roikkumaan...
Tuota lämmitintä kun tuskin saa enää edes toimimaan ja liekö edes järkevää yrittää...
-
Eihän tuo Truma satu olemaan 3002:nen? ;)
-
Tuollaista vaunua on paha muuttaa traileriksi - siis ulkonäöllisesti vaikka se papereissa olisikin "matkailuperävaunu". ;D
Onko ote uusi / onko aiemmissa otteissa lukenut tuo varustelista?
:-X Onkohan Trafi tukkimassa "reikiä"..
-
Eihän tuo Truma satu olemaan 3002:nen? ;)
Ei mitään käsitystä mikä on, noin lukee otteessa.. Vaunu on nyt talvea paossa eräässä tallissa joten en voi heti tarkistaa, mutta koitetaan muistaa..
Edellinen ote on hukka nimisessä piilopaikassa, jonka vain edellinen alkuvuodesta asti edesmennyt omistaja tietää.
Eli ihan tuore ote mulla on tässä kädessä. Vaunu on katsastettu viimeksi 1.10.2003.
Vaunu ois tarkoitus rempata vielä vaunuksi, jollei nyt jotain radikaalia tapahdu..
Mä en jotenkin jaksa uskoa että noita olisi tuonne jälkeenpäin lisätty, vaan nimenomaan ajattelisin että ne on sinne kirjattu vuonn -73 ja siellä roikkuvat yhä..
Noh, pitänee tätä selvittää tuolla läheisellä konttorilla, että mikä merkitys noilla on. Saattaa nimittäin olla että esim kaasuhellaa ei enää jätetä vaunuun ja tuo lämmitinkin on sen näköinen että on tiensä päässä..
Jaa mulla taitaa olla siitä joku kuva, selventäisköhän ne.. Hetki, kaivelen...
-
alareunassa hiukan näkyy
(http://i51.photobucket.com/albums/f375/Ipsu2/IMG_1006.jpg)
ylhäältä
(http://i51.photobucket.com/albums/f375/Ipsu2/IMG_1017.jpg)
edestä
(http://i51.photobucket.com/albums/f375/Ipsu2/IMG_1016.jpg)
-
Saattaahan tuo Truma 3001:nen olla, mutta en tunne moista merkkiä. Truma kuitenkin selvästi. Vaunussa aika paha homevaurio.
-
^ Noinko meinaat ;D
Tuo vaunuhan on aivan läpimätä..
Tarkoitus olisikin uudelleen rakentaa koko sisäpuoli, vain pelti jäisi entiselleen ;)
-
^ Noinko meinaat ;D
Tuo vaunuhan on aivan läpimätä..
Tarkoitus olisikin uudelleen rakentaa koko sisäpuoli, vain pelti jäisi entiselleen ;)
Joo, näin meinaan, mutta asiahan on jo hallinnassa. ;)
-
Pohdin että onko tämä perua sieltä "mustien kilpien ajalta", jolta tuo vaunukin on?
Eli olisi vain jäänyt sinne roikkumaan...
Kyllähän se on juuri noin, paitsi että mustat kilvet vaihtui 1972 alussa ja perävaunukirjoja kirjoitettiin pitkälle -70luvun loppuolelle saakka.
Aikoinaan nuo sisävarusteet kirjoitettiin perävaunukirjaan rekisteröintikatsas tuksen yhteydessä. Riippui katsastusmiehestä miten yksityiskohtaisesti se nuo kirjoitti. Tuohon perävaunukirjaan myös merkittiin jokainen vetoauto jolle se oli KYTKENTÄkatsastettu . Silloinhan ei ristiinkytkennästä tiedetty yhtikäs mitään.
Eikös ristiinkytkentä tullut vasta 1980 luvulla...?
EDIT: Niin ,ja kun ne varusteet on lueteltu tuolla tavoin tarkoittaa se että JOS tehdään muutos, tulee täydellinen muutoskatsastus uudelleen punnituksineen, ja jos paino on kasvanut, katsotaan akselin ja vetopään, ehkä rungonkin kantavuusmerkinnät, jos ei riitä menee kyseinen palikka vaihtoon. Tiedän tapauksen että akselisto meni vaihtoon 30 kg:n painonlisän takia...
-
^Tätä vähän kyllä pelkäsinkin..
No varmuuden varmaan saa, kun käy tuolta konttorilta asiaa tiedustelemassa.. Jos asia menee todella noin, niin vaunu varmaan tehdään uusiksi niin, että ei ole kaasuhellaa, eikä jääkaappia, ei ainakaan paino ylity :-\
-
^Tätä vähän kyllä pelkäsinkin..No varmuuden varmaan saa, kun käy tuolta konttorilta asiaa tiedustelemassa.. Jos asia menee todella noin, niin vaunu varmaan tehdään uusiksi niin, että ei ole kaasuhellaa, eikä jääkaappia, ei ainakaan paino ylity :-\
Juu, noin sen luulisin menevän.
Mikäli ei esim jääkaappia ole, niin luulen että rekisteriotteeseen merkitään "ei jääkaappia" ja se seuraa tuolla tiedolla hamaan tulevaisuuteen. Mikäli se jääkaappi sitten taas jossain vaiheessa lisätään, ja ilmenee/ilmoitetaan jälkeenpäin lisätyksi niin on taas muutoskatsastus edessä. Tämä siis jos katsastusmies huomaa/kerrotaan muutoksista.
En ole katsastusmies, enkä tiedä nykykäytäntöä. Tietoni on omaa kokemusta vuosikymmenten takaa.
Oma kokemus on että vanha vaunu jossa ei tarvita sammutinta, ei aina katsastuksessa edes ovea avata. Joskus kyllä haluaa katsoa että onko sammutin asennettu, avaa oven tarkistaaksen sen leiman, sen nimittäin pitää olla tuore jos sammutin asennettu on.
... Oletko miettinut että voiko sen rakentaa niin kevyeksi että sen kokonaispaino jäisi alle 750 kilon. silloin sitä ei tarvitsisi uusintakatsastaa ollenkaan...? Tuohon aikaan vaunun kokonaispaino laskettiin omapaino + lattian pinta-alasta jollain laskentakaavalla saatu tulos. 8neliön lattia antoi noin 140-150kg kantavuutta, joten vaunusi omapaino vaaituksessa pitäisi jäädä nipin napin alle 600kg. En ole lukenut ketjua alusta saakka, joten saattaa olla tässä nyt turhaakin asiaa. Jos niin sorry. ;)
EDIT. Niin ja tuo lattianeliöiden laskenta perustui nimenomaan tasaisen lattian neliöihin, juuri siksi esim. Solifer Artic malleissa etu ja takaseinä oli vedetty lähes vaakatasossa pitkälle vaunun sisälle, jottei lattianeliöitä tulisi ja vetoautoksi soveltuisi kevyempi vetoauto. ;) Olikohan tuo laskentakaava 50kg+10kglattianeliölle...tai 30kg+15kg lattianeliölle, jotain tuollaista se oli...? ;)
-
Tarkennan, että olen olettanut vaunun olevan rekisteristä poistettu. ???
...Mikäli vaunu sensijaan on rekisterissä, ainoastaan uusintakatsastamato n, ja siihen tehdään remonttia (alkuperäisyys säilyttäen) ei remontista tarvitse mitään missään mainita, eikä sitä tarvitse muutoskatsastaa, pelkästään normaali uusintakatsastus ja vaunu on valmis liikenteeseen. ;) Näin sen arvelen menevän...? ;)
-
Vaunu on rekisterissä ;) (eikä aiota poistaa, koska halvempaa maksaa liikennevakuutus kuin uusintakatsastus)
Omamassa 690 kg ja kokonaismassa 830 kg..
-
Vaunu on rekisterissä ;) (eikä aiota poistaa, koska halvempaa maksaa liikennevakuutus kuin uusintakatsastus)Omamassa 690 kg ja kokonaismassa 830 kg..
No niin, eihän siinä sitte mitään pulmaa ole. Voit vetää sen normaaliin uusintakatsastuksee n ilman mitään erikoistoimia, tarvitaan vain että tilaat etukäteen ajan katsastukselle, ja ajat suorinta reittiä katsastukseen, niin voit vetää sen katsastusasemalle. Et tarvitse mitään siirtokilpiä tms.
Jos ei mene läpi ensimmäisellä kerralla sen voi vetää katsastuksesta korjauspaikkaan, mikäli katsastusmies ei irroita kilpiä, eli katsoo että on liikenneturvallinen siirron verran. Kuukauden sisällä sitte korjattuna uuden leiman hakuun, taas pitää tilata aika katsastukselle niin sillä perusateella voi vetää katsastuasemalle... .Voi voi kun minulla väärinkäsitys ja siitä sinulle harmia aiheutin. Sorry!
-
itse varmaan tälläisen projektin kävisin katsastamassa ensin ja aloittaisin kunnostuksen sen jälkeen. Valot jarrut ja sammutin kuntoon niin kaikki homekasatkin menee kyllä katsastuksesta läpi.
-
itse varmaan tälläisen projektin kävisin katsastamassa ensin ja aloittaisin kunnostuksen sen jälkeen. Valot jarrut ja sammutin kuntoon niin kaikki homekasatkin menee kyllä katsastuksesta läpi.
Joo, mietin myös tätä, katsastettuna motiivi kunnostukseen voisi olla korkeampi.
-
Kyl tää vaunu nyt menee ekaksi kunnostukseen ja katsastetaan se sitten sen jälkeen. Ihan siitä syystä, että nähdään että saako tuosta enää vaunua vai ei.
Mutta ajattelin nyt kertoa että kun tässä katsastusasemalla poikkesin niin tiedustelin samalla noita tietoja. Eli tiedot ovat tosiaan jäänne sieltä 70-luvulta mistä vaunukin. Seuraavassa katsastuksessa tiedot voidaan ottaa sieltä otteesta kokonaan pois tai korjata vastaamaan sen hetkistä tilannetta. Muutoskatsastusta ei tarvita, ellei vaunun käyttö muutu esin tavarankuljetusvaun uksi. Eli jatkossakin vaunun on näytettävä matkailuvaunulta.. Että näin!