Karavaanarin keskustelufoorumi
Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: winemaker - 23.07.2011 kello on 22:03
-
Alkaa mitta täyttyä, tai täyttyi jo aikaa sitten!
Näistä kaupallisten radioiden ja tv:n juontajista ja -pareista. Paikallisradioiden hölöhölö-juontajat lukevat etukäteen lehdistöön buukattuja, päivän vanhoja "uutisia" ja ovat niin sanavalmiista, niin iloisia notta pois alta.
Suomen kieli unhoittuu siinä melskeessä, ä vaihtuu a:ksi ja muitakin kukkasia tulee solkenaan. Sitten soitetaan musikkia ja puuduttava pölöttäminen jatkuu hetken kuluttua. " Paivaa paivaa vaan taalta....."!
Onko se nyt niin, että juontajat, -parit ovat nousemassa tv-ohjelmissa vähintään yhtä tärkeiksi kun itse pääosan esittäjät?
Siltä ainakin tuntuu, kun vuoronperään ovat äänessä ala-arvoisine sutkautuksineen ja koreine kamppeineen.
Siksi juuri kuuntelenkin Radio Suomea aina kun vain voin. Ja tv:stä en 3:sta, 4:sta jne! Kele! >:(
-
Ja mikä mua on ottanut päähän jo pitkän aikaa on se, että radion juontajat puhuvat musiikkikappaleen alkuun tai loppuun esityksen päälle. Eivät kunnioita esiintyvää artistia vaan pitävät omasta äänestään enemmän.
Olen joskus siitä Yleen valittanut, mutta tuloksetta.
-
Yritin winelle laittaa monta positiivista hymiötä, mutta en osannut kännyllä. Dorolle, ei taas pitäisi yleistää. Ylellä on monta kanavaa ja paikallisia maakuntaradioita. Saattavat toimia, ja toimivatkin eri tavoilla.
-
Yritin winelle laittaa monta positiivista hymiötä, mutta en osannut kännyllä. Dorolle, ei taas pitäisi yleistää. Ylellä on monta kanavaa ja paikallisia maakuntaradioita. Saattavat toimia, ja toimivatkin eri tavoilla.
Totta, että on monia maakuntaradiota, ja niitä mitä olen kuunnellut käytäntö sama. Kuin myös pääpaikalta tuleva lähetys, yleensä.
Joitakin harvoja poikkeuksia on kylläkin olemassa, joissa ei puhuta alun eikä hännän päälle. Mutta ovat harvassa.
-
Ylen aikainen pääkaupunkiseudulla on ainakin tähän saakka ollut miellyttävä kuunneltava.Juontaj at eivät liian makeilevia tai ylipirteitä.Musiikk i 6 kymppistä miellyttävää ja aiheet usein kiinnostavia.Jos vertaa Tampereen radio suomen ohjelma tarjontaan ei luulisi olevan saman kanavan ohjelmaa.Joudun usein kuuntelemaan myös Lahden radion ohjelmaa joka tunkee samalle taajuudelle hyvin herkästi.Siellä myöskin tarjonta on aika tylsää.Turun radio pärjää aika hyvin.Nämä kaikki kuuluvat kanavalla 94,0 riippuen vähän missä liikkuu pääkaupunki seudulla.Paitsi Tampereen radio.
-
Ja mikä mua on ottanut päähän jo pitkän aikaa on se, että radion juontajat puhuvat musiikkikappaleen alkuun tai loppuun esityksen päälle. Eivät kunnioita esiintyvää artistia vaan pitävät omasta äänestään enemmän.
Olen joskus siitä Yleen valittanut, mutta tuloksetta.
Terve!
Voisko olla niin, että, radioasemat vain markkinoivat esiintyjiä ja kappaleita soittamalla pätkiä niistä, ja houkuttelemalla kuuntelijoita ostamaan ko. artistien äänitteitä, ja siten turvaamaan heidän elantonsa. Mielestäni tässä on enemmänkin kyse nimenomaan artistien kunnioittamisesta, kun ei edesauteta kuuntelijoita "kähveltämään" täydellisiä esityksiä.
Hankitaan "puhtaat" esitykset ostamalla kappaleet esim. "nettikaupasta" tms. turvaten taiteilijoiden toimeentulo sekä tuotannon jatkuvuus. Ja haetaan parhaat nautinnot käymällä esim. ko. artistin keikalla. :(
-
Ei juolahtaisi mieleenkään pilata hyvää oloa, kuuntelemalla kaupallisia radio-asemia. TV:stäkin kääntyy asema välittömäsi, kun mainokset alkavat. Harvemmin tulee TV:stä kaupallisia asemia katsottua, kun lehden TV ohjelmat, tulee katsottua vain 1:sen, 2:sen ja Teeman tarjonta. ::)
-
Kuuntelen aamusta iltaan Novaa ja ei ole aiheuttanut mielipahaa. Saattaa olla asennekysymys.
-
No voi voi sun hyvät hyssykät.Eikös teitin ratioissa ole sitä nuppia,mistä se hiljenee.
Kyllä meitillä ainakin hiljenee jos ei mökä miellytä ;D ;D ;D ;D