Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => Karavaanarin tietotekniikka => Aiheen aloitti: Oulaa - 27.06.2017 kello on 08:06

Otsikko: Viimeisin tähän koneeseen yhdistetty USB-laite toimi väärin eikä Windows nyt tun
Kirjoitti: Oulaa - 27.06.2017 kello on 08:06
Viimeisin tähän koneeseen yhdistetty USB-laite toimi väärin eikä Windows nyt tunnista laitetta ja kyse on Huawei Honor puhelimesta joka edellisellä keralla siirti kuvia ja muutenkin siirto-ohjelma toimi moitteettomasti .
Mistä helkutista tässä nyt on kyse?
Honori käski ydistämään puhelimen sammutettuna ja sitten painamaan virta-ja ääninappulaa useita sekuntteja niin homma palautuu mutta eipähän palautunutkaan .
Otsikko: Vs: Viimeisin tähän koneeseen yhdistetty USB-laite toimi väärin eikä Windows nyt tun
Kirjoitti: takapiru - 27.06.2017 kello on 10:53
Taitaa olla luurin usb-toiminnoissa kääntynyt "vain_lataus" moodi päälle.
Tarkista luurin yhteys-asetuksista ja vaihda moodi haluamaasi. Joisdain Android versioissa täytyy laittaa "kehittäjä" profiili päälle että pääsee muuttamaan tuon usb-asetuksen.
Otsikko: Vs: Viimeisin tähän koneeseen yhdistetty USB-laite toimi väärin eikä Windows nyt tun
Kirjoitti: 88k5 - 27.06.2017 kello on 11:48
Monien laitteiden yhdistelyn, muistikortinlukioid en ja jo mäpättyjen verkkolevyjen myötä saattaa näyttää, että w10 ei tunnista usb-laitetta, mutta kuitenki 'luotettavasti poistettavien' joukosta se saattaa löytyä..

Saattaa olla, että w10 antaa jo käytetyn levyasematunnuksen (välistä) - mulla usein kaikki uudet tuttavuuden joutuvat E: -asemaksi.. koska se on mäpätty verkkolevy (mikäli verkossa) joka periaatteessa näkyvissä aina, mutta niin vain sitä napauttamalla löytyy uusi usbkikkare sieltä - puhelinkin..

Läppärikoneessa tämä siis.. E:ksi tulee CD/DVD asemaan (D:) työnnetty polttavalevykin..

E: niin 1. asia on että saa yhteyden (laite näkyy) käyttiksessä.

Sitten vasta 2. tulee, että luurissa mtp-moodi päällä (tiedon siirto), eikä "vain lataus" tai midi (soitin) moodi, että sisältöä näkee (edellyttää näyttölukituksen avausta). Kyllä kait kaikissa jo 5 versioissa tuo ominaisuus.
Puhelimen yläriville pitäisi ilmestyä usb:n ikoni, siitä ilmoituksiin.. ja moodi valitsemaan.

E2: sivuhuutona tuli, että Honor 7:ssa piuhan liittämisen (toinen pää jo ennestään koneessa kiinni) luurin ruudulle tulee valikko, jossa valintana kuvat tai tiedostot - jos ei valitse mitään hetken päästä häipyy ja jää vain lataukselle, eikä luuria koneessa näy..
Otsikko: Vs: Viimeisin tähän koneeseen yhdistetty USB-laite toimi väärin eikä Windows nyt tun
Kirjoitti: Oulaa - 3.07.2017 kello on 23:23
Taitaa olla luurin usb-toiminnoissa kääntynyt "vain_lataus" moodi päälle.
Tarkista luurin yhteys-asetuksista ja vaihda moodi haluamaasi. Joisdain Android versioissa täytyy laittaa "kehittäjä" profiili päälle että pääsee muuttamaan tuon usb-asetuksen.
Voi helevata vieköön. Jostakin vaihtunu tuo usb johto jolla ei suite pelannut .
Nyt oikea johto ja värkit pelaa taas  ^-^
Onneksi en vielä heittäny Honoria järveen 8)