Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => Karavaanarin tietotekniikka => Aiheen aloitti: pamaus - 20.07.2016 kello on 22:37
-
Tuossa päivällä pyöräilin kunkulta Kankaanpään keskustaan ja siinä torilla katselin kun nuoriso ja vähän vanhemmatkin etsivät pokemoneja. Näköjään pokemonit olivat saapuneet jo tännekkin.
Yksi oli jo törmännyt poliisiautoonkin niitä etsiessään.
http://www.uusisuomi.fi/autot/199582-video-pokemon-pelaaja-tormaa-pysakoityyn-poliisiautoon
-
Näkyy täälläkin porukka olevan tuon pelin koukussa,ainakin nuoriso.
Tuossa viereisessä puistossa niitä kännykkäkulkijoita pyörii tuon tuosta.
En ole koko juttuun perehtynyt,tallailen koiran kans menemään ilman pokemoneja.
Vaan antaa halukkaiden etsiä!
-
Mukava juttu, saa liikuntaa. Pitihän se itellekin ladata ja tutustua. Kun on pikkuisen jyvällä siitä, mitä juniorit tekee, niin pysyy itekin nuorena.
Työpaikalla yksi hemmetinkokoinen mörkö olisi ollut esimiehen huoneessa. En viittinyt mennä hakemaan, se kun ei taida moisen päälle ymmärtää. :laugh:
-
Mene vaan. Pokemonien varjolla voi mennä minne vaan ;D
-
Työpaikalla yksi hemmetinkokoinen mörkö olisi ollut esimiehen huoneessa. En viittinyt mennä hakemaan, se kun ei taida moisen päälle ymmärtää. :laugh:
oishan siellä voinut olla sitten kaksikin mörköö ;D ;D
Kaiken varjolla sitä kerätäänkin ihmisiltä sijaintitietoja.
-
No onhan siinä tosiaan hyvänä puolena tuo liikunnallisuus, mutta kun ihmiset tuppaavat hurahtamaan siihen sitten ihan täpöllä, niin tulee näitä lieveilmiöitä kun ei enää välitetä siitä ympärillä olevasta reaalimaailmasta ja tosiaan syyhkitään autojen alle tms Thumbd
Tuossa kuulemma jos käyttää puhelimen kameraa, niin se lisää keinotodellisuutena siihen sen poken ihan näkyviinkin, kamerakuvan päälle = tuossa on jo melkoinen alusta olemassa esim. Google Glass -silmälaseille Thumb
-
Kolme maailman turhinta asiaa !
1. Paavin pallit
2 .Nunnan nännit
3. Pokemon pelit 8)
-
Jokaisen vanhenevan sukupolven mielestä nuoriso on aina ollut perseestä ja nuorison mielestä vanhempi sukupolvi nykyajasta ulkona.
Koskee tätäkin asiaa. ;D
-
Niin nuorethan ovat olleet kyvyttömiä ainakin siitä saakka kun rock and roll keksittiin.
Rokki vei nuorison turmiolle.
Aika kevyttä kauraa on pokemonit, toisin kuin rokki joka vei nuorison järjen aikoinaan.
Tosin siitäkin selvittiin... joten eiköhän pokemoneistakin
-
Kolme maailman turhinta asiaa !
1. Paavin pallit
2 .Nunnan nännit
3. Pokemon pelit 8)
4:s rahapeliin kolikkojen hakkaaminen
-
Eikö ne ainoat, joita ei kansanviisauden mukaan pidä kokeilla, ole sukurutsa ja kansantanssi? ;D
-
Ei näy pokemoneja kunkulla. Poke stop oli tuossa.
(https://karavaanari.org/kuvat/1469090780.jpg)
-
Eikö ne ainoat, joita ei kansanviisauden mukaan pidä kokeilla, ole sukurutsa ja kansantanssi? ;D
Tuo viimmene kansan tyhmyyden mukaan.
-
Hitto lastenlapset ovat jo meidän pihalta löytäneet pokejomeja.
-
Tänään terassilla istuin ja huomasin salaa kun viereiseen pöytään istui n .65v nainen ja kaivoi kännykän esiin ja sieltä pokemon päälle,eli taitaa olla koko sukupolven harrastus ,noh ite tänäänkin kiertelin tän alueen nähtävyyksiä,koska niistä saa pokepalloja Thumb
-
Yllätyksekseni huomasin ettei ko. peli edes halua asentua puhelimeeni, kuulemma Galaxy S5 Mini & Android 5.1.1 ei olisi pelin kanssa yhteensopiva :o No eipähän tartte pelätä että itse tuohon koukkuunkaan jäisin :D
-
Uutisoivat, että ensin vietiin hyllyistä varavirtalähteet. Nytkö jo kohta uusitaan puhelimiakin? Alkaa kuulostaa kauppiaiden salaliitolta :-D
-
Nytkö jo kohta uusitaan puhelimiakin?
Johan tuo kone itselläkin on kohta 3v ollut ja kun on työnantajan kone, niin uusintaan menee kohta joka tapauksessa :D
-
Nytkö jo kohta uusitaan puhelimiakin?
No onhan niitä joutavien uudistusten takia vaihdeltu ennenkin.
Kerronpa tarinan. Olinpa töissä eräässä perinteikkäässä firmassa 1990-luvun loppupuolella. Vanhempi asiantuntija, todellinen grande dame, alkoi kahvipöydässä tilittää, että hänelläkin on nyt kännykkä, kun ilmaiseksi tyttäreltä sai. Siksi ilmaiseksi, kun sillä voi vain vastaanottaa, vaan ei lähettää tekstiviestejä. Taivastelut päälle, että kuka sellaisella tekstiviestin lähetysominaisuudel la mitään tekee. Aivan tarpeeton toiminto!!
Minä nöösipoikana kuuntelin ja nyökyttelin, kun 2110 oli ollut jo kolme vuotta... ;D
-
Asentelin minäkin pelit tuossa eräänä iltana vähän samasta syysyä kuin Alan. Pysyy vähän perässä mitä penskat puuhaa. Se vaan tosiaan on huonompi juttu, että jotkut eivät seuraa ympäristöään tai liikennettä, kun upputuvat niin pelaamaan. Ihan kuin noissa zombina kännykkäänsä tuijottelevissa pyöräilijöissä ei olisi ennestään ollut tarpeeksi vaaratekijää. Ne kun tuppaavat nämä "stopit" ja muut pelissä tärkeät paikat olemaan vilkkaasti liikennöidyillä alueilla.
-
Taitaa noita pokemoneja olla tässäkin pikku kylässä. Katselin ikkunasta kahta pyöräilijää, nenät puhelimissa kiinni.
-
Niitä on joka paikassa.
Nyt kansa jo tietääkin, miten Pokémon -peli tuntee syrjäisemmätkin muistomerkit sun muut nähtävyydet. Ingress. Viva la Resistance! (ehkä joku tietää senkin, mitä tuo tässä yhteydessä tarkoittaa).
-
Pokemon tapahtuma Tuurissa
(https://karavaanari.org/kuvat/1470413191.jpg)
(https://karavaanari.org/kuvat/1470413192.jpg)
(https://karavaanari.org/kuvat/1470413278.jpg)
-
Joo tuli ladattua, kokeiltua ja jo poistettua puhelimelta, aikamoinen virtasyöppö toi ohjelma on.
-
Pokemon peli oli vaunureissullakin ihan kivaa yhdessä tekemistä 8v pojan kanssa. Poika ei varmasti olisi lähtenyt iskän kanssa iltakävelylle katselemaan jotain muistomerkkejä, mutta kun niiden juurelta saa pokestoppeja, niin johan kiinnosti. Thumb
Pojan leveli on tällä hetkellä 12 ja iskän vasta 4. Iskä ei aina muistanut ottaa puhelinta mukaan kun lähdettiin pokemetsälle. :D
-
Iskä ei aina muistanut ottaa puhelinta mukaan kun lähdettiin pokemetsälle. :D
Ettet vaan tarkotuksella unohtanu kun et pärjää pojalle.
-
Ettet vaan tarkotuksella unohtanu kun et pärjää pojalle.
Eihän tollaiselle 8 vuotiaalle enää pärjää missään lajissa. Varsinkin nämä kännykkä ja tietokonepelit on jo ihan ufojuttuja meikäläiselle.
Mutta tuo Pokemon peli on ainut peli, jota minäkin jopa tykkäisin pelata. Minulle ei ole mitään merkitystä monta pistettä niistä pokemoneista saa, mutta niiden etsiminen on ihan kivaa. Siksi minulle riittää että pojalla on kännykkä mukana. Minun ei tarvitse soitella tai olla tavoitettavissa iltakävelyn aikana. Joskus voi olla tunnin tai jopa kaksi täysin puhelimen ulottumattomassakin .
-
Uutisoivat, että ensin vietiin hyllyistä varavirtalähteet. Nytkö jo kohta uusitaan puhelimiakin? Alkaa kuulostaa kauppiaiden salaliitolta :-D
No eikö se sitten ole ?
Meijän puuliiterissäkin niitä jo on .
Polokupyörillä kersat pyörii täälläkin pitkin kyliä nenä kännykässä.
Ja onhan nuo immeiset jo pitkään kuleksinu kännykkä kourassa pitkin kauppoja ja kujia .