Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => 12 voltin järjestelmä => Aiheen aloitti: Änkeröinen - 20.06.2016 kello on 20:51
-
Sen verran sain jo selville jotta kyseessä laturi :D mutta sisällöstä en löydä kuvia tahi piirustuksia. Siellä on sisällä harmaa kuutio jonka oletan jonkin sortin releeksi. Ongelma on se että kun keskikonsolin numikasta vääntää puhallinta isommalle niin tuo rupeaa nakuttamaan eli kuuluu vetoääniä jatkuvasti. Mikähän vois olla ongelma ja osan nimi? Muuten en ole huomannut tuosta mitään haittaa lyhyen käytön aikana, mutta osa kuumuu turhan kuumaksi.
-
Ota kuvia kun ei ole kristallipalloa. ;) Laturi itsessään on hyvinkin tuttu.
-
(https://karavaanari.org/kuvat/1466447240.jpg)
Ja siis tuo r6e2, rel71
-
Ja nyt tuo rele ilmeisesti nakkas kokonaan toimimasta. Nakuttaa virtajohdon ollessa paikalla muttei lataa enää akkuja. Mistähän löytäis korjaajan näille vehkeille?