Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Lämmitys ja ilmastointi => Primus => Aiheen aloitti: JK - 20.02.2016 kello on 20:28

Otsikko: Primuksen ilmavaivat tai koko vaunun
Kirjoitti: JK - 20.02.2016 kello on 20:28
Ongelmana olisi vesikiertosysteemis sä oleva ilma ja millä sen saa pois.
On yritetty päästää ilmaa ilmausruuvista, on yritetty puristella letkuja, on yritetty päästää ilmaa pois letkuliitoksista, on kallisteltu vaunua.
Nyt alkaa olemaan ideat loppu.
Vaununa solifer s7 ja pannuna primuksen 2490 jos noilla on nyt jotain merkitystä.
Otsikko: Vs: Primuksen ilmavaivat tai koko vaunun
Kirjoitti: mjo33400 - 20.02.2016 kello on 21:28
Mitähän on tehty kun ilmaa on tullut putkistoon?
Otsikko: Vs: Primuksen ilmavaivat tai koko vaunun
Kirjoitti: JK - 20.02.2016 kello on 21:52
Vajaa vuosi sitten pannu oli remontissa, en ollut itse näkemässä remonttia että siitä en osaa sanoa enempää.
Ilmaahan tosta sitten jäi, sain sitä ilmaa poiskin sieltä ja kuvittelin että asia on kunnossa, kesä meni mukavasti.
Nyt vaunua siirrettiin noin 50km ja pulputusta kuuluu ja hyvin huomaa että kierto ei ole kunnossa, varsinkin sähköpatruunan pumpun kohdilta kuulee välillä kun ilmaa menee läpi.
Otsikko: Vs: Primuksen ilmavaivat tai koko vaunun
Kirjoitti: ------- - 27.02.2016 kello on 08:50
Piiri kerrallaan, 2490 1-teholle ja patruuna 1-salama päälle.. Normi käytössä sitten pannua turataan vähintään 5 ja max joku 7.
Otsikko: Vs: Primuksen ilmavaivat tai koko vaunun
Kirjoitti: JK - 27.02.2016 kello on 20:22
Hieman päivitystä tilanteeseen...

Sain ilmaa pois puristelmalla letkuja, alkoi vesi kiertämään kunnolla ja paisuntasäiliön kautta tuli ilmaa pois aika paljonkin.
Nyt ilmaa ei ole ainakan havaittavasti, ehkä se siitä