Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuautot => Aiheen aloitti: Camper - 30.12.2015 kello on 12:36
-
Matkailupirssejä katsellut, joten onko arvon foorumilaisilla suositella pienempää puoli integroitua ja tilavaa autoa. Adria 573 tai 590 malleja olen katsellut,mutta mitäs muita vastaavia hyväksi havattuja olis..?
Autolla tulee reissailemaan 2-aikuista ja 2-lasta ja pieni koira.
Tällä näkymin hinta max.20-25th.€uroa..
-
Onko jokin syy nimenomaan 1/2 integroituun? Tuo meidän alkovi esim. osui juurikin tuohon hintahaaruikkaan ja autossa on aina valmiit pedit 4 hlö = helpottaa kummasti tuota pävän logistiikkaa muksujen kanssa kun ne petin rakentamisen/purkamisen jumpat jää kokonaan pois ja onhan tuota tilaa tuossa kokoluokassa kyllä jo muutenkin enempi Thumb
-
Kuten yllä sanottiin: Osta alkovi, muuten tavoitteet on pielessä.
-
Kannattaa toki ensin testata se alkovin ylävuode. Osa ihmisistä inhoa nukkua sellaisessa matalassa poterossa. Mutta puoli-integroidut kyllä kannattaa unohtaa, mieluummin sitten integroitu ja jättää välimallit pois laskuista.
-
Kannattaa toki ensin testata se alkovin ylävuode. Osa ihmisistä inhoa nukkua sellaisessa matalassa poterossa. Mutta puoli-integroidut kyllä kannattaa unohtaa, mieluummin sitten integroitu ja jättää välimallit pois laskuista.
"Matalassa poterossa" :laugh: :laugh: :).
Just se "matala potero" on jostain kumman syystä ainakin meidän muksuille niin helkkarin haluttu.
Ja kyllä siellä on mukava bunkata ihan itsekin. (kuvassa vanhin lapsi)
(http://karavaanari.org/kuvat/1451500933.jpg)
(http://karavaanari.org/kuvat/1451501347.jpg)
Ja kyllä uni maittaa siellä kerrospetissäkin :)
(http://karavaanari.org/kuvat/1451502542.jpg)
Onhan varmaan alkoveissa jotain eroja. Meillä kuitenkin mahtuu hyvin Hymerissä kaksi aikuista sinne nukkumaan, eikä ole ahdasta... mutta kukin tietysti makunsa mukaan. ::)
-
Integroitu menee siinä missä alkovi, puoli-integroitu huijaa miellyttämällä silmää ja kieltämättä hyvällä ilmanvastuksellaan. Pariskunnalle mainio auto, perheelle vain tilapäiskäyttöön, jos viihtyä haluaa.
Hymer B. Kerrossänkymalli, jos löydät. Thumb
Ja siis mulla on alkovi, Hymer Camp.
-
Pidän puoli integroidusta enemmän,kun ovat jokseenkin menevämmän tuntuisia. ;D No katsotaan miten saadaan kesämökki keväällä myytyä niin saan käyttörahaa autoon. Alustavasti jo katsellut joitakin vaihtoehtoja. Kait siihenkin sängyn purkaa kokoomiseenkin tottuu. Puoli integroiduissa adrioissa aika yleisesti parivuode takana ja toinen vuode sitten siinä ruokapöydässä/penkistössä,että eipä siinä sitä hommaa paljoa ole,kun lapsille sen laittaa aina yöksi. Mikäli päiväunia tms. haluavat nukkua niin sitä takapetiä voivat käyttää tilapäisesti.
-
^
Eikyllä palapeli leikkiä hyvin monta viikkoa viitsi putkeen tehdä - minnes dumppaat ne vuode vaatteet (eikä kotonakaan makuupuissessa nukuta)? Ja pöytä aina tyhjäksi. Loppupelissä vielä epämukava palasilla nukkua.. sitten se pölymäärä pyörittelystä.. no, jos alkuinnostuksessa kokeilet aikas. :D
Mitä tulee alkovi vs. intikan etulaskuvuode - kyllä nykypäivän alkovi on pidempi, leveämpi ja pääsääntöisesti korkeampikin. 80-90 luvun vehkeistä löytyy matalia. Monessa korkealla takatallilla varustetussa on alkovia vastaava olot takana.. Alkovissa on selkeästi etunsa; pedattu sänky ei ole olo- tai matkustustilasta pois, eikä rajota ohjaamon (penkkien) käyttöä.
-
Kait siihenkin sängyn purkaa kokoomiseenkin tottuu, että eipä siinä sitä hommaa paljoa ole
Noin minäkin aiemmin ajattelin ;) mutta kun loppukesästä vaihdettiin autoa ja mietittiin porukalla ominaisuuksia ja kun kaikkea ei aina oikeen tahdo samassa paketissa löytyä varsinkaan, kun käytetyn joutuu ostamaan, niin kyllä me kaikki oltiin sitä mieltä, et kaikesta muusta voidaan tehdä joku kompromissi, mut petit on oltava kaikille aina valmiina.
-
kun lapsille tekee vuoteen pöytä ryhmästä, niin tarkoittaa ettei vanhemmillakaan ole oleskelu tilaa käytössä kuin sängyssä. ja kun on aamupalan aika ni ensin kersat kartanolle sänky sulkeisiin ja sen jälkeen laittaan aamupalaa...
kyllä se on paljon helpompaa ja vähempi ressaavaa kun kaikille on omat sängyt...
-
^
Mitä tulee alkovi vs. intikan etulaskuvuode - kyllä nykypäivän alkovi on pidempi, leveämpi ja pääsääntöisesti korkeampikin. 80-90 luvun vehkeistä löytyy matalia. Monessa korkealla takatallilla varustetussa on alkovia vastaava olot takana.. Alkovissa on selkeästi etunsa; pedattu sänky ei ole olo- tai matkustustilasta pois, eikä rajota ohjaamon (penkkien) käyttöä.
80-90 luvun alkoveista en tiedä. Meillä ensimmäinen matkailuauto oli -06 Adria alkovi+kerrossänky. Kyllähän se alkovin etuosa on matala ja ahdas, eikä siinä muutenkaan mahdu esim istumaan saati harrastamaan muita pedissä tehtäviä puuhia.
Välimallin kulkinetta ei harkittu sen pidemmälle kun sellaisiin tutustuttiin koska lapsista vielä yksi tai kaksi kulkee mukana. Patjajumppa ja oleskelutilojen menetys ei houkuta, ei sitten millään.
Meille integroitu oli siis ainoa järkevä vaihtoehto ja olemme olleet todella tyytyväisiä. Ajossa paljon hiljaisempi, alkovissa peltiohjaamo+fiatin alusta tekee olon meluisaksi ja keskustelu pöytäryhmässä istuvien kanssa ajon aikana vaati äänen korottamista. Integroidussa voit jutella ihan normaalilla äänellä.
Takatallin päällä meilläkin on sänky mutta korkeutta siinä on katton tuplasti enemmän kuin alkovissa.
Etusänky on toimiva lasten kanssa. Petivaatteet saa olla siellä koko päivän ja integroidussa se laskeutuu pöytäryhmän etupuolelle toisin kuin noissa välimallin kapineissa. Eli oleskelutila säilyy normaalissa käytössä jatkuvasti.
Vielä meille se ehkä tärkein, eli keula on lämmin myös talvella. Eristetty lattia, seinät ja ovi+ovkaukalo ja tuplalasit sivulla keulassakin on suuri ilo. Hyvin istuva laadukas alkuperäinen lämpöpeite tuulilasille + tuulilasin integroitu lämpösäteilyä heijastava/lasia sähköllä lämmittävä alumiinikalvo. Tietty vielä lämmitys siellä keulassakin niin ei tarvitse villasukkia jalassa talvellakaan kun sisällä naatiskelee illan hämystä :)
Tuossa asiat mitkä meille oli/on tärkeitä.
-
Itsellä tällä hetkellä intekroitu, ja näitä on harvemmin semmoisia joissa kaikki istuimet säilyy käytössä kun peti on
alhaalla.kun pituus kasvaa yli 8 m sitten alkaa toimia peti alhaalla aamupalat sun muut sujuvasti.
Edellinen oli alkovi junapenkki istuimilla ja toimi paljon paremmin ilman minkään vuoteen nostelua .
Eli alkovi hakkasi intekroidun noin satanolla.
-
Monta auton- ja vaununvaihtoa on tehty siksi, että sänkyjen kasaaminen ja purkaminen on vienyt hermot. Olisiko ihan yleisin syy vaihtoon niissä tapauksissa, joissa vanhan pohjaratkaisuun ei ole tyytyväinen.
Juuri tuo "menevän näköinen" on se harha, mistä mainitsin. Kannattaa oikeasti tutkia, miten se petien kasaaminen luonnistuu.
Voihan katosta alaslaskettavalla pedillä varustettu puoli-integroitu olla kompromissi, mutta sekin peti voi olla iltakäytön tiellä, ja sulavalinjaisuus vähenee. Omaa kokemusta siitä ei ole.
Alkovipeti ei ole kuin ilman vastuksena, ei haittaa toimintaa autossa mitenkään. Siellä passaa isännän kölliä amusella ja odotella aamupalan valmistumista. Thumb
-
Minustakin auton /vaunun valinta kannattaa aloittaa siitä että kaikille normaalisti mukana kulkeville on aina valmiit vuoteet. Pöytäjumppaa voi sitten harrastaa jos väliaikaisesti on tarvetta. Mielestäni se vaan on niin että alkovi on ykkösvaihtoehto lapsiperheelle.
-
Ja nyt kun "raati" on päässyt auton muodoista yksimielisyyteen (jep, jep, ihan kuin tuo koskaan olisi tällä forumilla edes mahdollista :laugh:), niin toinen about must-listalla oleva asia oli meillä kylmäsäilytystilat. Ex. autossa sen pienen jääkaapin ynnä mikrokokoisen pakastelokeron kanssa aina piti sovitella, väännellä ja käännellä että sai tavarat mahtumaan = kauppareissut olivat siis päivittäisiä. Nyt tässä uudessa autossamme on täysimittainen "jenkkikaappi", jonka pelkkä pakastinkin on jo luokkaa 1/2 tuon ex. auton jääkaappitilasta. Nyt voi tuonne isoon jääkaappiin latasta 2-3pv tarvikkeet helposti ja erilliseen pakastimeenkin riittävästi jädeä yms. kesä-pakollista Thumb
-
Netti on tuohon hintaluokkaan pullollaan intekroituja, riittävällä määrällä nukkumapaikkoja. Vielä kun katsoo että on alde, hyvä tulloo. Yleensä etuveto on hyväksyttävä. Vaikka tuo http://www.nettikaravaani.com/flair/6000i/1447136 Thumb
-
Ja nyt kun "raati" on päässyt auton muodoista yksimielisyyteen (jep, jep, ihan kuin tuo koskaan olisi tällä forumilla edes mahdollista :laugh:), niin toinen about must-listalla oleva asia oli meillä kylmäsäilytystilat. Ex. autossa sen pienen jääkaapin ynnä mikrokokoisen pakastelokeron kanssa aina piti sovitella, väännellä ja käännellä että sai tavarat mahtumaan = kauppareissut olivat siis päivittäisiä. Nyt tässä uudessa autossamme on täysimittainen "jenkkikaappi", jonka pelkkä pakastinkin on jo luokkaa 1/2 tuon ex. auton jääkaappitilasta. Nyt voi tuonne isoon jääkaappiin latasta 2-3pv tarvikkeet helposti ja erilliseen pakastimeenkin riittävästi jädeä yms. kesä-pakollista Thumb
Yhdyn virtuaalisesti edelliseen puhujaan.
Pysyy kaikenlisäksi läpihengittävänä hyvin kylmänä.
-
Iso jääkaappi on tärkeä. Yksi ääni lisää sille. L- keittiön tai erillisen suihkun tarve on sitten henkilökohtainen kysymys.
Riittävät ulkoiset säilytystilat tarvii melkein jokainen.
---------------------
Omaan tarpeeseen pitää auto ostaa, ei muiden. Se saattaa joskus joiltakin neuvojilta unohtua, kun omia, itselleen hyviksi kokemiaan ratkaisuja tarjoavat.
Eli jokainen tarpeeseensa, mutta ei jokainen tyylillään, sillä valittu tyyli saattaa olla omaan tarpeeseenkin nähden väärä.
-
Omaan tarpeeseen pitää auto ostaa, ei muiden.
Ehdottomasti juuri näin! Thumb
Sitä vaan itsekin aikanaan sen ekan auton kanssa oli juuri silleen "ei sillä niin väliä vaikka..." ja "kyllähän tuon kanssa nyt...". No jälkiviisaana on hyvä sanoa kuinka väärässä sitä (taas) märkäkorvana olikaan :-[ Tätä nykyistä sitten harkitsemalla harkittiin ja pitkään etsittiin ennen kuin löytyi, mutta kyllä kannatti! Ja siksi tässäkin nyt yritän tuoda esiin noita itse kokemiani pointteja jotta ei kaikkien tarttisi kahlata samalla tavalla kantapään kautta näitä juttuja. Toki jokaisella se oma tilanne on erilainen jne. ja siksi itse olen juurikin herättämällä vain kysymyksiä oletteko huomioineet sen tahi tän, en tuputtamassa omia valintojani 8)
Se miksi tuo jääkaappi erityisesti stressasi on asiana hiaman laajempi kuin vain tuo kaappi. As.auton kanssa sitä ei tuosta noin vain lähdetä kaupungille kauppaan hakemaan sitä tahi tätä, vaan se on aina se sama rumba leirin kasaamisessa, as.autoa kun ei voi jättää kuten as.vaunun voi. Ja toki aina kun tuolta kauppareissulta palaa, se on jälleen sama rumba sen leirin pystyttämisessä. Siksi kun kerran jääkaapin koosta löytyy myös näitä suurempia vaihtoehtoja, niin se autom. jo harventaa noita kauppareissuja = jää enempi aikaa oleskeluun ja siihen lomasta nauttimiseen ilman koko ajan toistuvia pakollisia päivittäisiä rutiineja esim. jonkin maitotölkin perässä Thumb
Samaten tuolla jo joku mainitsikin säilytystilat, nitähän ei koskaan ole liikaa. Meillä on autossa 2x korkeat vaatekaapit = juurikin passelit säilytyspaikat meidän vanhempien vermeille. Siellä säilyy henkareissa nätisti rypyttöminä, rouvalla omansa ja minulla omani, omissa kaapeissamme. Alkovi puolestaan on jälkikasvun valtakuntaa, tavarat lokeroissaan jalkopäässä ja hyvin mahtuu. Mutta varsinaisesti asioita jotka ex. autossa mätti, oli ulkoluukut tai siis niiden puute. Kaikki tavarat piti aina kantaa sisäkautta, oli puhdasta tahi ei, hiiligrillistä onkivapaan. Nykyisessä autossa on paitsi kookas takatalli, mutta myös ulkoluukkuja molemmin puolin autoa s.e. kaikkea ei tosiaankaan tartte kanniskella as.osan kaposesta ovesta sisään. Itse asiassa vain yläkaappeihin menevät tavarat (esim. astiat) kulkee enää sisäkautta, kaikki muu on suoraan ulkoluukuista käsiteltävissä. Ja jälleen kerran, tämäkin seikka helpottaa osaltaan tuota logistiikkaa auton kanssa pulatessa Thumb
-
Uskaltaisikohan tuota jopa ehdottaa esim. http://www.nettikaravaani.com/elnagh/super-c145/1443689 Thumb
Itsellä ei ole kytköksiä ko. myyjään, mutta tuo Renault Master 3.0dCi toimii alustana todella loistavasti ja tuossa Elnaghin kopissa on kunnon korkea alkovi, iso jääkaappi, leveä läpikuljettava takatalli alas lasketulla lattialla takana ja kunnon parivuode sen päällä = kaikki em. luettelemani perusasiat kondiksessa. Ja muksujen kanssa tuo 2+2 dinettekin toimii ihan erilailla kuin ohjaamon jakkaroista pyöritetyt 2 lisäpaikkaa. Muutenkin sijoituksensa suhteen tuo kyökissä häärääminen ja ruokailu sujuvat about paikallaan pyörien, ilman as.osan ees-taas ravaamista. Eli jos itsellä olisi hankinta vielä ajankohtainen, olisi tuo yksilö ainakin käyty jo chekkaamassa 8)
Sinällään wänkää että tuon omanikin kävin nimenomaan Nokialta hakemassa, vaikkakin eri myyjältä ^-^
-
Oikean, omaan käyttöön sopivimman pohjaratkaisun löytyminen ei ole helppoa ensikertalaiselle fiilis pohjalta asuintiloja katsellessa. Varsinkaan silloin, jos ei ole aikaisempaa kokemusta matkailuvaunuilusta tai autoilusta. Siksi olisi hyvä vuokrata sesongin ulkopuolella edullisemmilla vuokraushinnoilla omaa mieltymystä vastaava matkailuauto pidennetylle viikonloppu kokeilulle. Samoin toisella kerralla joku sopivan tuntuinen alkovimalli. Saisit vähän vertailupohjaa eri pohjaratkaisujen soveltuvuudesta teidän käyttöänne varten.
Olet saanut jo aikaisemmilta vastaajilta paljon hyviä vinkkkejä, mitä pitää huomioida autoa valitessa. Poimit niistä vinkeistä ne itsellesi tärkeimmät, ja tarkistat autoja katsellessa liikkeissä, kuinka ne asiat toimisivat siinä autossa teidän käytön kannalta.
Harvoin ensimmäinen ostos kuitenkaan osuu täysin nappiin, koska vasta käytön aikana omat rutiinit hioutuvat ajan kanssa. Seuraavaan autoon vaihdettaessa on jo kertynyt paljon omakohtaista tietoa siitä, mitkä käytännön ongelmat täytyy välttää seuraavassa kulkineessa.
-
Moikka. Saman pohdinnan kanssa painiskellaan nyt vaimon kanssa eli mikä olisi sopiva. Peruskriteerit on olemassa mutta kun emme ole matkailleet talvisin ollenkaan (johtuen nykyisen tupa-auton iästä) niin lähinnä kaipaisin kommentteja talvisiin olosuhteisiin soppeleista valmistajista. Kun lukee palstoja ja mielipiteitä niin on Trumaticin ja Alden puolustajia joten molempien kans pärjännee talvisin mutta miten on eristyspuoli ja lattian lämpimyys/kylmyys? Ja koska meitä on enää kaksi matkailijaa niin etsimme puoli/täysintegroitua kulkupeliä jolla saa ajaa 100km/h ja hinta alle 35000e ja jossa paripunkka takana joko pitkittäin tai poikittain...ja se tärkein, "suihkukaappi".
-
Jo vain tuolta löytyy joka lähtöön ja joka varallisuuteen: http://www.nettikaravaani.com/pikalinkit/matkailuautot
Äkkiseltään katsottuna, vaikka tuo: http://www.nettikaravaani.com/dethleffs/i-6501-advantage/1449978
-
Omaan tarpeeseen pitää auto ostaa, ei muiden. Se saattaa joskus joiltakin neuvojilta unohtua, kun omia, itselleen hyviksi kokemiaan ratkaisuja tarjoavat.
Juuri näin. Ja suhteellisuudentaju kannattaa pitää mukana hankinnassa siten, ettei anna pikkuasioiden nousta määrääviksi auton hankinnassa. Kun hankit matkailuautoa, hankit sen ensisijaisesti matkailuautoksi etkä jääkaapiksi, pakastinlokeroksi, mukitelineeksi tai vaatekomeroksi.
-
http://www.nettikaravaani.com/hobby/500-gfsc/1441716
http://www.nettikaravaani.com/adria/compact-sl-silver-edition/1449902
http://www.nettikaravaani.com/fendt/k500/1450278
http://www.nettikaravaani.com/kabe/travel-master/1449181
Noissa varmaan talvellakin tarkenee. Melkeen se on mentävä liikkeeseen tutustumaan ja vertailemaan. Toi Fentti oli mielenkiintoinen peli. Kabessa paino menee hitusen ylös.Mutta talvilämmin varmaan noilla varusteilla.
Tuosta lehtijutusta voisi olla ehkä iloa kun miettii noita talvijuttuja. Toi on tuollainen tynkä,mutta jos tuon lehden jostain bongaat (esim. kirjasto) niin siinä on kyllä hyvä testi, joka pitää sisällään enemmän myös sellasta käytännön tietoa.
http://tekniikanmaailma.fi/autot/muut/matkailuautot-matkamokit-talvessa
JK.Pistän tuommosen Euran tuohon vielä, kun talvimatkailu kävi aiheessa ja tuossa on tuplapohjan sisällä säiliöt. Ihan siisti, eikä kauheen paha hinta 18900 Eur. ... Vaikka nyt se 35T rajaksi taisi olla laitettu. Näkys olevan 102000 ajettu. Tuohon kun laittas webaston liikkeessä ennen kauppaa vielä. Aurinkopaneelikin siinä on varusteissa. Yleensä nää liikkeiden kopit on riisuttu aika lailla.
http://www.netticaravan.fi/eura-mobil/c-672hb-tuplapohjalla/28740
-
Mites noi Hobbyt...kokekmuksi a kellään talvimatkailusta?
Esim
http://www.nettikaravaani.com/hobby/t-555-ak-fs-siesta/1439841
http://www.nettikaravaani.com/hobby/t-500-gfsc/1449783
-
;D jumantsuikka jp meinaat laittaa vanhan matkailuautosi lihoiksi. Thumb
-
Ei ainakaan puoli-integroitua autoa kannata laittaa jos lasten kanssa reissaa, ei missään nimessä!!!
Itse tuli kantapään kautta koettua, vaikka muilta tuli varoitteluja ja neuvoja, mutta eihän sitä nyt voinut muita kuunnella vaan oma pää täytyi pitää.
Kaksi yötä riitti petirumbaa ja sitä hemmetin ahtautta kahden lapsen kanssa ja vaunu laitettiin tilaukseen. Viikon hiihtolomareissu vielä käytiin, niin sen jaksoi kun tiesi että jää viimeiseksi reissuksi kyseisellä autolla ja vaunu on tulossa.
Vaunulla totuttu reissaan ja se on meille hyvä, auton jos vielä laitan niin sen täytyy ollakin sitten iso, ei riitä vaikka olisi pedit valmiina.
-
Ei oo enää lapsia vaan ihan vaimon kans kahestaan matkaillaan. Petirumba on kyllä tuttujuttu aiemmilta vuosilta eli ei olla ensimmäistä autoa hankkimassa.
Ei ainakaan puoli-integroitua autoa kannata laittaa jos lasten kanssa reissaa, ei missään nimessä!!!
Itse tuli kantapään kautta koettua, vaikka muilta tuli varoitteluja ja neuvoja, mutta eihän sitä nyt voinut muita kuunnella vaan oma pää täytyi pitää.
Kaksi yötä riitti petirumbaa ja sitä hemmetin ahtautta kahden lapsen kanssa ja vaunu laitettiin tilaukseen. Viikon hiihtolomareissu vielä käytiin, niin sen jaksoi kun tiesi että jää viimeiseksi reissuksi kyseisellä autolla ja vaunu on tulossa.
Vaunulla totuttu reissaan ja se on meille hyvä, auton jos vielä laitan niin sen täytyy ollakin sitten iso, ei riitä vaikka olisi pedit valmiina.
-
Kyllä jos saadaan talokaupat tehtyä niin vanha palvelija etsii uuden kodin...ei tarvita vaimon kans enää nuin suurta ja etitään semmosta värkkiä millä tarkenee talvellaki reissata.
:)
;D jumantsuikka jp meinaat laittaa vanhan matkailuautosi lihoiksi. Thumb
-
Bongasin tuollaisen huutokaupoissa.
https://huutokaupat.com/fi/v/272287
-
Ei ainakaan puoli-integroitua autoa kannata laittaa jos lasten kanssa reissaa, ei missään nimessä!!!
Vaunulla totuttu reissaan ja se on meille hyvä, auton jos vielä laitan niin sen täytyy ollakin sitten iso, ei riitä vaikka olisi pedit valmiina.
Juuri noin lapsiperheen autovalinnasta.
Mutta mitä sillä tilalla tai koolla itsetarkoituksenaki n tekee, jos kaikille on petit ja autossa kaikki varustus, mitä tarvitaan. Tavaratilan ymmärrän kyllä. Käy kohta niin, että alkaa harmittaa auton kömpelyys ja painavuus, kenties myös huono kantavuus. Viimeksi mainitun moni unohtaakin.
-
Kaksin matkaaville puoli-integroitu riittää varmastikin, mikäs sen sopivampi auto kahdelle, no ehkä retkeilyauto saattaa joillekin olla. Tuli vain vastattua tuolle ketjun aloittajalle joka kyllä jo joulukuussa näkyi kyselevän autoista.
-
Bongasin tuollaisen huutokaupoissa.
https://huutokaupat.com/fi/v/272287
Ja sitten on tämä, isompi ja vanhempi versio mun autosta. Tuohon hintaan kannattaisi ostaa lapsiperheautoa etsivän.
https://huutokaupat.com/fi/v/269925?ref=kohdesivu&refid=272287
Mutta kiire on huutaa.
-
Itse tuli kantapään kautta koettua, vaikka muilta tuli varoitteluja ja neuvoja, mutta eihän sitä nyt voinut muita kuunnella vaan oma pää täytyi pitää. Kaksi yötä riitti petirumbaa ja sitä hemmetin ahtautta kahden lapsen kanssa ja vaunu laitettiin tilaukseen.
Tästä syystä meilläkin oli ekana kautena erittäin hyvä tuo laina-Hobby as.auto, puoli-integroituna => tuli aika selväksi ettei tuollaisen tilat meille riitä ja näin säästyttiin vikainvestoinnilta ^-^
-
^^
Mikähän vimma karavaariliikkeellä on laittaa vasaramyyntiin myyntivarastostaan?
Yks tuttu kerto kone puolella on; epämääräinen historia.. myyjäliikee katkaisee kuluttajasuojan kauppaehdoillaan. Jää yleensä täysi vapaus hyväksyä korkein huuto..
Tuonkin hinta tuosta viimeisellä vartilla nousee hyvin lähelle (ellei) yli nettikaravaani pyyntien - pitäis väijyt ja korotusautomaatit kieltää..
-
Noita on myös k-auto puolella. Ja kysehän ei ole muusta kuin hinnan vedätyksestä eli jos kertyy tarpeeksi antaa kamppeen mennä, jos ei niin unohtavat koko jutun.
-
Tännekin pari vuotta kirjoitin siitä kun yhden ambulanssin ostin huutokaupasta. Umpeutui perjantai iltana ja mulla korkein tarjous. Santander oli tuon edelliselle rahoittanut ja hylkäsi minun tarjouksen tiistaina. Muutaman päivän kerkesin tuon muuttamista suunnitella ja ihmetellä tarvittavia muutoksia
-
Meidänkin firma myy vanhat autot ja työkoneet tuolla huutokauppa comissa. Hyvät on kokemukset,romuista saa hyvän hinnan, ihmiset huutaa hullunlailla ihan viimeisten tuntien aikana. Toinen hyväpuoli on se että myyjällä on tosiaan oikeus hylätä tarjous.
-
Äkkiseltään katsottuna, vaikka tuo: http://www.nettikaravaani.com/dethleffs/i-6501-advantage/1449978
Tässähän olisi meille oiva peli,onkohan tuossa hinta kohdillaan?
-
Tässähän olisi meille oiva peli,onkohan tuossa hinta kohdillaan?
Hyvä peli, intekroitu ja alde. Myyjäkin tietää ettei etuveto ole parasta, joten jättää sen auki. Ostaja määrää hinnan. ;D
-
Ostaja tietty määrää hinnan, mutta onkohan tuo nyt ihan realistinen hintapyyntö? Tietäis sitten tuon tinki varan. Tosin eihän tosta meitin Adrian paskasta kukaan mitään hyvitä kun seinä on halki ja kaikki kalusteiden liitokset on irti.
Mutta jos kerrankin laatua saisi jos detskuun vaihtais.
-
Tässähän olisi meille oiva peli,onkohan tuossa hinta kohdillaan?
Kannattaa käyttää vaa´alla ennen lopullista ostopäätöstä. Ja kiinnittää erikoista huomiota taka-akselipainoon.
-
Kannattaa käyttää vaa´alla ennen lopullista ostopäätöstä.
Käytin tota meidän atriaa aikoinaan vävypojan vaaalla,tais painaa silloin täysin tankein ja kuskilla 3460kg. Rek.5 henkilölle niin eipä tuollakaan kannata täydellä kuormalla
vaa alle joutua.
Taka-akseli paino, kerro lisää
-
Käytin tota meidän atriaa aikoinaan vävypojan vaaalla,tais painaa silloin täysin tankein ja kuskilla 3460kg. Rek.5 henkilölle niin eipä tuollakaan kannata täydellä kuormalla
vaa alle joutua.
Taka-akseli paino, kerro lisää
Ilmisesti Fiatin alusta, jossa taka-akselipaino on vain 2000kg ja etuakseli 1850. Takatalliin, kun lastaa vähänkään enempää, niin paino ylittyy. Ja Bavarian mukaan Keski-Euroopassa kiinnitetään nimen omaan akselipainoihin huomiota.
-
Ostaja tietty määrää hinnan, mutta onkohan tuo nyt ihan realistinen hintapyyntö? Tietäis sitten tuon tinki varan. Tosin eihän tosta meitin Adrian paskasta kukaan mitään hyvitä kun seinä on halki ja kaikki kalusteiden liitokset on irti.
Mutta jos kerrankin laatua saisi jos detskuun vaihtais.
Ei tollaan saa sanoa. Seurauksena on monta mielensä pahoittajaa.....
Tosiasia kuitenkin on, että tällaisen "vihreän" on tosi vaikeaa saada käsitystä eri merkkien laadusta. Tälläkään palstalla ei liene korrektia arvostella jotakin merkkiä. Jokainen kehuu omaansa ja kauppiaat kehuu jokaista myytäväänsä. Pikkuhiljaa on itsellekin tullut käsitys joidenkin merkkien laadusta. Sekin on usein vain koottu joidenkin mielipiteistä.
Jos kysyy, mikä on huonoin merkki, niin kaikki viheltelee vaan. En minäkään lähtisi tietysti tänne lataamaan jotain omaa käsitystäni jostain merkistä, josta tosin on vain joku subjektiivinen käsitys. Hyvää voi tietty kehua, mutta arvostelu on epäkorrektia.
Siis mistä saa oikeaa tietoa? Yksityisviesteillä, vai leiritulen ääressä?
-
Ei taida tuohon täysin oikeaa vastausta ja tietoa kukaan tietää. Itse vain haettava tietoa ja tehtävä päätelmiä siltä pohjalta ja mitä itse tarvii. Mitä paksumpi rahatukko kourassa, niin yleensä saa sitä parempaa laatua, mutta ei sekään aina pidä paikkaansa, joten omaan vaistoon vain luotettava ja aina ei sekään ole oikeassa.
-
Kyllähän sitä näissäkin leluissa sen oman parhaan arvauksensa varassa vaan on mentävä, osui sitten oikeaan tahi ei, aika näyttää. Noissakin yleisimmin (?) heikommissakin kun on myös hyviä yksilöitä joukossa ja taas toisaalta siellä laadukkainakin pidetyissä niitä mätämunia. Eli saattaa se Musta Pekka osua kohdalle vaikka paksummallakin rahatukolla olisi liikkeellä. Toki se todennäköisyys löytää juuri se timantti heikoista on about samaa luokkaa kuin löytää se maanantai kappale vahvoista ja siten tuollaisen vahvemman hankinta on ikäänkuin perustellumpaa 8)
Vaan siltikään ei voi liikaa korostaa että käytetyt ovat aina yksilöitä. Väärällä käytöllä sen laadukkaankin saa pas2 varsin nopeasti ja taas oikealla käytöllä se edullisempikin pysyy parempana. Vuokrakäyttö tuppaa kuluttamaan kalustoa enemmän kuin yksityinen, mutta yksityisissäkin on sitten laidasta laitaan käyttäjiä. Toinen kuivaa rätillä jopa tiskialtaan käytön jälkeen, toinen teippaa jesarilla katonrajaa ettei peti kastu ja näin sen kanssa ns. "pystyy elämään". Eli eipä noistakaan nyt silleen yleisohjeita ja pettämättömiä neuvoja juuri voi vetää. Ja kun as.autossa pitäisi vielä sekä hyväkuntoinen as.osa että hyväkuntoinen alusta natsata samassa yksilössä, niin... :-X
-
Oikeesti ollaan harkittu kulkimen vaihtoa,varmaan suurin syy on tuo adrian sänky joka on meidän mallissa liian korkealla. Eihän sinne pääse jos paikat alkaa iän myötä krakaa. Mutta tuli tuo seinän halkeama pahaan aikaan, juuri kun suunniteltiin vaihtoa. Tommonen postlaatikko olis ihan harkinnan arvoinen kapistus.