Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => 12 voltin järjestelmä => Aiheen aloitti: kulkuriman - 20.11.2015 kello on 07:48
-
Noni. Ny se tempun teki. Hymerin kontrollipaneli on kuin joulukuusi vilkkuu ja huutaa attention door oppened, vaikka ovet on kiinni, eli herjaa sähkörappua. Sähkörapun alla on painonasta kytkin jonka kuuluisi katkaista hälytys kun rapun n ostaa ylös, vaan näin ei tapahdu. Huuto ei lopu myöskään vaikka ottaa johdot katkaisiasta irti tai liittää yhteen. Tietääkö joku neuvoa?
-
Arvaan - johto on poikki jostain muusta kohdasta kuin kytkimeltä. Ilmeisesti kuitenkin toimii niin että sulkee koskettimen kun nappia painaa, koska päinvastaisessa tapauksessa katkos hiljentäisi summerin konsanaan.
Tai sitten on oikosulku sopivasti runkoon.
Minä lähtisin kuitenkin etsimään vikaa ensin alustasta johdon kiinnityspaikoista ja läpiviennistä sisätiloihin.
-
Kiitos vinkistä. Täytyy mittailla ja katsoa. On myös mahdollista että vika voisi olla myös katkaisiassa, jos kyse on päätaulun lukukyvyssä, siis jos se lukee katkaisian kautta tulevaa jännitteen muutosta. En tiiä onko niin älyllinen.
-
Peruutin Fiiliskukan perjantaina korjauspukilta. Kun huolellisuus/tarkkaavaisuus numero on ollut heikko. Sähkörappu jäi alas ja hipasi nosturiin, mutkalle meni. Mistä voisi saada sähkörapun saranatappeja. ::)
-
^
Vaikka täältä http://www.theomnistorcentre.co.uk/omnistor-spare-parts/thule-step-spares.html
..tai kivijalasta. Rappumalli ja -valmistaja selvittäen..
Toki, jos rauta taipuu käsissä, voi tehdä itekkin..
-
^
Vaikka täältä http://www.theomnistorcentre.co.uk/omnistor-spare-parts/thule-step-spares.html
..tai kivijalasta. Rappumalli ja -valmistaja selvittäen..
Toki, jos rauta taipuu käsissä, voi tehdä itekkin..
Kiitos osoitteesta, ei löytynyt sanlaiseen osia. Panin raudan taipumaan käsissä ja porasin reijät niveliin sitten lukitsin 6mm:n pultilla ja lukkomutterilla. Jämäkämpi tuli kun ennen. :D