Karavaanarin keskustelufoorumi
Matkailukeskustelut => Matkailu ulkomailla => Aiheen aloitti: winemaker - 7.11.2015 kello on 22:13
-
Kaksi reissua suunnitteilla, keväällä Kroatiaan ja syksyllä Norjaan.
Norja kiinnoistais, etelän kautta, tai miksi ei pohjoisenkin.
-
(http://webkamera.vegvesen.no/kamera?id=644394)
http://www.webcamsinnorway.com/webcams.php?viewcam=2537
Tuonne ^-^
-
Jos etelänorjaan suunnittelet matkaa niin kannattaa käydä Preikestolenilla. On käymisen arvoinen paikka eikä sinne kipuaminen ole mitenkään ylivoimainen urakka.
(http://www.nieppi.com/n/norja_15/img_0318.jpg)
Ite olen tuoho Norjaan hurahtanu ja siellä on tullu vierailtua sekä matkailuautol että vaunul ja moottoripyöril
http://www.nieppi.com/n/tag/norja/
-
Bodön ja Narvikin väliltä löytyy Steigen, jota pidetään Norjan kauneimpana seutuna. Steigen Sjöhusilta löytyy camping sähköllä ja mökkejä, veneitä ja kanootteja retkeilyyn. Nähtävää ja tekemistä riittää, jos luonto on lähellä sydäntä. Lofootit on näköetäisyydellä ja patikkareittejä sekä sotahistoriaa riittää. Voin suositella paikkaa.
Tästä pääset alkuun:
http://www.nordicfishing.fi/Steigen/Steigen.htm
-
^Lisää vain kohteita...harmitta a välillä kun on vierestä mennyt mielenkiintoisen paikan ohi tietämättään.
Tässä joitain omalle kohdalle osuneita noviisimatkoilta:
Nordkap. Kai siellä jokaisen olisi kerran käytävä
Dovre. Luonnonpuistoalue upeine maisemineen
Lofootit: Upeat maisemat. Mulla matka johti Lofoottien niemenkärkeen ja sieltä Moskenesta lautalla mantereelle Bodo.
Wanha rantatie 17. Mukava maisematie rannan tuntumassa lukuisine tunneleineen ja lauttoineen
Peikonpolku. Tuli ajettua vähän rasittavampaan suuntaan, eli serpentiinit ylöspäin.
Roros: Katsomisen arvoinen puutaloista koostuva kylä
Folldal: Sieltä löytyi mielenkiintoinen kaivosmuseo
Paljon upeita sattumapaikkoja, kun poikkeaa pois päätieltä. Vanhoja postiteitä ja sen sellaisia.
Luetelkaa lisää, niin voisi sitten ensi kesänä käydä hämmästelemässä.
-
Mieluummin minä ainakin ajan pitkän ylämäen, Trollstigeniä siis ajattelen
-
Jokin tuossa Vuono-Norjassa vaan kiehtoo.
Suosittelen poikkeamaan valtaväyliltä ja uusilta tunneliteiltä pienille vuononrantateille. Myös tuntureitten vanhat ylitystiet ovat mielenkiintoisia. Turtagrosta- Årdaaliin ja Leardaalista- Aurlandiin ainakin kannattaa ajella.
Usein uusi tunnelitie ohittaa hyvät ja mielenkiintoiset näköalatiet. Esim. E-16 Gudvangenista: aja Stalheimin vanhaa serpenttiinitietä, vain ylhäältä alaspäin.
Jos jollain on vinkkejä mielenkiintoisista mutkateistä tuolla Länsinorjassa, niin anna vinkki. Jospa löytyis vielä matka-autolle uusia kokemuksia.
-
Muuten tykkäsin etelänorjasta, mutta ainakin oma matkailumasiina on liian leveä sinne. Vaihtoehtona on joko eteneminen upeissa maisemissa keskinopeudella 30 km/h tai uusilla tylsillä teillä 80 km/h. Toi Rauman seutu oli tosi kivaa, ja noi ns. pakolliset etelän kohteet on tullu käytyä. Suomalaisia on tuolla etelämpänä vähemmän, samoin syrjemmässä muutakin porukkaa on kohtuullisesti. Mutta noi turistirysät on ihan täynnä.
Joskus pitäis päästä sillä henkilöautomaisemma lla harrastepelillä sinne, vaikka lomalla ei ole kiire niin eteenpäin pitäisi silti päästä vähän nopeammin. Sitten ongelmana on tietysti yöpyminen ja ruokailut, mutta silti voisi tulla aikas makee reissu.
Lofootit on muuten mahtava paikka, mutta siellä on aika paljon muitakin. Tromssan seudulla oikeastaan sama juttu. Siitä ylöspäin niin on vähemmän väkeä ja maisemat on omaan makuun myös.
-
Olen kiertänyt vaunun kanssa Lofootit ja Karasjoelta Skibotniin rannikon kautta. Hienoja paikkoja.
Lofooteilla pudotin kärrin ennen Svolvaeria Hammerstadin cämppärille, autolla Åhon ja paluumatkalla huiputin Reinebringenin (kuuklatkaa kuvat).
Ensi kesänä olisi idea mennä ajamaan Trollstigen vaunun kanssa, ylös vai alas? ;)
-
Ensi kesänä olisi idea mennä ajamaan Trollstigen vaunun kanssa, ylös vai alas? ;)
Jos yhdistelmässä on voimaa niin ylös. Itse ainakin valitsin mieluummin ylämäen ettei tarvinnut yhdistelmän jarruja varoa, varsinkin kun vaunu painaa päälle vaikka auto moottorijarrutuksel la. Sama käytäntö asautolla, mieluummin ajan ylämäkeen
-
Meillä kans kesällä tarkoitus mennä ajamaan Trollstigen, mutta asuntoautolla, niin tuota suuntaa kans miettinyt, että kumpi on parempi.
-
Kumpaan suuntaan trollitie on ylöspäin? itsellä olis tarkotus käydä moottoripyörällä ajamassa sielläpäin ensikesänä jos vaan rahavarat suo
-
Jos yhdistelmässä on voimaa niin ylös. Itse ainakin valitsin mieluummin ylämäen ettei tarvinnut yhdistelmän jarruja varoa, varsinkin kun vaunu painaa päälle vaikka auto moottorijarrutuksel la. Sama käytäntö asautolla, mieluummin ajan ylämäkeen
Periaatteessa näkisin samoin; vaunun kanssa tuon peikonpolun laskeutuminen on aika rankkaa, kun sininen usva alkaa nousta vaunun jarruista ensimmäisen parin suoran jälkeen. Viimeksi kun ajeltiin, mentiin alaspäin, ja pidettiin muistaakseni kolme jäähdyttelytaukoa.
Keskinen norja (siis peikonpolku ja geiranger korkeudella) ovat meidän suosikkeja. Ihan täysleveällä vaunulla ollaan siellä seikkailtu, ja vaunu on pieni verrattuna niihin, joilla norjalaiset itse siellä päästelevät.
-
Kumpaan suuntaan trollitie on ylöspäin?
Eikös se ole pohjoisesta etelän suuntaan mennessä ylämäki?
-
Eikös se ole pohjoisesta etelän suuntaan mennessä ylämäki?
juu.
-
Hahmottelin vähän reittiä...
Trondheimistä tietä 39 Moldeen. Matkalla Halsanaustan - Kanestraum lautta.
Moldesta sitten kohti etelää 64-tietä, matkalla Sølsnes - Åfarnes lautta.
Romdalsfjorden ympäri ja trollitielle.
Linge - Eidsdal lautalla. Myös suoraan Geirangeriin menee kai lautta vuonoa pitkin mutta voi maksaa vaunun kanssa huumorihinnan ;D
Sieltä sitten 15 ja 55 teitä pitkin Jotunheimenin ytimeen.
Missähän vielä kannattaisi poiketa? Lærdal-tunneli vaunun kanssa, jos vaikka tulee ahtaan paikan kammo ;D
-
Miten olis atlantintie, sehän on kas niillä kulmilla. Kattelin sieltä videoita juutuupista, taidan sisällyttää sen ensikesän motskari reissuun
-
Geiranger kannattaa yhdistää reissuun jos aikoo käydä Trollstigenillä Thumb Thumb Thumb upeita paikkoja molemmat ja kivoja maisemia siin välissäkin