Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuautot => Aiheen aloitti: varaani - 18.08.2015 kello on 20:58
-
Onko ko. vaihteistoa laittaneilla tietoa,purin 5-vaihteen rattaat ja ensiöakselin5vaihte en rattaan takana olleessa laakerissa ei ollut mitään lukkorengasta ulkokehällä,vaan se tuli ulos rattaan poiston jälkeen laakerikannen (sen peltilevyn missä akselin kohdalla reiät)läpi.miten se yleensäkin mahtui siitä,siis laakerin ulkokehä.eikös tämän levyn ole juuri tarkoitus lukita se ulkokehä paikalleen ja tässä ei siis ollut laakerin ulkokehälläkään lukkorengasta,eli siis lukitseeko tämä minulta puuttuva lukkorengas laakerin vai tämä levy. vikana on 5-vaihteen ääntäminen joka lakkaa kun vaihdevipua hieman painaa siten että liike liikuttaa vaihteensiirtäjää.E päilen että akseli ei siis ole kunnolla lukittu 5-vaihteen puolelta.kuvat katsoin tamgearsin räjäytyskuvasta.duc ato
-
Laakerissa tulee olla lukkorengas,mutta siltikään laakerin ulkokehä ei mahdu tulemaan kuvaamallasi tavalla pidikelevyn takaa.
Pidikelevy menee siis uusiksi ainakin. Lisäksi epäilen, että laakeripesä on myöskin väljä.
-
Aikaisemmassa ketjussa "Remonttikuvia ......" on I-sarjan Ducaton korjausoppaasta skannatut kuvat vaihdelaatikon vaihtoehtoisista osista, joissa nimenomaan pidäkelevyn reikien koko on suurentunut. Voisiko kyse olla siitä.
http://karavaanari.org/index.php/topic,11720.15.html
-
Tarkennusta aiheeseen: Pidikelevy lukitsee laakerin ja lukkorengas estää ulkokehän painumisen sisäänpäin. Ulkokehän halkaisija 67mm ja pidikelevyn reikä noin 62mm. Ulkokehä plus lukkorengas tekee yhteensä 72mm.
Eli lukkorenkaan puuttuminen ei vaikuta ulkokehän "ulostuloon".
On suorastaan ihme jollei täydy uusia vaihteiston kuorta, tai koneistaa soviterengasta laakeripesään. Sillä laakerikehä on päässyt liikkumaan syöden pesän väljäksi sekä hakannut pidikelevyyn ulosmentävän aukon.
Jos on kuten arvelen niin silmälaakeri on myöskin sökö ja/tai. akseli kulunut alimittaiseksi.
-
Moi onko mahdollista ottaa kuvat ,olisi helpompi todeta tilanne. Ja muutenki varmaan kaikkia kiinosttaa kyseinen aihe.
yst,ter velimatti
-
Kiitokset kaikille vastanneille,kuvia ei tässä vaiheessa enää saa,koska olin jo kasannut laatikon päädyn uusilla vitosen rattailla,kun luulin alun perin vian olevan niissä ,olivat väljät,mittojen perusteella joskus jo vaihdetut,siinä ehkä selitys miksi lukkorengas puuttui.eli tarvitsisin tässä vaiheessa ehjän laakerikannen ja lukkorenkaan.Niitä ei enää tamgearsista saanut.Tarjonnette kenellä on moiset.Kun vaihdoin rattaat en tässä yhteydessä poistanut laakerikantta,kun en huomannut siinä mitään vaurioita,nyt kun saan toiset osat,ja puran laatikonpäädyn uudestaan voin samalla laittaa kuvia liitteeksi.
-
Vertailun vuoksi: Ducato vaihdelaatikon remonttikuviin lisätty kuva
lukituslevystä silloin kun kaikki on normaalisti.
http://karavaanari.org/index.php/topic,11720.15.html
Mittoja mulla ei ole mutta on täysi syy otaksua että kysymys on uudemmasta
levystä jossa reikiä on hieman suurennettu.
-
Sen ongelman ratkaisuksi miksi laakerin ulkokehä on pyörinyt ja syönyt itsensä varmistuslevyn läpi olisi sellainen teoria, että kun laakerin ulkokuoren upotusussyvyyden määräävä lukkorengas puuttuu, on varmistuslevy puristanut ulkokehän 4-vaihteen rattaan hammaskehää vasten ja kehä on tässä puristuksessa lähtenyt pyörimään ensiöakselin mukana. Ellei laakeri sitten ole muuten jumissa.
Korjaamokirjan mukaan laakerikehän enimmäisulkonema varsinaisen rattaiston puolelle saa olla enintään 0,05 mm (väh. 0,02 mm) laatikon tasopinnasta ja se säädetään tuolla puuttuvalla lukkorenkaalla, joita on eri paksuuksia, kuten alla olevan linkin piirroksessa näkyy. http://karavaanari.org/index.php/topic,8622.75.html
-
Voi olla, mutta enempi uskon lukkorenkaan olevan metallimujuna laatikon pohjalla.
Ohessa kuva pidikelevystä, jossa ulkokehä on kovertanut "tien lävitse" vasta puolitiehen, ja lukkorengas on ollut.
Levyn paksuus 4,5mm ja upotusta 2mm. Kyseisessä laatikkossa oli laakeripesä jo väljä sekä soikea, ja pelkän pidikelevyn uusiminen olisi ollut vain remontin siirtämistä.
Kyseinen laatikko niiskutti kun kun moottorilla jarrutti tai kytki vedon, muuten toimi,ääni tosin oudonlainen ja laatikkoöljy oli harmaata .
-
Kirjoitin edellisen viestin lukkorenkaan paksuuksista ja laakerin ulkonemasta epäselvästi, mutta tarkoitin tätä laatikon kokoamisohjeen kohtaa.
-
Sen ongelman ratkaisuksi miksi laakerin ulkokehä on pyörinyt ja syönyt itsensä varmistuslevyn läpi olisi sellainen teoria, että kun laakerin ulkokuoren upotusussyvyyden määräävä lukkorengas puuttuu, on varmistuslevy puristanut ulkokehän 4-vaihteen rattaan hammaskehää vasten ja kehä on tässä puristuksessa lähtenyt pyörimään ensiöakselin mukana.
Yllämainittu teoria poissulkeutuu oheisella kuvalla. Laakeri asennettuna akselille jää hammaspyörän ja ulkokehän väliin 2,4mm rako.Annetut mitat (0,05max /0,02jännitys) näyttäsi koskevan ulkokehän liikevaraa,ei suoraan, kuinka paljon ulkokehä saa mennä hammaspyörää kohti,sillä sen rajoittaa sisäkehä kera kuulien.
Käsitykseni mukaan ko.laakeri ottaa vastaan kaikki aksiaaliset voimat (viistokuulalaakeri),eikä näytä onnistuvan tehtävässään, vaan akseli pyrkii tulemaan pidikelevyn lävitse. ::)
-
Käsitykseni mukaan ko.laakeri ottaa vastaan kaikki aksiaaliset voimat (viistokuulalaakeri),eikä näytä onnistuvan tehtävässään, vaan akseli pyrkii tulemaan pidikelevyn lävitse. ::)
Tämä nimenomaan ottaa vastaan kaikki aksiaaliset voimat ja radiaalisetkin.
Viistohampaisten rattaitten, myös viitosen jota kuvassa ei näy, kulma on
"oikeakätinen" eli ensiöakseli työntyy päätylaakeria ja sen lukityslevyä
kohti. Tämä siis vedossa, moottorijarrutukses sa voiman suunta kääntyy.
Tuosta pyörimisestä mulla on kuitenkin toinen käsitys.
Tuo laakerikehä luultavimmin hiljalleen kiertyy mutta ongelma ei tule
niinkään siitä. Tätä on vaikea kotikonstein osoittaa mutta arvelen
käyneen niin että kun kuulia on suurennettu niin (vaikka laakerin
itsensä kuormansieto onkin kasvanut) ulkokehä on tullut liian ohueksi
istutettavaksi kevytmetalliseen pesään. Se ei siis saa laakeripesästä
tukea vaan kuulien vieriessä radallaan alkaa "elää" ja sitten manglaa
ensin pesän väljäksi jolloin ulkokehä pääsee tekemään radiaaliliikettä.
Liike ei ole suuri mutta se tapahtuu jokaisella kuulan ohituksella.
Tämän liikkeen uskon sitten syövän lukituslevyn aukon reunoja. Jos
tuntuu siltä että eihän sen pintapaine riittäisi niin muistakaa laakerin
reunan pyöristys.
Noista radiaalivoimista vielä. Tilanne lienee pahentunut
viitosvaihteen lisäyksestä sillä muilla vaihteilla laakerikuormat vielä
edes jakaantuvat akselin päitten välillä vaikka epätasaisestikin. Kakkosen
ja kolmosen jakaantuminen vaikuttaa hyvältä, nelosellahan kuorma on jo
pääosin päätylaakereilla mutta viitoselle sekään ei riitä. Rattaitten
ryntövoiman linja on jo laakereitten välisen alueen ulkopuolella eli
proosallisemmin sanottuna vaikuttaa "vipuvarrella". Kytkimen puoleinen laakeri
on siis vaihtanut voiman suunnan päätylaakeria vastaan. Samalla välityssuhteen
muutoksen takia vetovoiman aikaansaaminen vaatii yhä suuremman momentin
ensiöakselilta.
Näiden edellämainittujen seikkojen yhdistelmä on eräs, mutta ei ainut
syy siihen miksi katson ettei näillä vaihteistoilla pidä ajaa viitosella tai
jos ajaa niin vain hitaasti (ilmanvastus), alamäkeen tai voimakkaaseen
myötätuuleen.
Tämän kyseisen tapauksen osalta odotan kyllä mielenkiinnolla
lisävalaistusta sitten kun sitä saadaan. Eritoten siksi kun oletan että siinä
on vielä jotain jäänyt huomaamatta. Jos laakeri pääsee lukituslevyn läpi eikä
lukkorengastakaan (enään?) ole niin miten selittyy se ettei mitään tuon
vakavampaa ole tapahtunut. Mystinen juttu....