Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => 12 voltin järjestelmä => Aiheen aloitti: hutpe - 5.03.2015 kello on 14:49

Otsikko: puhelimen laturi
Kirjoitti: hutpe - 5.03.2015 kello on 14:49
Ostin asuntovaunun ,jossa ei ollut sisälle laitettu 12v pistoketta esim. puhelimen lataukseen. Tarvike liikkeestä pistoke, johto, liittimet ja johtosulake 10a. Näpräilin vanhasta muistista (vaunu viimeksi -98) piuhat kiinni ja kokeilemaan. Hyvin pelitti. Puhelin latautu niin kun piti.
Tästä innostuneena vedin rojut myös 12v tv;lle. Tarvike liikkeen myyjän mukaan voi virran ottaa ensin laitetusta pistokkeen johdosta, että akusta asti ei tarvii vetää. 10a sulake on +johdossa akun vieressä. Kun homma oli tehty, mittasin yleismittarilla jännitteen pistokkeista 12.8v. Seuraavana päivänä kytkin verkkovirran vaunuun ja mittasin akulta mitä lataa 14.2v. Laitoin puh. laturin kiinni testimielessä, ei mitään eloa. Sama tv:pistokkeen kanssa. Arvelin, että laturi on sipannu (siis puhelimen). Kipasin autosta navin laturin, sama homma. Uusi mittaus 14.2 molempiin pistokkeisiin. Kamat autoon ja kokeilu,molemmat laturit mykkiä. Tietääkö joku MIKÄ laturit tappo. Lataako vaunun laturi liikaa vai mikä meni pieleen.
Otsikko: Vs: puhelimen laturi
Kirjoitti: 99 - 5.03.2015 kello on 15:10
Huono liitos jossain kohtaa => jännite kyykähtää kun aletaan ottamaan virtaa => laturit ei toimi.

Ps. Itse en ketjuttaisi noita, sen verran virtaa tarvitsevat..
Otsikko: Vs: puhelimen laturi
Kirjoitti: Hauho - 5.03.2015 kello on 15:22
10A kertaa 12V = 120 wattia.  Meneekö tv+puhelimenlataustehot yli?
Jos laturit pimeni epäilen minäkin "kylmää juotosta" eli huono kontakti.
Otsikko: Vs: puhelimen laturi
Kirjoitti: hutpe - 5.03.2015 kello on 15:26
Ok Tarkistan liitokset ja vedän tv:n piuhan akulta asti.
Otsikko: Vs: puhelimen laturi
Kirjoitti: tsahkali - 5.03.2015 kello on 15:33
Ok Tarkistan liitokset ja vedän tv:n piuhan akulta asti.

Tuota, tuota... Sähvöä ei toki pidä kovasti ketjuttaa mutta etkö sanonut, että laturit ei heränneet muuallakaan? Niiden kyllä pitäisi kestää paljon enemmänkin kuin14V.
Otsikko: Vs: puhelimen laturi
Kirjoitti: hutpe - 5.03.2015 kello on 15:47
Joo eipä toiminu enää autossakaan. Ei se "kylmä" liitos pitäs niitä latureita rikkoo.
Otsikko: Vs: puhelimen laturi
Kirjoitti: 99 - 5.03.2015 kello on 16:09
Joo eipä toiminu enää autossakaan. Ei se "kylmä" liitos pitäs niitä latureita rikkoo.

Itse asiassa, hakkurit voivat mennä rikki alijännitteellä kun eivät lähde "käyntiin" vaan jäävät johtavaan tilaan jolloin ohjauskivi voi palaa.