Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Kaasulaitteet => Jääkaapit => Aiheen aloitti: Valtteri - 11.07.2014 kello on 14:37

Otsikko: Dometicin poltin
Kirjoitti: Valtteri - 11.07.2014 kello on 14:37
Pitäiskö tuon suuttimen reiän olla avoin kokonaan vai onko siinä vielä tuo kuristus joka näkyy kuvassa pienenä rakona :-\
Ennenkun sohasen ;D

(http://karavaanari.org/kuvat/1405078607.jpg)
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: Alan - 11.07.2014 kello on 14:41
Mun nähdäkseni pitäisi olla kokonaan avoin. Kuva ei kerro, mitä siinä tukkeena on.

Jos se on kuivuneen liejun, ikäänkuin kyllästysaineen näköistä ainetta, tai ruostetta, niin ei kuulu olla. Varminta uusia suutin, mutta jos puhdistaa niin ei saa suurentaa. Ite liottelin kaasun mukana tulleet liejut pois ja rassasin jollain pehmeällä varovasti.
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: K.E.V - 11.07.2014 kello on 14:43
Noita suutinkuppeja saa uusiakin, ei katkea rahasummaan ainakaan. Millään sitä EI saa rassata , reikä laajenee melkein ittestään ja silloin pilalla.
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: Alan - 11.07.2014 kello on 14:49
Muistaakseni käytin jotain lankaa puhdistuksessa. Senkin kanssa varovasti. Enempi pyyhkimistä kuin rassausta, mutta hyvin lähti.

Joku viisas aikanaan kertoi, että liejua tulee ajoittain/hiljakseen kaasun mukana. Kyse oli Saksassa ekat viisi vuotta viettäneestä, mutta vähän käytetystä vaunusta; käytetty kaasu on voinut olla muutakin kuin meillä käytössä olevaa, en tiedä onko vaikutusta tuohon likaantumiseen.
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: Valtteri - 11.07.2014 kello on 14:57
Onko tuo suutinkuppi vain painettu paikoilleen ja varmaan tulee entinen jos irrottaa ?
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: K.E.V - 11.07.2014 kello on 15:03
www.sarkacaravan.fi

(http://karavaanari.org/kuvat/1405080174.jpg)


Edit, on painamalla
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: Valtteri - 11.07.2014 kello on 15:16
No johan valkeni,eiku uutta kehiin,kiitos! Thumb
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: K.E.V - 11.07.2014 kello on 15:37
Tilaa jääkaapin mallimerkinnällä.
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: tsahkali - 12.07.2014 kello on 04:25
Onko tuo suutinkuppi vain painettu paikoilleen ja varmaan tulee entinen jos irrottaa ?

Sehän on likistetty sinne poltinrungon ja kaasuputken juntturin väliin.  Kopistat ulos, putsaat ohuella kuparilangan säikeellä reiän, pyyhkäset 'liat' pois poltinputken päästä ja kupin pohjasta n:o 1000 vesihiontapaperilla ja laitat takaisin.
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: retkeilijä - 12.07.2014 kello on 07:47
Uteliaana ja tietämättömänä tutkiskelin (korjailin) aikoinani oman vaununi jääkaapin poltinta, puhaltelin polkupyörän pumpulla enkä siitä mitään vikaa löytänyt. Sitten koottuani polttimen löysin yllättäen maasta tuolaisen kiiltävän, pienireikäisen peltinapin.    ::)

Fiksuuttani (lue onnekseni) päättelin mikä oli kyseessä ja laitoin sen takaisin polttimoon ennen kokeilua ja käyttöönottoa.   8)

Kyllä se siitä!

Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: Valtteri - 12.07.2014 kello on 08:23
Eihän tuo mokoma kopistelemalla ulos tullut ,vaati lievää "kovistelua" oli sen verran hapettunut kiinni
että menetti muotonsa mutta oppia ikä kaikki.Tilasin uuven koko polttimen :(

Melko pieni asia voi muuttaa matkasuunnitelmia sillä puskat jäi väliin tältä reissulta tuon peltinapin vuoksi >:(
Otsikko: Vs: Dometicin poltin
Kirjoitti: Alan - 12.07.2014 kello on 09:54
Kaasua kannattaa kunnioittaa. Itekän en ruvennut mihinkään ennenkuin tältä samalta porukalta neuvoa kysyin.

Olisin itekin hakenut uuden, mutta muistaakseni touhuilin viikonloppuna ja valmiiksi piti saada. Siitä näkökulmasta ymmärrän tuota Lapin miehen kantaa.