Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuautot => Aiheen aloitti: heikki1979 - 4.05.2014 kello on 21:34
-
Tässä yksi tee se itse mies terve.
Aattelin ostaa pakettiauton ku rahat ei riitä persaukisella oikeeseen asuntoautoon ni miten saisin lämmttimen rakennettua? etä voisi yöpyä pienellä pakkasillakin,ei tietenkää kovilla pakkasilla.
nykyisin on kuitenkin tupakansytyttimellä toimivia kahvinkeittimiä ja kylmälaukkuja olemassa ni pienet reissut heittäs pakullakin.
Haluiaisko joku ihana ihminen antaa vinkkejä?
-
En varsinaiseen kysymykseen viitsi sanoa yhtään enempää tietämättömyyteni vuoksi mutta kiinnostaa tietää millaisen rahasumman olet autoon valmis laittamaan?
Pakettiauton hinnalla kun saa jo pakettiauton kuoriin tehdyn retkiautonkin.
-
Miten se nykyään menee jos virkavalta sattuu paikalle ?
Veronmaksu, mutta mistä ? Ja miten paljon ?
Ennes oli joku juttu kun verovapaassa pakussa nukkui, meni verolliseksi verme, kuis on nyt ?
Tässä sarvikuonojen maassa ei mikään ole itsestään selvyys . . .
En v.....le, mutta asiat on vaan niin kuin ne on, ne kantsii selvittää ennenkuin ryhtyy "hommiin" . . .
-
Pakua pitäisi eristää, jotta olisi mukava pakkasilla.
Jonkinlaisen matkailuauton voi löytää jo muutamalla tonnilla; jos on tekijämies niin sellaisella pärjää.
Edit: jaahas, oli jo vastattu toisessa ketjussa...
-
Missä myydään pakettiauton hinnalla , pakettiauton kuoriin tehty retkeilyauto.
Mitä oon hintoja katellu ni retkeilyautot pakettiauto varastukselle maksaa yli puolet enemmä kuin tavallinen pakaettiauto.
-
Eikös pakussa saa sänkyä ym. kalusteita kuskata vapaasti? Ne vain pitää olla liinoilla tms. kiinnitetty jotka saa ilman työkaluja irti.
Wedasto työntää lämpöä mukavasti lisä akku/t tarpeen. Tavaratilan tuuletus aukot ( katossa ja lattiassa) hyvä olla ettei yöllä iske happikato, myöskin ilma pysyy kuivempana, ja muutekin parempana hengittää .
Tavaratilan verhoilujen alle voi pistää eristeen, yleensä katsastettava.
-
Eikös paku ole verollinen ja matkailuauto veroton...?
Paku esim Ducato maksaa hiukka yli 30 tuhatta normivarustein. Retkeilyautona saa 40 tonnilla normivarustein.
Tuon veroedun takia matkailuauto tulee kyllä suhteellisesti edullisemmaksi, kuin pakuversio.
Tietty voisi ajatella näitä veronkiertopakuja, joissa on vain se lakisääteinen minimi. Tällä saadaan vero pois ja istumapaikat ja välttävä yöpymismahdollisuus . Lisäksi kohtuullinen tavaratila.
Sitten käytettynä se on onnenkauppaa. Usein pakut on työjuhtina piesty pahaan kuntoon. Itse olen kaikki pakut ostanut yksityiskäytöstä, niin on säästänyt hukkaantuvan alvin hinnan.
Retkeilyauto on usien paremmin pidetty käytettynä ja ehkäpä siistä syystä hintakin on usein aivan toista luokkaa kuin pakuissa.
Peruspakulla kun on joskus seikkaillut kesällä, niin ongelmaksi ei muodostunut kylmyys, vaan tiivistynyt kosteus.
Toistaiseksi itselläni on paku pakuna ja retkuiluauto hupikäytössä. Tosin kyllä tuolla retkeilyautolla pakuajotkin jotenkin menee. Ovet ovat isot ja takapenkin saa siirrettyä, joten pitkäkin tavara kulkee. lisäksi järeämpi kuljetettava tulee kärryllä perässä.
-
Mulla on jo vuosia ollut kesäaikaan pakussa takana parisänky, portapotti, kaasukeitin ja kylmäboxi. Kaikki irtonaisia, ei kiinteitä. Pakkasellakin nukuttu, autossa aamulla herätessä +5 mutta peiton alla tarkenee. Mitään lisäeristyksiä ei ole.
Ja matkaa on tehty parikymmentätuhatta kilometriä.
Eikä ole poliisilla/veroviranomaisilla nokan koputtamista. Poliisi jopa suosittelee autossa nukkumista väsyneenä ajamisen sijaan
Kari
-
Mulla on jo vuosia ollut kesäaikaan pakussa takana parisänky, portapotti, kaasukeitin ja kylmäboxi. Kaikki irtonaisia, ei kiinteitä. Pakkasellakin nukuttu, autossa aamulla herätessä +5 mutta peiton alla tarkenee. Mitään lisäeristyksiä ei ole.
Ja matkaa on tehty parikymmentätuhatta kilometriä.
Eikä ole poliisilla/veroviranomaisilla nokan koputtamista. Poliisi jopa suosittelee autossa nukkumista väsyneenä ajamisen sijaan
Kari
Alkeelliseksi menee, muutaman tonnin matkailuatoon verrattuna. No, -70 luvulla ajelin minäkin Taunus-Transitilla. Eristin seinät, laitoin lämmityslaitteen ja kaasuhellan. Nukkua kelloteltiin pehmeillä sängyillä. ;)
-
Kelvollisia, vapaakierrolla toimivia kaasulämmittimiä saa Webastoa halvemmalla. niiden kanssa sähkökään ei muodostu ongelmaksi.
-
Ihan luxxustahan tuo pakussa yöpyminen :D, verrattuna kun Opelista heräilin. Oli jotain - 25 tienoilla. Tuli mieleen että teltassa, tai varsinkin laavulla olisi mukavampaa, varsinkin jos olisi nuotiopuut. ;D
-
Tuli mieleen että teltassa, tai varsinkin laavulla olisi mukavampaa, varsinkin jos olisi nuotiopuut. ;D
Thumb
-
Vahapohjanen ruostesuoja seinäpelteihin sisäpuolelle, sitten esim finfoamia päälle ja vaneri ja sen vanerin voi esim verhoilla. Lattian ja katon voi myös eristää. Samoin oviluukkujen sisäpuolet. Lämmityslaitteeksi esim webasto. Vuode voi olla esim seinälle käännettävät laverintapaiset. Kun siellä pakun kontin puolella ei matkusteta ei tarvi vöitäkään. Raksamiehillä olen nähnyt monenlaisia mielenkiintoisiakin rakennelmia, joissa tavaratilaa on jaettu esim työkaluja varten ja puolet on sitten ollut tauko/nukkumatilaa. Ilmanvaihtoluukut on myös oltava. Eli korvaus ja poistoilma.
Uudet isot crafterit ym. varmaan tulevaisuudessa tulee olemaan suosittuja rakentelukohteita.
-
Ihan luxxustahan tuo pakussa yöpyminen :D, verrattuna kun Opelista heräilin. Oli jotain - 25 tienoilla. Tuli mieleen että teltassa, tai varsinkin laavulla olisi mukavampaa, varsinkin jos olisi nuotiopuut. ;D
Se mukavuus teltassa perustuu juurikin siihen ilman kuivuuteen. Teltta hengittää....ellei sitten ole sattunut sitä telttaansa johonkin monttuun pystyttämään kaatosateen aikaan.
-
Lämpöeristeenä turhaa jotain 30mm finnfomia laittaa, menee hukkaan tilaa ja reilusti..
http://www.ebeco.fi/tuoteet/eristys/ebisol (http://www.ebeco.fi/tuoteet/eristys/ebisol)
Entisessä ajokissa oli koko peräosa eristetty 6mm ebisol levyillä, ja päälle verhoiltu kovalevy..
"vapaakierto" kaasu lämmitin ja kaasupullo samassa tilassa jossa nukkuu Thumbd
Ei webaston airtop ole niin kova virran syöjä että kannattaa jättää valikoimasta pois..
Käytetyssä kannattaa valkata sellainen jossa "syöttiliekki", jos ei tuota ole niin sytytys vie virtaa enemmän kuin "ylläpitoliekki"...
http://s135.photobucket.com/user/Jack796/library/Autot/Poksu%20peugeot%20boxer%20-projekti-?sort=3&page=1 (http://s135.photobucket.com/user/Jack796/library/Autot/Poksu%20peugeot%20boxer%20-projekti-?sort=3&page=1) ;)
-
Lämpöeristeenä turhaa jotain 30mm finnfomia laittaa, menee hukkaan tilaa ja reilusti..
Käytetyssä kannattaa valkata sellainen jossa "syöttiliekki", jos ei tuota ole niin sytytys vie virtaa enemmän kuin "ylläpitoliekki"...
Aikoinaa Taunus-Transit lämpesi pelkällä "syöttiliekillä". Joskus pakkasella otti lisää tehoa. :)
-
Lämmitelläänpä vanhaa aihetta.
Pitääkö pakettiautossa olla ohjaamon väliseinä ja saako kuormatilassa olla kiinteitä hyllyjä?
Tuli tilattua uusi Jumper ja ajattelin voisiko sitä hyödyntää joskus myös retkeilykäytössä. Pakettiautona aion sen kuitenkin jatkossakin pitää, sillä korkeus ei riitä verovapauteen enkä aio enempää veroja siitä maksaa.
-
Aikoinaan piti olla edes matala verkko väliseinänä, muistaakseni sekin kumottiin.
Kiinteitä hyllyjä saa tietenkin olla, itselläkin oli 25vuotta.
-
Tuolla vähän Trafin ajatuksia....
http://www.trafi.fi/tieliikenne/verotus/ensirekisteroinnin_jalkeinen_autovero/pakettiauto
-
Tuolla vähän Trafin ajatuksia....
http://www.trafi.fi/tieliikenne/verotus/ensirekisteroinnin_jalkeinen_autovero/pakettiauto
Sieltä löytyi:
Alennetun autoveron alaisen pakettiauton tavaratilan kokoon ja auton omamassaan tai kantavuuteen vaikuttavilla muutoksilla ei ole vaikutusta autoveroon. Täten esimerkiksi lavakatteiden ja -kaukaloiden, vanerointien, kylmä- ja lämpöeristysten, kylmäkoneiden, väliseinien, hyllyköiden, etuaurojen, hiekoittimien yms. asentaminen rekisteröinnin jälkeen ei aiheuta autoveroseuraamuksi a.
Luokitellaankohan jaloilla seisova 1200x1870 mm hyllytaso Trafin mainitsemaksi "hyllyköksi"?
-
Itse luen sängyksi, viranomaisista en tiijä ;)
-
Itse luen sängyksi, viranomaisista en tiijä ;)
Ajattelin lämpöeristää tuon hyllytason 100 mm paksulla vaahtomuovilla kun kerran lämmöneristyskin on nykyään sallittua. Voihan siihen lämpöeristettyyn hyllytasoon ruuvata lopuksi pari kuormansidontalenkk iä, jotta erottuu sängystä...
-
Tässäpä lyhyt ketju petiautosta (https://karavaanari.org/index.php/topic,353.msg3669.html#msg3669), jota itse joskus lueskelin kun oli vielä pakettiransu pihassa. Jotenkin on muistikuvissa, että aloittajalla oli blogi myös.
Edit: Taisin löytää blogi(t) (http://tupalanmatkat.blogspot.fi) ja lisää (http://puskaparkki.blogspot.fi).
-
Luokitellaankohan jaloilla seisova 1200x1870 mm hyllytaso Trafin mainitsemaksi "hyllyköksi"?
Torikauppiailla on tuollaiset tasot....
Esimerkiksi kukkia voi olla monessa tasossa päällekkäin. Jokainen taso on tavaratilan pohjan kokoinen.
Itselläni oli ekaksi LiteAcessa muotoon leikattu vaahtomuovipatja koko pohjan alalta. Vaahtomuovin leikkaus myötäili pyöräkoteloita.
Sen jälkeen oli kehittyneempi versio Vanettessa. Rakensin huonekaluputkesta koottavan kehikon, jossa oli 30cm korkuisia jalkoja alla. tasossa meni vaakaan ristikkona putket, jolloin sain pyöräkotelon yläpuolelle tasaisen makuulavitsan. Vaneri ja sen päällä patja. Alle mahtui sitten kaikki muut matkatavarat. Käytin tätä kaksitasoa myös tavarankuljetuksess akin.
Voisihan ne jalat olla niinkin korkeat, että alle mahtuisi vaikka jääkaappi, tai ainakin laukku. Siihen vielä ulosvedettävä keittotaso, tai muu vastaava.
Se mitä kaipasin kesälläkin, oli lämmitys. Kesällä pärjää kylmääkin vastaan, mutta se kosteus tulee sietämättömäksi tavallisessa pakussa.
-
Tässäpä lyhyt ketju petiautosta (https://karavaanari.org/index.php/topic,353.msg3669.html#msg3669), jota itse joskus lueskelin kun oli vielä pakettiransu pihassa. Jotenkin on muistikuvissa, että aloittajalla oli blogi myös.
Edit: Taisin löytää blogi(t) (http://tupalanmatkat.blogspot.fi) ja lisää (http://puskaparkki.blogspot.fi).
Mukavalta touhulta näyttää tuo pakun kanssa retkeily. Jahka uusi Jumper saapuu tehtaalta, saatan luopua Tabbertista ja siirtyä kokonaan pakettiautoretkeili jäksi.
-
Se mitä kaipasin kesälläkin, oli lämmitys. Kesällä pärjää kylmääkin vastaan, mutta se kosteus tulee sietämättömäksi tavallisessa pakussa.
Ilmanvaihtoa hieman mietiskelinkin. Katolle ei oikein voi laittaa luukkuja eikä venttiilejä, koska korkeus nousee muutamalla ratkaisevalla sentillä, eikä auto mahdu enää useimpiin parkkihalleihin eikä pysäköintiluoliin. Tuuletusventtiilit pitää asentaa joko sivuseiniin tai käyttää Reimon etusivulasihin asennettavia tuuletusritilöitä.
Lämmityslaitteeksi aion hankkia Webasto Air Top 2000-diesellämmittimen. Lisäksi autossa on moottorille oma Webasto, joka lämmittää myös sisäilmaa. Periaatteessa kai sekin riittäisi kun auto on korimallia L1H1 jonka tavaratilan tilavuus on vain 8 mottia.
Polttoainesäiliöksi otin lisävarustelistalta 125 litran säiliön, joten löpö ei heti ensimmäisenä yönä lopu. Vaihtoehtoisesti tuo isompi säiliö takaa 2000 kilometrin teoreettisen toimintamatkan. Tankillisella Tampereelta Välimerelle.
-
Lämmityslaitteeksi aion hankkia Webasto Air Top 2000-diesellämmittimen. Lisäksi autossa on moottorille oma Webasto, joka lämmittää myös sisäilmaa.
Laita autoon sitten kanssa 'hupiakku', ei tule vahinkoa Webojen käytön kanssa.
-
Pakettiautohan on tavaran kuljetukseen... kyl kai sänkyä saa kuskata paikasta toiseen?
Meidän Hiacessa on katolla tuuletin jossa ropeli pyörii ja virtaus on sisään tai ulos. Teetetty liikkeessä. Monissa tilatakseissa yms. olen nähnyt samanlaisen. Myös mun työautossa on samallainen tuuletussysteemi. Harvemmin tulee tuuletinta käytettyä, ilma kiertää yllättävän hyvin ilmankin. No ei olla kyl nukuttu. Nukkumisessa tämän härpäkkeen kanssa tulee mieleen hyttyset, pysyvätkö ulkona.
Privaatti-hiacessa on jopa pyykkiä kuivattu takakontissa matkojen aikana.
Työautossa on vuosien aikana ollu varustetta märkänä, jopa vettä tai räntää on satanut sisälle avoimesta ovesta. Koskaan ei ollut homeongelmia, joten ilmastoinnin täytyy toimia.
Totta on, että korkeutta tulee ehkä 3-4 cm lisää. Hiace mahtuu 210 cm korkeisiin halleihin. Työautolla (korotettu Ford Transit, mallia en muista) ei tarvi edes yrittää mihinkään halliin.
-
Me reissattiin 80-luvulla paku-volkkarilla joka oli tuunattu petiautoksi. Hyvin toimi "köyhän pojan ja tytön matkailuautona", kun ei paremmasta tiedetty.
Olenkin isännälle muutaman kerran ehdottanut, että varustellaan Hiacea vähän ja lähdetään sillä Eurooppaan. Vaunun kanssa on välillä niin jähmeetä liikkua ja lähteä liikkeelle. Vielä tuo ei ole innostunut. Ehkä minäkin olen jo vähän mukavuuden haluinen.
Kunnon keittomahdollisuus ja oma vessa on kyl pieniä, mutta aika isoja mukavuuksia, kuten myös pöytäryhmä jossa voi aikaa viettää huonommalla säällä. Telttailuvuosista on vielä hyvin muistissa sateiset päivät ja kuinka säiden armoilla ollaan joskus oltu.
-
Jos sinne tulee ilmalämmitin, niin uskoisin tuuletuksen toimivan ilman kattoräppänääkin...
Tässä mun nykyisessä tehdastekoisessa Westfaliassakaan ei ole minkäänlaista aukkoa katossa, vaikka jotkut Suomi määräykset kai sellaista edellyttäisivätkin. Eberin kun laittaa päälle, niin kuuma ilma kuivattaa nopeasti. Joskus tulee ikkunaa raotettua, mutta lähinnä vain siksi, että tulis kosteutta sisälle.
-
^
Täytyy autossa olla ilmanvaihtoa jos aikoo pysyä hyvässä hapessa. Ja että hengityksessä poistuva kosteus pääsee ulos kostuttamasta sisätilaa.
Westfaliassa lienee lisäilmanvaihtoaukk oja rakenteiden takana piilossa?
Tavallisesti autojen poistoilma on takaosassa ja ajoviiman tai puhaltimen ylipaine vaihtaa ilmaa.
Yövyin joskus kesäaikaan Tipparellussa. Siinä raitisilma tuli suoraan hyttysverkon läpi tuulilasin alta ja poistoilma meni pikkuisen raollaan olevista sivuikkunoista. Pysäköinti vastatuuleen tehosti ilmanvaihtoa.
Koskaan ei tullut tehtyä hyttysverkkokehystä ikkunan yläpuolelle, jossa olisi myös sadelippa. Suunnitelma oli valmiina vuosikausia ;D
-
Täytyy autossa olla ilmanvaihtoa jos aikoo pysyä hyvässä hapessa. Ja että hengityksessä poistuva kosteus pääsee ulos kostuttamasta sisätilaa.
Westfaliassa lienee lisäilmanvaihtoaukk oja rakenteiden takana piilossa?
Tavallisesti autojen poistoilma on takaosassa ja ajoviiman tai puhaltimen ylipaine vaihtaa ilmaa.
Tässä Westfaliassa ei ole niitä pakollisia ilmanvaihtoaukkoja lainkaan ylhäällä...
Ainoat ilmanvaihtoaukot poistoilmalle ovat takapuskurin takana olevat, jotka ovat vakiona Transporterissa, niin kuin kaikissa muissakin autoissa.
-
Jotta ilmanvaihto toimisi painovoimaisesti auton ollessa paikoillaan, pitää poistoventtiilin olla mahdollisimman ylhäällä ja tuloventtiilin lattian tasolla.
Poistoventtiilin olisi hyvä olla myös mahdollisimman takana, jotta ajaessa ohjaamon suuttimista tuleva lämmin/kylmä ilma kiertää koko auton.
-
Jos sinne katolle ei millään voi laittaa sitä venttiiliä, niin sitten takaoveen ylös, siellähän Jumperissa on sileää pintaa.
-
Vois sitä jotain ritilääkin koittaa ensialkuun....
Mikäli siitä pakusta ei haluta täysiveristä matkailuautoa, niin itse kokeilisin jo keksittyä ikkunaritilää. Mikäli ei toimi, tai tarviiko edes sitäkään, niin ei tulisi turhia reikiä tehtyä.
https://www.reimo.com/fi/D-matkailuautotarvikkeet/DU-ikkunat_kattoluukut_heki/DUY-ohjaamon_ilmanvaihtoritilaet/
-
Tässä meidän tuuletin. Kyllä toi tötsä saattaa olla jopa 5cm korkea.
Hyväksi on koettu.
(https://karavaanari.org/kuvat/1465295747.jpg)
(https://karavaanari.org/kuvat/1465295761.jpg)