NS: portapotta tms vaikka keskelle käytävää ja istunnon jälkeen nostaa vessaan! No tietty yksin matkaavalle tämä käy.
Tämäkin toki toimisi, mutta silloin itse vessatila jäisi ylimääräiseksi. Toki tällä tyylillä ehkä pakettiauto + sänky yhdistelmäkin riittäisi, sekä tulisi halvemmaksikin.. täytyy harkita!
^^
Näinpä 
^^^Olet vaikean äärellä
jo pelkästää vajaa 2m ja yli 0,1 tn ruoto tekee ahdasta rituaalitoimituksel le, ja ite pyttyäkin käy sääliksi..
Frankissa tosin helpottaa pyörivä pytyn malja ja vessan sivuinän avautuminen spa'aksi, jolloin ovi johtaakin sinne eikä pelkkää huussin (kokoauton leveys käytössä). Sopii pariskunnan käyttöön. Eikun katselemaan markkinoita 
Retkiautossa kait olisi outoa, jos huussi syö liki kaiken sisätilan, jos lisäksi suihkutila erillinen..
Mitä autoa tarkoitat Frankilla? Tuommoinen pyörivä pytty ja seinän aukeaminen tuntuisi ilman aikaisempaa kokemusta järkevältä, mutta täytyisi myös käytännössä päästä kokeilemaan.
Etsi tämän tapaista vessatoteutusta, jossa pönttö on seinän suuntainen "penkki". Kyynärpäätila riittaa, vaikka ei olis kovin iso vessa. Tuossa nimenomaisessa vessassa tietysti on ratkaisevaa myös se, ettei allas tule liian liki. Joissain saman kokoisissa toteutuksissa pönttö on tungettu esim. tuohon peränurkkaan ja sehän on ihan mahdoton tilanne ison miehen asioinnin kannalta. Ennen oman auton ostamista tuli tuollainen nurkkaratkaisukin testattua vuokrakalustossa ja kun en sovi niin en sovi.
Mulla on juuri tuollainen kuvan vessa ja hyvän matkaa yli 100-kiloisena sovin tuohon sekä leveys- että syvyyssuunnassa mainiosti. Kyynärpäät ei kolise mihinkään, hyvin mahtuu. Ongelmaksi toki tuossakin jää se, että tietääkseni jotakuinkin kaikki matkakamppeiden pöntöt on pienempiä kuin kotona ja siinä saakin sitten ihmetellä että mitäs kautta hanurin pyyhkiminen onnistuu. Hätä keinot keksii, niinhän sitä sanotaan.
Mielenkiintoista! Ajattelin että juuri tommoinen nurkkapaikka olisi kaikista ahtain paikka istua. Toki onhan tuossa vessan molemminpuolin tilaa, kun tarkemmin katsoo. Ajattelin myös, että semmoinen suihkutila vessalla missä olisi rulo-ovi ja pyörivä pytty voisi olla paras. Toinen jalka käytävällä ja toinen kylpytilassa

Mutta tämä ajatus muodostunut pelkästään kuvien perusteella, en ole käytännössä nähnyt tai kokeillut.