rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: megaman
« : 1.01.2026 kello on 01:17 »

Hyvää uutta vuotta ! 👀
Kirjoittanut: "Masi"
« : 31.12.2025 kello on 22:34 »

Euro 6 ja aina tarvitsee DC/ DC palikan laturin ja akun väliin jos täyteen haluaa akun.
Noin vuodesta 2018 vakio varuste vähänkään laadukkaammassa matkamökissä.
Kirjoittanut: Mika.T
« : 31.12.2025 kello on 21:53 »

Ajossakin nousee yli 14V:tin ja akut väittävät olevansa täynnä...

Mjoo. Suoraan EBL:llä ajonaikana ladatessa siellä ei ole virranrajoitusta, (uudemmissa voi olla se ns boosteri välissä joka hoitaa homman) muuten kuin ne ohuet alkuperäset johdotukset starttiakulta Ebl:n kautta hupiakulle.
Omassa kulkineessa lifepoja asentaessa kokeilin mitä tapahtuu kun jättää dc-dc:n pois välistä. 50A sulakkeet suhahti Ebl:n johdotuksista... Hyvä että sulakkeet eikä johdot.

Dc-dc palikka tuleekin rajoittamaan sitä latausvirtaa turvalliselle tasolle niin että ne käytössä olevat johdotukset ja eritoten auton laturi kestää. Samalla säätyy latausjännite kohdalleen, Tuo 14.2V riittää kyllä.
Kirjoittanut: Aakku
« : 31.12.2025 kello on 11:50 »

En ole jännitettä kokoaikaa tuijottanut, tyytynyt siihen, että akut täyttyy.
Hyvä niin...

Nykyajan kotkotukset vain tuppaavat pudottamaan jännitettä. Sanotaan, että älylatauksella auton käynnistysakkukaan ei välttämättä lataudu täyteen.
Kirjoittanut: tsahkali
« : 31.12.2025 kello on 11:39 »

Auton älylaturin jännite seilaa, joten ilman DC/DC laturia ei jännite pysy tavoitteessa 14,2-14,4 V.

En ole jännitettä kokoaikaa tuijottanut, tyytynyt siihen, että akut täyttyy.
Kirjoittanut: Aakku
« : 31.12.2025 kello on 11:21 »

Ajossakin nousee yli 14V:tin ja akut väittävät olevansa täynnä...
Kaipa tuo BMS jostain muustakin varausta mittaa, kuin jännitteestä...

Ajon aikana voi suoraankin seurata latausta ja kyllä se akku näyttää täyttä vielä seuraavanakin päivänä, vaikka ei ole latauksessa. Tasainen 14,2 V lataus ei ala näyttää akussa täyttä ennen kuin akku on täysi. Latausvirta on olematon akun ollessa täysi. Näin ainakin minulla toimii.
Auton älylaturin jännite seilaa, joten ilman DC/DC laturia ei jännite pysy tavoitteessa 14,2-14,4 V. Lisäksi DC/DC laturissa pitää olla Litium moodi päällä. Ilmankin latautuu, mutta lyijyakun latauskäyrä ei ole optimaalinen.
Kirjoittanut: tsahkali
« : 31.12.2025 kello on 10:56 »

Samoin. Mulla on 600Ah lifepo4:set EBL:n perässä ja hienosti toimii. Ajonaikainen lataus kaipaa sen dc-dc-palikan väliin.

Ajossakin nousee yli 14V:tin ja akut väittävät olevansa täynnä...
Kirjoittanut: Karabiilisti
« : 31.12.2025 kello on 07:30 »

Lifepo Pakkaslatauksesta.. ..

Litiumrautafosfaatt i (LiFePO?) -akun anodi on grafiittia, ja kun akkua ladataan alle 0 °C lämpötilassa, litiumioni ei enää sitoudu kunnolla anodiin. Sen sijaan osa ioneista pelkistyy metalliseksi litiumiksi ja alkaa pinnoittua elektrodiin.

Tätä ilmiötä kutsutaan litiumin metalloitumiseksi (lithium plating).

Mitä litiumin metalloituminen aiheuttaa

Pysyvä kapasiteetin menetys – metalloitunut litium ei enää osallistu kemialliseen reaktioon ? akun kapasiteetti pienenee pysyvästi.
Sisäinen oikosulkuvaara – jos metallinen litium läpäisee erotinkalvon (separatorin), se voi aiheuttaa oikosulun ja jopa akun lämpöpurkauksen.
Kasvava sisäinen vastus – akku lämpenee enemmän ja lataus/purkuvastus kasvaa.
Epätasapainoa kennoston välillä – osa kennoista voi vaurioitua nopeammin kuin toiset, jolloin akun hallintajärjestelmä (BMS) ei enää toimi optimaalisesti.

Turvallinen latauslämpötila

Ihanteellinen: +10 °C … +30 °C
Vähimmäislämpötila lataukselle: 0 °C
Monet BMS-järjestelmät estävät automaattisesti latauksen alle nollan.
Purkaminen (käyttö) on usein sallittua jopa –20 °C tai –30 °C, mutta ei lataaminen.

Ja tuosta lämpenemisestä....l iha ja akku on erilaista. Liha on myös eristävää ja jäätynyttä eli olomuodon muutos vie paljon energiaa.
Kokeilepa vaikka laittaa uuniin 7 kilon jäinen kinkku tai 7kg kuparipala....kumpi lämpiää nopeammin.
Kirjoittanut: Mika.T
« : 30.12.2025 kello on 23:27 »

Kokeile nyt ensin.
Kuten olen aiemmin sönköttänyt, meillä EBL lataa LiFePo:n ihan sovinnolla.

Samoin. Mulla on 600Ah lifepo4:set EBL:n perässä ja hienosti toimii. Ajonaikainen lataus kaipaa sen dc-dc-palikan väliin.
Kirjoittanut: Aakku
« : 30.12.2025 kello on 20:41 »

Ei vaan nimenomaan akut joita ei tarvitse lämmittää. Valmistajan mainospuheissa tämä heidän kylmässä pelaava hommansa on parempi akulle kuin lämmittäminen jonka riskinä on se että osa akusta on lämmin ja osa ei kun ladataan  :)

https://roamer.com/products/200xtreme

Tuossa muistelemani akku. Eli -30c latautuu ja -40c asti voi purkaa.
Tämä oli taas aivan uutta mulle...

Elikä kennoissa on jotain notkeaa elektrolyyttiä, joka lisää johtavuutta pakkasessa. Kaipa tuollainen tekniikka maksaakin ja on joillekin tarpeellinen ominaisuus.