rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: sipu
« : 29.01.2015 kello on 15:28 »

Täällä belgiassa teki edellinen hallitus päätöksen että valtion enemmistö omisteisten firmojen suurin palkka ja palkkiosumma saa olla maksimissaan per henkilö 600 000 euroa. Ja sen jälkeen kysäisivät sen hetkisiltä palkan alennus halukkuutta ja jos ei löytynyt, niin potkut tuli. Rautatieden, belgacon ( paikallinen tele) ja valtion tv johtajat lähtivät kun eivät suostuneet. Siinä mallia suomenkin suhmuroijille.

Teillä on siellä moni asia paremmin kuin täällä  Thumb
mutta eipä mittää
sain minäkin korotuksen 0.4 %
huhhuh mihin sen kans joutuukaan
tuleekohan sijotus vaikeuksia
noh jos ostais koko summalla Nokian osakkeita
ne on nyt nousussa  Thumb
paitsi ,että ei noilla muutamilla senteillä
taida saada edes oskeen osaketta
ei edes niitä pennin nallekaruja   :'(
Kirjoittanut: "Masi"
« : 29.01.2015 kello on 15:11 »

Täällä belgiassa teki edellinen hallitus päätöksen että valtion enemmistö omisteisten firmojen suurin palkka ja palkkiosumma saa olla maksimissaan per henkilö 600 000 euroa. Ja sen jälkeen kysäisivät sen hetkisiltä palkan alennus halukkuutta ja jos ei löytynyt, niin potkut tuli. Rautatieden, belgacon ( paikallinen tele) ja valtion tv johtajat lähtivät kun eivät suostuneet. Siinä mallia suomenkin suhmuroijille.
Kirjoittanut: iso-juuso
« : 29.01.2015 kello on 14:13 »

Yleensä en ole jaksanut noita hallituspalkkioiden nostoja hirveästi noteerata. Tämän kevään aikana ne ovat kuitenkin pistäneet silmään; voiko olla kestävää, että yleisestä suhdanteesta riippumatta isojen firmojen jo valmikksi ruhtinaalliset hallituspalkkiot jatkavat nousemistaan vaikka alemmissa portaissa jouduttaisiin nipistämään, sekä palkoista että työpaikoista?

Yleensä noita korotuksia perustellaan kahdella asialla. Ensinnäkin "se on kuulemma ajan henki, ja muuallakin on korotettu." Voiko tuolla ajan hengellä kuitenkaan perustella mitään, kun juuri niitä korotuksia antamalla se ajan henki luodaan? Toisena perusteluna on yleensä suuri vastuu - minusta mitään todellista vastuuta ei noissa pörssiyhtiöiden hallituksissa (tai johtoportaassa ylipäätään) ole. Paikkansa voi menettää, jos riittävästi töpeksii, mutta maksettuja palkkioita ei. Pienien taloyhtiöiden hallitusten puheenjohtajia pelotellaan jopa ehdollisella vankeudella sopivasta laiminlyönnistä, toista se on noissa pörssiyhtiöissä.


Olin lapsuudessani lamassa kaatuneen Säästöpankin asiakas. Sieltä päädyin KOPppin, sieltä edelleen Meritaan joka sitten muuttui Nordeaksi. Ensimmäistä asuntolainaani hakiessani Nordean ehdot olivat kohtuuttomat, joten päädyin Aktiaan, johon olen ollut tyytyväinen, etenkin nyt kun nettipankkikin on vihdoin saatu kuntoon.
Kirjoittanut: sipu
« : 29.01.2015 kello on 13:45 »

Osuuspankin asiakas ollut jo yli 40v
mutta tuon nykyisen konttorin vasta reipaat 30 v
kerran kaveri yritti saadaa Postipankin asakkaaksi
kun olisin saanut asuntolainat edulisemalle korolle
no kerroin siitä "omalle pankkitädille "
ja heti tippui korko ja vielä paremmaksi meille
kuin olis ollut Postipankissa silloisessa
jotta kyllä vaan noita korkoja kannattaa katsella ja kysellä
ja varsinkin omaansa tinkailla
paitsi en tiedä enään noista asuntokoroista
meillä moista ole ollut enään aikoihin
kun  siihen aikaan ei saanutkaan , kuin 10 v
vai olikos edes niinkään pitkiä
mutta nykysin niitä taitaa saada jopa 30 v... en varma kuitenkaan
et onko noin pitkiä laihoja , mutta aikas pitkiä kuitenkin
saapi tänäpäivänä kai  :)
Kirjoittanut: Captainkidd
« : 29.01.2015 kello on 02:12 »

Minun rahoihin toi ei vaikuta mitenkään. Aina on rahaa saanut pelkällä puhelinsoitolla ja olen ollut jo niin montakymmentä vuotta asiakas, ettei viitsisi enää vaihtaa ja en muistaisi edes uutta til.nro:a, joten hyvä näin on olla. Thumb

Maapallokerhon jäsen jo 1950 luvulta. Hyvin on toiminut, pyppi, syppi, ja muutkin nimet nykynordeaa ennen. Ei moittimista eikä syytä pankin vaihtoon, jos joku harva saa duunistaan hiukka isomman liksan. Ehkäpäs ne on sen ansainneet ...

Kukas muistaa muuten ne kaikki eri nimet PYP:stä Nordeaan ? Ite muistin vielä Meritan, joka oli mun mielestä huonoin.

Mulla jos henk.koht asianhoitaja vaihtuu, niin kutsuu naamakkain tutustumaan, johon ilmoitan, että naapurikahvelassa on hyvät caffelattet ja mainiot leivokset. Niin siellä sitten vartti hujahtaa, sinunkaupat solmitaan, ja palvelu aina huippuluokkaa. Kahvelaskustakaan ei tartte huolehtia.

Ja aina löytyy soittopyynnöllä vaikka mitä palvelua, ihan ilmatteeksi. Minä semmoselle annan arvon isomman
, enkä katkeroidu jonkun muun palkkioista tai liksoista.
 Tuskanpunaisia Karppisia en diggaa.

 Mun talletukset on aina olleet 1-100.000 euron väliin istuvia. Miksi hyvää vaihtamamaan.  ::)
Kirjoittanut: Hanska
« : 29.01.2015 kello on 01:38 »

Aina ollut Nordean asiakas sekä myös osakkeiden omistaja, ei kaduta. :)
Kirjoittanut: kimi
« : 28.01.2015 kello on 23:55 »

Käyttää tuollaista
http://otto.fi/talletus/
Kirjoittanut: virpimu76
« : 28.01.2015 kello on 23:49 »

Kerran olisin Nordeaan tililleni vienyt pienen summan rahaa. Pankki neiti ilmoitti; Meille voi tallettaa kerran viikossa nykyään rahaa, torstaisin klo 12-14 välisenä aikana. Minä pöljänä katoin virkailijaa ja sanoin; Ei tyttö kulta se sun aika riitä siihen että edes laskisit ne, että paljonko siinä on, tien toisella puolella ne kyllä ottaa rahaa vastaan ja on aikaa laskeakkin ne, joten menen sinne.
Siihen se virkailija jäi toljottamaan.

Valitettavasti totta tuokin  :(   vaan en silti pankkia vaihda.
Kirjoittanut: Weicco
« : 28.01.2015 kello on 23:19 »

Kerran olisin Nordeaan tililleni vienyt pienen summan rahaa. Pankki neiti ilmoitti; Meille voi tallettaa kerran viikossa nykyään rahaa, torstaisin klo 12-14 välisenä aikana. Minä pöljänä katoin virkailijaa ja sanoin; Ei tyttö kulta se sun aika riitä siihen että edes laskisit ne, että paljonko siinä on, tien toisella puolella ne kyllä ottaa rahaa vastaan ja on aikaa laskeakkin ne, joten menen sinne.
Siihen se virkailija jäi toljottamaan.





Kirjoittanut: MarkoA
« : 28.01.2015 kello on 22:52 »

Minä oli Osuuspankin asiakas syntymästä 23v saakka. Mutta kun sieltä eivät antaneet autoon vakuudetonta lainaa ja Merita antoi, niin pankki vaihtui. Siitä saakka oltu tuossa veneessä. Palvelun heikkous on kyllä todella surullista. Pienten paikkakuntien kirous. Tyhjä konttori jossa ei voi käydä muuta kuin sanomassa päivää ilman että varaat ajan haluamaasi palveluun :(