rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: sipu
« : 15.07.2013 kello on 16:33 »

meillä olen minä prutaali
ja mieheni ei siittä tykkää  ??? ??? ??? ???
vaan hänen pitää leikata kirjeet saksilla
että on siistiä jälkeä  ;D
mutta mitä väliä sillä on
kun kuitenkin viskataan kierräykseen ne kuoret
ja välillä koko kirjein
kuka niitä katsoo
miten ne on leikattu
tai revitty (niin kuin itse ne prutaalisti aukaisen)
sit siellä kierätyspaprun joukossa
vai onko eu laittanut jo sinnekkin tarkastajat  ??? ;D
Kirjoittanut: VAT 69
« : 14.07.2013 kello on 18:45 »

   Ettei vaan ollut mukautettu tarina omasta elämästä.

   Taidat ollakin tosi "veittimies".
Kirjoittanut: winemaker
« : 14.07.2013 kello on 18:35 »

Perin kaksi paperiveistä.

Tämä, josta kirjoitan, on vuoden 1923 uuden vuoden lahja Oy Seth Sohlberg Ab Imp - yhtiöltä tädilleni.
Kaikkihan tietävät, että  ei paperiveitsissä mitään sen kummempaa ole, ovat vain paperiveitsiä ja niillä avataan kirejekuoria vähän hienommin ja sivistyneemmin, kun käsin auki repimällä.

Paperiveitsi on sijoitettu kirjoituspöydälle kirjoitusalustan etupuolelle, siihen reijittäjän ja paperiliitin purkin viereen, kynäalustan välittömään tuntuman.  Nykyisin on kirjoituspöydällä väljää, kun tilaa ei enää vie mustekynän kastamispurkki ja sen paikalle voimme sijoittaa vaikkapa pyörivän osoitemuistion sekä purkin kuivamustekynille.

On brutaalia avata tulleet kirjeet käsin, repimällä kuori auki karkeasti peukalolla ja ryhtyä lukemaan saapunutta kirjettä huoneessa edestakaisin kävellen, haroa sitten luettuaan viestin tukkaansa pettymyksestä tai hihkaista jess ilosta, mikäli niin oli.
Sivistynyttä oli, vaikkapa vuonna 1923, noutaa saapunut posti kaikessa rauhassa aamutakissaan, ottaa mukaan kahvikuppi keittiöstä ja kävellä koko kokonaisuuden kanssa rauhassa kirjoituspöydän ääreen, asettaa saapunut kirjepino pöydälle ja pikkusormi pystyssä hörpäätä kulaus hyvää Pauligin kahvia.  Huokaista ja todeta taas postin saapuneen ajoissa.

Sitten avattuaan aamutakin vyön, voi istuutua rentoutuneena kirjoituspöydän ääreen, tarttua Seth Sohbergin paperiveitseen, viiltää kuoren auki ja ryhtyä lukemaan saapunutta sanomaa.  Se siitä ensimmäisestä paperiveitsestä.

Toinen perimistäni paperiveitsistä taas tulee kuittikauppa Paragonilta.
Siinä on tunnuksina No 43325, viestinä Systems Egry Register Company, yhtiön silloinen logo sekä teksti ACME.  Jos joku osaa tulkita tai peräti tietää veitsen tarinaa enemmälti, olemme kiitollisia lisätiedoista.

Tälläiset olivat tarinat kahdesta paperiveitsestä.

En tiedä kannattiko kertoa.

 :D