rekisteriseloste


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen pressan (Sale) sukunimi:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: 0yxxy0
« : 19.03.2023 kello on 18:22 »

Kyllä tuo sähköpyöräily voittaa sen että menisi autolla. Itekkin olin pitkään vastaan sähköavusteista. Parina kesänä ajoin manuaalilla työmatkaa vähän yli 1/2h suuntaansa. Sitten laitoin avusteisen ja sama matka menee nyt 1/2 h:iin, silloin on kyllä paita märkänä ja suihkun tarpeessa. En käytä isointa vaihdetta ja monesti mennään rajoitinta vasten, eli kyllä jalat saa liikettä. Jos taas kun ilmat lämpenee ja tiet sulaa alkaisi polkemaan kahden etätyö vuoden jälkeen.
Kirjoittanut: megaman
« : 17.03.2023 kello on 21:22 »

^
Juurikin näin.

Huomenna tai lähipäivinä vois latailla akut 100% varauksiin talviseisokin jäljiltä. Niitähän ei kannata säilöä täydessä latingissa koko talven yli. Kerran ajettu pyörillä talven aikana, että akut sai vähän eloa.
Kirjoittanut: Hesus
« : 17.03.2023 kello on 20:28 »

kaksi ikuisuusaihetta, varusmiesten kunto & onko sähköpyöräily liikuntaa:

oli radiossa haastattelussa jonkun (en muista minkä) prikaatin joku liikuntavastaava tms, niin oli juttua miksi alokkaiden kunto on vaan aina huonompi. epäsuora lainaus (kun en muista sanasta sanaan) "nykyään kun on sähköpyörät ja skuutit, eikä liikuta enää omin jaloin.."

Sähköskuuttien ja laillisten sähköavusteisten fillareiden samaan koriin laittaminen on silkkaa typeryyttä  Thumbd

Väitän 100% varmuudella, että jos käskettäisiin astumaan eteen ne alokkaat, jotka harrastaa sähköavusteisellä fillarilla liikkumista,  niin juurikin näiden alokkaiden kunto olisi keskiarvoa parempi. Varsinkin jos se on sähkömaastopyöräily ä, joka vaatii niin paljon muitakin lihaksia.

Eiköhän ne huonompi kuntoiset kulje bussilla, mopoautolla, autoilla, tai niillä sähköskuuteilla. tai eivät edes poistu kotoaan.
Kirjoittanut: megaman
« : 28.01.2023 kello on 11:22 »

Vaimon Citypyörällä tuli eilen kylmä kaduilla ja omalla fillarilla tuli hiki, kun ajoin kovettunutta kuoppaista metsäpolkua. Avustukset aina täysillä ja omassa fillarissa vielä 25 km/h rajointin pois päältä. 🙂
Kirjoittanut: Alan
« : 28.01.2023 kello on 11:13 »

Kyllä vaan. Thumb

 Kannattaa olla yhteydessä sähköpostilla, ottaa kuva akusta ja mahdollisesta tyyppikilvestä ym. jo valmiiksi. Kysyy niitä kuitenkin. Ja laturi mukaan, kun lähettää sinne (unohtui eka kerralla).

Aivan mainio oli heidän tekemänsä akku mun 1000W täysjousto (semi)läskipyörään. Alkuperäisessä kiinalaisessa oli hyvä akkukotelo, mutta umpisurkeat kennot. Ennen kennonvaihtoa pääsi 15-20 km, nyt helposti 40 km, ehkä enemmänkin. Tehoa tuli myös selkeästi lisää, vaikka periaatteessa ei pitäisikään. Oma ymmärrys ei riitä siihen, miksi.

Muistaakseni olen kertonut tämän jo aiemminkin, mutta menkööt vielä kerran.
Kirjoittanut: Aakku
« : 28.01.2023 kello on 10:27 »

Vanhemman pyörän akku lähti Helsingin akkutehtaalle kennotukseen. Väsyneet 2,1 Ah kennot vaihtuu 3,1 Ah kennoiksi. Toimintamatka pitenee ja mahdollisesti tulee vähän paukkuakin lisää. Samalla akku muuttuu turvallisemmaksi, kun Timo varmistaa, että löytyy sulakkeet ja kaikki on muutenkin tehtaan jäljiltä kunnossa.

Suosittelen tuota firmaa, jos on tarvetta akun vaihtoon, eli ei kannata vaihtaa akkua vaan vaihdattaa kennot. Tietää, mitä saa, ja hyvin todennäköisesti parempaa kuin uuden akun sisällä tulisi, ainakin halvempien vehkeiden kohdalla niin.
Onko tämä firma...?

Lisäsin omiin linkkeihini. Hyvä vinkki.
https://akkutehdas.com/
Kirjoittanut: Tietis
« : 28.01.2023 kello on 10:13 »

eikai tuossakaan fillarissa avustusta täysillä tarvitse pitää?

ja kohenee se kunto ainakin enempi kuin noilla sähköskootterikuske illa - varsinkin niillä jotka vaan istuvat sen sähkö-hd:n sohvalla  ;D
Oman havaintoni mukaan kyllä se kunto kohenee, etenkin kun ajalee pienemmillä avustuksilla. Nyt talvikaudella olen kyllä suosiolla ajanut koko ajan isoimmalla avustuksella. Yli 400 nastaa per rengas ja pudotettu ilmanpaine tekee sen että rengas rullaa todella huonosti. Isolla avustuksella se ei haittaa vaan kyyti on mukavaa.

On tullut ajeltua sellaisissakin keleissä, joihin en luomupyörällä ikinä lähtisi. Esim. lumisateen jälkeen auraamaton pyörätie olisi aika kauhea väkisin puskea.

Sähköpyörä on kyllä upea laite ja ja lisää kummasti liikuntaharrastusta ;D
Kirjoittanut: Alan
« : 28.01.2023 kello on 09:00 »

eikai tuossakaan fillarissa avustusta täysillä tarvitse pitää?

ja kohenee se kunto ainakin enempi kuin noilla sähköskootterikuske illa - varsinkin niillä jotka vaan istuvat sen sähkö-hd:n sohvalla  ;D

Samaa mieltä, kohenee huomaamattakin.

Itte en ole nastarenkaita hankkinut, laiskuutta ollut. Mieli tekisi.

Vanhemman pyörän akku lähti Helsingin akkutehtaalle kennotukseen. Väsyneet 2,1 Ah kennot vaihtuu 3,1 Ah kennoiksi. Toimintamatka pitenee ja mahdollisesti tulee vähän paukkuakin lisää. Samalla akku muuttuu turvallisemmaksi, kun Timo varmistaa, että löytyy sulakkeet ja kaikki on muutenkin tehtaan jäljiltä kunnossa.

Suosittelen tuota firmaa, jos on tarvetta akun vaihtoon, eli ei kannata vaihtaa akkua vaan vaihdattaa kennot. Tietää, mitä saa, ja hyvin todennäköisesti parempaa kuin uuden akun sisällä tulisi, ainakin halvempien vehkeiden kohdalla niin.
Kirjoittanut: Hesus
« : 28.01.2023 kello on 07:00 »

tosin näillä minun työmatka pyöräilyllä tämä sähköpyöräily on itsensä kusettamista, ei siinä kunto pahemmin kohene.

eikai tuossakaan fillarissa avustusta täysillä tarvitse pitää?

ja kohenee se kunto ainakin enempi kuin noilla sähköskootterikuske illa - varsinkin niillä jotka vaan istuvat sen sähkö-hd:n sohvalla  ;D
Kirjoittanut: k69
« : 27.01.2023 kello on 22:04 »

Syksyllä 2021 hybridi pyörällä aloitin työmatka pyöräilyn. Kuusi kilometriä suuntaansa, 19 oli pakkasta parhaimmillaan aamulla kun läksin. Mies sekä pyörä lähtivät hyvin käyntiin ja kainalot pysy raikkaana. Kerran oon vetänyt lipat. Tänään oli takas tullessa töistä hissunkissun keli. Lataan akun töissä firman piikkiin.
   
Tämä saaga jatkuu, 1700 km meni tällä viikolla rikki, enemmän kuin edelliseen 20 kymmeneen vuoteen yhteensä. Edelleen 99% työmatka seikkailua melkein läpi vuoden, pois lukien huonot säät(liukkaat) ja kauppa päivät jolloin menen autolla. Viime katsastus väliin tuli 9000 km diesel autolla ajeltua. Tänään kävin ekan kerran tavallisella muna mankelilla töissä, ei sa...na, paluuta entiseen ei ole, tosin näillä minun työmatka pyöräilyllä tämä sähköpyöräily on itsensä kusettamista, ei siinä kunto pahemmin kohene. Pelastuuko maailma, enpä usko. Pyörän hommasin 2021, keväällä mietin ja katselin eri vaihtoehtoja.. liian pitkään, kaikki kiinnostavat mallit loppu. Noh syksyllä sitten tilasin netistä tämän 20 tuumasilla läskirenkailla varustetun taittopyörän kotiin, ilman satulan hiplailuja tai renkaan potkimisia. Ensinmäisen viikon se toljotti tossa olohuoneessa, omistajan kerätessä rohkeuttaan aloittaa pyöräily. Lähi tulevaisuudessa näyttäs siltä, että tähän sais nastarenkaat. Akun kesto noin 40 km, en ole kokeillut pitääkö kutinsa. Yli 10 km kun rupeaa menemään työmatka yhteen suuntaan , niin siirryn autoon. Solifer lukee kyljessä ja keulassa olevassa laatassa jossa maninta suomalaisuudesta ynnä muuta, mutta eiköhän tämä ole suurilta osin kiinan kamaa, joka kasattu suomessa. Ajaa asiansa täysin mulla, kun ei paremmasta tietoa, niin ei sitä kaipaakkaan....ja niin, vähensin rengas paineita tälle talvelle meno muuttu vähän pehmeemmäks ja kulmiimmaksi, tosin renkaan puhkeamiset väheni, mitä tavoittelinkin.