Tekniikkakeskustelut > Kylpyhuone ja WC

Haiseeko p*ska ?

<< < (26/52) > >>

Haapaniemen Paroni:
Ei haise ei :D

Ipsu:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 15.06.2013     kello on 17:48 ---Haiseeko p*ska. Ei ainakaan kulkimessa, vaikka söisi koko päivän hernekeittoa ja lanttukukkoa, vielä kyytipojaksi valkosipulia.  :D

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

--- Lainaus päättyy ---

Jos mää nyt tän kuvan ymmärsin oikein ni tää sopii vaan niihin vaunuihin joissa toi vessa on tuolla "tien puolella".

Auta armias sitä käryä mikä etuteltassa leijailis jos tollanen puhallin hönkäis kaikki hajut sinne  :-X

retkeilijä:
On tärkeää, mihin suuntaan ilma virtaa vaunun sisällä. Kattoluukuista tai ikkunoista sisään  ja poisto WC:n kattoluukusta. Kattoluukut on kallisteltava tuuli huomioiden.

Suosittelen yksinkertaisesti (suurikokoista) imuria WC:n kattoluukkuun. Se myös imee sisältä lämpöä WC/suihkutilaan, kuivattaa sen ja pyyhkeet. Polttomot ledejä ja 12V:n imuri valokytkimestä.

Me käytämme miedontuoksuista, biologisesti hajoavaa Bilteman saniteettinestettä.
http://biltema.fi/fi/Etsi/?query=saniteettineste&page=1
Silloin retkeilijä voi tyhjentää kemssan kompostoriin, kuivakäymälöihin tai maastoon (peitettynä). Tyydyttävästi toimiva aine. Jos virtsa seisoo kauan säiliössä, siitä haihtuu voimakas ammoniakin haju. Makki veden sisällä ei haise yhtä pahalle. Tyhjennys siis usein.

Ipsu:

--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 17.06.2013     kello on 16:06 ---On tärkeää, mihin suuntaan ilma virtaa vaunun sisällä. Kattoluukuista tai ikkunoista sisään  ja poisto WC:n kattoluukusta. Kattoluukut on kallisteltava tuuli huomioiden.

Suosittelen yksinkertaisesti (suurikokoista) imuria WC:n kattoluukkuun. Se myös imee sisältä lämpöä WC/suihkutilaan, kuivattaa sen ja pyyhkeet. Polttomot ledejä ja 12V:n imuri valokytkimestä.

--- Lainaus päättyy ---

Ei oo muuten vessassa kattoluukkua, saati mitään muutakaan räppänää katossa. Avattava ikkuna tosin löytyy ja sekin avautuu mukavasti etuteltan puolelle  ;D ;D

Haapaniemen Paroni:
Ei ne haise jos on oikein tehty WC syteemi ja tyhjennys tietenki ,haisee se kotanakin jos ei vedä WC ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View