Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Venäläiset?

<< < (6/6)

arska100:

--- Lainaus käyttäjältä: Naussi - 30.01.2014     kello on 21:08 ---Monelle tuo "ryssänviha" iskostetaan jo äidinmaidossa. Kriittisimmin venäläisiin suhtautunee ihmiset, jotka ovat ennakkoluulojensa vankeja. Ajatellaan että ne ovat maastureilla ajavia, upporikkaita öykkäreita. Rikastuminen tapahtunut mafian tyylisillä liiketoimilla. Naisethan toki on niitä Ludmiloita, jotka myyvät itseään. Loput onkin sitten rosvoja.
No Pietarissa on noin 5 miljoonaa asukasta. Sinne saattaa joku varakaskin eksyä joukkoon. No näitä venäläisiä suomessa bongatessa luullaan, että rikkaita ne loputkin 140 miljoonaa on.
Kannattaa käydä siellä venäjällä katsomassa ihan itse, millainen on maa ja ihmiset. Ei tule väärinkäsitystä, vai millainen käsitys virolaisilla on suomalaisista laivaturisteista. Ylimielisiä, rikkaita ja juoppoja.
Ja jos ajatellaan paljonko venäläiset tuo rahaa tähän maaha. Kannattaa käydä katsomassa Imatra-Lappeenranta seutua ja miettiä, mitä esim. siellä olisi, jos ei venäläinen ostosturisti siellä kävisi.

--- Lainaus päättyy ---
Tuo on totta. Tuossa kun vuoden vaihteen tienoolla Vuokatissa rinteillä nuita venäläisiä katseli niin ei siellä montaa alle 40.000€ autoa niillä ollut ja parkkipaikka oli niitä täynnä. Tulee juuri nuo asiat mieleen..

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: arska100 -  2.02.2014     kello on 10:10 ---Tuo on totta. Tuossa kun vuoden vaihteen tienoolla Vuokatissa rinteillä nuita venäläisiä katseli niin ei siellä montaa alle 40.000€ autoa niillä ollut ja parkkipaikka oli niitä täynnä. Tulee juuri nuo asiat mieleen..

--- Lainaus päättyy ---
Ne on osannut tehdä bisnestä oikeaan aikaan,niin kuin muutama suomalainenkin ;) :D

arska100:

--- Lainaus käyttäjältä: Tikkakosken Diplomaatti -  2.02.2014     kello on 10:21 --- Ne on osannut tehdä bisnestä oikeaan aikaan,niin kuin muutama suomalainenkin ;) :D

--- Lainaus päättyy ---
Varmaan näinkin.. ;)

Aakku:
Hiukan olen kuullut kummia juttuja Lappeenrantalaiselt a asukkaalta..

Mm. tontin ostoista, kiinteistöverojen maksuista, muista kiinteistölle kuuluvista maksuista, pysäköinnistä, liikennekulttuurist a ja jonottamisen periaatteista ym.
En ole siellä asustellut, enkä tiedä onko vain jotain juttuja.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View