Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Diesel lämmittimen virrankulutus

<< < (2/2)

jip59:
Minkälainen ylläpitolaturi on kyseessä? AGM-tyyppinen akku vaatii korkeamman latausjännitteen tullakseen täyteen lataukseen. Jos kyseessä on "älylaturi" josta löytyy asetus AGM akulle eikä virta piisaa niin mahdollisesti akku on viallinen.

Jos "uudenkarheaan" autoon laitetaan AGM-akku niin se ei välttämättä koskaan lataudu täyteen ellei asiansa osaavalla testerillä kerrota virranhallinnan ohjainlaitteelle että akkutyyppiä on muutettu tehtaan asetusten jälkeen. Erittäin monessa nykyautossa pitää testerillä kertoa autolle että akku on vaihdettu.
Joissain merkeissä (esim. BMW) riittää kun kertoo akun vaihdon päivämäärän mutta toisissa (esim. Audi) pitää kertoa tarkat tiedot akun spekseistä, jopa merkin ja valmistuskoodin.

Yhtä kaikki jos vaihtaa AGM akun joka vaattii korkeamman latausjännitten ilman mahdollista uudelleen ohjelmointia niin on todennäköistä että akku ei lataudu täyteen joten virta riittää huonommin kuin normiakulla.

Nykyautoissa kun lataussäädin ei ole enää laturissa vaan moottorin ohjainlaite tai virranhallinnan ohjainlaite säätävät sen.

kuusaan.matti:

--- Lainaus käyttäjältä: uppotukki - 25.01.2014     kello on 19:50 ---kaksi tuntia takasin  mittasin 5,5 kw wepaston ottaman virran ,joka oli käynistys vaihees 11a noin 2 minuutin ajan ,ja täyrellä teholla 3,2 Am ja puolel tehol noin 1,4Am näillä tehoilla kuuluu toimia pitempi aika ,akussa tai lataukses jotain hämmikiä , itel on 280 ah akut ,olen huomannu että latureitten tehot ei riitä,

--- Lainaus päättyy ---
Kiitos postista! Nuo mittaustuloksesi vahvistaa näkemystä, että akku on huono.
m

88k5:
Webojen virrankulutuksia
Vesiversiot

* ThermoTop E 4.2 kW; 2.7-3.0A
* ThermoTop Z 5.0 kW; 1.5-2.2A
* ThermoTop C 5.2 kW; 2.7-3.5AIlmaversiot

* AirTop 2000 ST; 0.8-2,5A
* AirTop 3900 EVO; 1.3-3.0A
* AirTop 5500 EVO; 1.3-7.9Ahttp://www.kaha.fi/category.php?cid=90

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View