Tekniikkakeskustelut > Primus

Primus 2470 ja vähän muutakin ongelmaa.

<< < (8/8)

99:

--- Lainaus käyttäjältä: JPS - 19.01.2014     kello on 20:12 ---Tunturikytkimen mysteeri on hanskassa sain rautalanka selvityksen  Thumb

--- Lainaus päättyy ---

Eli?

JPS:
Tunturikytkin on tavallaan verkkovirralla ohjattu 12V-järjestelmän pääkytkin.
Vaunusta poistuessasi voit jättää 12V:n laitteet, kuten kaasulämmityksen käyttöasentoon ja kääntää tunturikytkimen päälle. Nyt kun irrotat vaunun verkkovirrasta sammuvat kaikki käyttöön jätetyt laitteet.
Jos vaunusi on vaikka tunturissa voit etukäteen soittaa alueen valvojalle ja pyytää häntä kytkemään sähkön vaunullesi. Kun verkkovirta kytkeytyy käynnistyy samalla nestekaasulämmmitin kin
 (sähköllä tai kaasulla kummin on laittanu päälle riippuu siitä) ja alkaa tupa lämpeneen ollakseen valmiina asumislämpöisenä vastanottamaan sinut ja perheesi.

juu eli se on 12 voltin pääkatkasia. lämmitys laitehan vaatii että 12v päävirta on kytkettynä päälle toimiakseen ainakin mulla muistaakseni. (tämä tieten se mitä haet)
ja jos 12v päävirta jätetään päälle niin sehän imasee akun tyhjäksi.
kun 220v kytketään vaunuun niin se antaa käskyn releelle joka puolestaan kytkee 12v pääkatkasian päälle (eli tunturikytkimen)
joka antaa 12v virtaa ohjauspaneelille yms

Rautalangasta mutta uppos tähänkin umpiluuhun  Thumb

99:
Pitääkin täydentää tuota wikiä tämän selostuksen perusteella Thumb

JPS:
Juu siellä siitä varmasti on apua monelle muullekin aloittelevalle tollukalle  :D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View