Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Volvo
sipu:
hirweesti hämmästelen
kun ain oon luullu
että mersut on niitä puhutuimpia autoja :)
mutta se taitaakin olla
volvo
vaanarin kansallis auto ??? ;D
suattaap tuo olla joku muukin
menne ja tierä
ku itellä ei kokemuksii
kuin muutamast merkist
mutta ne on niin kaun kärkipäääst
vuosis ja muissakin
etten kehtoo niit etes mainitakka ;D ;D ;D
winemaker:
Kun muutimme itsemme Joensuuhun 80 - luvun alkupäässä Fiatin (128) kattoteline oli piripintaan mustia muovipusseja, peräkontti pullollaan ja narulla sidottu kiinni, takapenkillä kaksi kakaraa ja Mrs. nuorimmaisen kera, etupenkki täynnä muuttokamaa ja kuski painoi täyttä häkää kohti uutta työpaikkaa arvellen elämän muuttuvan.
Niin muuttuikin, 128 jäi historiaan ja vaihtui uuteen Saab 900:een. Kiitos Suomen "lotto" - systeemin!
Sipulle vaan, että Saab on hyvä auto, melkein yhtä hyvä kun Volvo.
sipu:
Winne ...
mitäs se melkein siinä tekee ???
huh sai taas makeat naurut ;D ;D ;D ;D
hartsakoski:
Wine,samanlaisella autolla aloteltiin vaimon kans avioliittoa vuonna-82.Hiivatti128 oli meidän eka auto,vaihtui sitten saman merkin Mirafioriin.
pamaus:
Bertone teki aikanaan erittäin tyylikkään Volvo Tundra Conceptin, jota ruotsalaisvalmistaj a piti kuitenkin liian radikaalina.
Mikäli auto näyttää tutulta, niin siihen on aivan selkeä syy. Bertone tarjosi tutkielmaansa eräälle ranskalaiselle autonvalmistajalle, joka innostui siitä.
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/tekiko-volvo-suuren-virheen
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta