Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde 3010 iso lämpötilan vaihtelu
Haapaniemen Paroni:
--- Lainaus käyttäjältä: 560FMK - 16.03.2014 kello on 16:22 ---(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Onkohan nykymallin Dethleffsseissä ohennettu lattian ja katon paksuutta vai onko ilmoitustapa vaan muuttunut? Ja onko sitä foamia nyt edes muualla kuin seinissä? ::)
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Mitä se tuo esim. Polarissa käytetty EPS on, äkkiseltään guugleettuna likimain normaalia vettyvää styroksia? Kuitenkin porukka mieltää sen "pohjoismaiseksi talvivaunuksi" eli lienee ainakin jotakin kovemmaksi/eristävämmäksi puristettua versiota? Toisaalta, rakennehan sen isolta osalta ratkaisee ja tosiaan just kaikenmaailman kylmäsillat ja muut jopa avoimet yhteydet ulkoilmaan.
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä se Polar on talvi vaunu ;)
Haapaniemen Paroni:
http://utv.polarvagnen.se/default.asp?pageid=33284&path=22608,22730,22731
tässä lisä tietoa polarista ja muista jutuista ;)
Topelius:
Seinissä ja katossa on 37 millimetrin EPS-eriste ja lattiassa 44 millimetrin eriste. Näin syntyy markkinoiden tehokkain eristys.
"EPS-eristeelle tyypillinen lämmönjohtavuuden suunnitteluarvo on 0,033-0,036 W/(Km). EPS eli styrox on rakenteeltaan enemmän ilmaa ja vesihöyryä läpäisevä, ja voi vaativissa oloissa vettyä helpommin kuin suulakepuristetut XPS-levyt." Lähde : http://fi.wikipedia.org/wiki/Rakennuseriste
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Weicco - 2.12.2013 kello on 15:30 ---Tässä jotain, lainattu täältä http://home.swipnet.se/karavaanari/huolto/vihjeet/eriste.htm
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Mistä noi eri kertoimet tulee kun en ymmärrä, valaise vähän. :-[ Taulukko tuntuu muuten aika lookiselta.
pamaus:
Minulla LMC:ssä on Foam rakenne, joka on hyvin lämpöä eristävä ja ei vettyvä ja tukeva rakenne.
Se mikä myös vaikuttaa tuohon vaunun lämpötilan ylläpitöön on vaunun ikkunoiden ja kattoikkunoiden määrä.
Ei nuo isot heki kattoikkunat tuolla katossa voi olla kovin energia tehokkaita.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta