Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Puolaan ja keski-Eurooppaan
Beenari:
Berliinin kämppereistä ei ole omakohtaista kokemusta, mutta julkisesta liikenteestä on. Yhdellä sanalla sanoen: toimiva. Eikä edes kalliskaan. Jos ei mielenkiintona ole käydä turistirysissä, niin kannattaa hankkia normaali yhdenpäivän lippu. Kelpaa kaikissa kulkuvälineissä. Museot sun muut jos kiinnostaa niin sitten joko Welcome-card tahi turistikortti (24h).
Pääosin julkinen liikenne perustuu siellä metroon (U-bahn), paikallisjuniin (S-bahn) ja raitiovaunuihin (Itä-Berliinin puolella). Linja-autojakin siellä näkyi liikkuvan mutta kokemusta ei ole kuin TXL-bussista (Alex-Tegel). Linjakarttoja löytyy netistä ja lähes jokaiselta rautatie- ja metroasemalta.
Ja siellä ei sitten kannata matkustaa pummilla, edes vahingossa. Eli lipun ostettuasi (minkä tahansa) se pitää myös leimata ennen matkustamista. Koskee myös automaatista ostettuja lippuja.
K.E.V:
http://www.campingplatz-berlin.de/ En ole käynyt , näyttää hyvältä
http://www.dccberlin.de/index.php/anfahrt-kladow Ihan ok, suora bussiyhteys alueelta keskustaan Thumb
http://www.centralcamping-berlin.de/gaestebuch---map.html Tässä yksi lisää
http://www.camping-potsdam.de/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=56&lang=de Oikein vihreä ja kiva. Linnat ,elokuvastudiot lähellä Thumb
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Beenari - 19.11.2013 kello on 20:48 ---Berliinin kämppereistä ei ole omakohtaista kokemusta,
--- Lainaus päättyy ---
Ollaan kerran oltu täällä: http://www.berlin.de/tourismus/adressen/campingplaetze/campingplatz-dreilinden-4f143fd8b4fc475f0b2a8800.html
Pienen kävelyn päästä pääsi keskustaan joko bussilla tai junalla.
kaarina:
Meillä on kahden päivän pyöräilykokemus Berliinistä, ja sen perusteella voin sanoa Berliiniä erittäin pyöräilijäystävälli seksi kaupungiksi, ja itse jatkossakin haluaisin liikkua siellä fillarilla. Niin, ja meillä oli kolme 10-15v tyttöäkin tuolloin mukana, ja kaikilla sama fiilis. Asuntoauto meillä oli ihan keskustan alueella ADACin toimiston yhteydessä olevalla Stellplattzilla, ja sieltä pyöräili vartti-kaksikymmentä minuuttia Aleksanderplatzille kavelytien yhteydessä olevaa pyöräilykaistaa pitkin, joiden lisäksi kaupungilla on bussikaistojen yhteydessä pyöräilijöille tarkotettuja osioita.
Kaiken kaikkiaan yhteustyö kävelijöiden, pyöräilijöiden ja autoilijoiden kesken sujui niin mallikkaasti, että siitä olisi malliksi otettavaa monele kaupungille. Eteneminen sujui, ja pakoliset nähtävyydet tuli katseltua ympäri kaupunkia tosi kevyesti ja mukavasti.
Koiralle meillä on peräkärry fillarin taakse, joten homma toimisi senkin suhteen edelleen, ja puistoissa se saisi hölkätä "kepin" päässä fillarin rinnalla.
t.Kaarina
kimi:
Jos käytte Berliinissä, varatkaa aikaa. Aikoinaan ekaa kertaa kun oltiin ajatus oli viettää muutama päivä sillä, runsas viikko kuitenkin oltiin ja ehdittiin raapaista kaupunki pinnalta.
Saksa ei ole maita jossa viihdyn ja Berliini on poikkeus, muutama muukin kaupunki on ok, mutta tuo yliverto.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta