Tekniikkakeskustelut > Kaasulaitteet

Paras paikka kaasuhälyttimelle?

(1/3) > >>

jus66si:
Mikä on paras paikka kaasuhälyttimelle?
 Mihin kohtaan olette matkailuautossa sen sijoittaneet?
Meillä on perinteinen kerrospetimalli takatallilla ja kokodinetti kuljettajan puolella. Minikeittiö on siinä apukuskinpuoleisell a seinällä. Jääkaappi lattiatasossa ja Truma vaatekaapin alaosassa omassa tilassaan. Kaasupullot sijaitsevat kuljettajan puolella dinetin kohdalla.
Missä kohdassa tuo laite reagoisi parhaiten?



Aakku:
Jos puhutaan ilmaa raskaammasta nestekaasusta, niin laittaisin n. 20-30 cm lattiatasosta. Sellaiseen paikkaan, jossa ilma kiertää.

Arska:
Kannattaa myös ottaa huomioon minkälainen se hälytin teknisesti on,ettei käy kun mulla:unohtu viime syksynä autoon ja pakkanen sen sitten rikkoi. Jokin osa sisältää vettä ja kun se jäätyyniin sen jälkeen ei enää pelitä.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: Arska - 10.11.2013     kello on 20:54 ---Kannattaa myös ottaa huomioon minkälainen se hälytin teknisesti on,ettei käy kun mulla:unohtu viime syksynä autoon ja pakkanen sen sitten rikkoi. Jokin osa sisältää vettä ja kun se jäätyyniin sen jälkeen ei enää pelitä.

--- Lainaus päättyy ---
Pitääkin hakea sitten pois autosta...
Oli se kyllä viime talven pakkasetkin autossa ja keväällä ainakin testatessa piippasi.

jva61:
Aiheeseen liittyen,,,onko häkähälytin toimiva myös kaasulle?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View