Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

kumpparit vs lantsarit

<< < (5/7) > >>

Alan:
Olisikohan kysyjä alunperin tarkoittanut, jotta kummalla nimellä kumisaappaita kukin kutsuu.

Tuo lantsari saattaa olla aika pienellä alueella Oulun ympäristössä käytössä oleva termi, minulle hyvin tuttu.  :)

Vaan eipä siinä mitään, aiheestahan on mukava keskustella. Olen hyvin tyytyväinen kanadalaisiin huopakumisaappaisii ni, Muckbootteihin, maksoivat hurjat 59 euroa ja voittavat nokialaiset mennentullen, jos nyt ovat hiukan työläämmät nykäistä jalkaan kun ovat istuvammat. Kesäksi saattaisi vaikka hankkia tuollaiset sieviläiset, nyt ei ole kuin matalavartiset pihakumpparit.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: aaoulusta -  8.03.2011     kello on 08:47 --- kummat sinä valitset jalakaan sateella :) ;) :P

--- Lainaus päättyy ---

Kumpparit ne on meilläpäin.

Nokialaiset jäi toimettomaksi, kun hankin 40-vuotis lahjaksi sieviläiset "metsäkengät".
Niissä on nauhat eikä vetoketjua, kalvotettu nahkakenkä pitää vettä koko varren matkalta. On kesäkelilläkin paljon mukavampi kuin kumikenkä, kun jalat ei hikoa samalla tavalla. Tarkenee myös talvella. Ainoa miinus nokialaiseen verrattuna on lyhyempi varsi.

Turhan Höpöttäjä:
             Eikö ole näin että on kahteen eri tarkoitukseen tehtyjä jalkineita. Kumisaappaat, eri variaatioissa on yksi. Toinen vaelluskengät, joissa on erilaisia kalvoja käytetty kosteutta vastaan, on eri korkuisella varrella ja tukevuudella olevia.
             Itselläni on kolmet vaelluskengät. Mutta Itävaltalaiset Scarpat ilman kalvoa ja tukevalla pohjalla näkyy hyppäävän jalkaan useimmiten. Scarpat ostin 25 vuotta sitten.  Ne ei ole kuin nykyään tilkuista kootut ulkonäkö jalkineet, vaan koko kenkä on kantapää kaistaa lukkuun ottamatta tehty yhdestä nahasta, ilman kalvoa.
            Hyvät vaelluskengät on myös Meindl:in korkea vartiset ja tukevat mustasta nahasta armeijan käyttöön valmistetut jalkineet. Niissä on Gore-Tex kalvo, eikä ne ole "tilkkutäkki kengät.  :o

joo o:
Dunlop lukee saappaan kyljessä, ovat väriltään vihreät ja tarkoitettu maatalouteen, etenkin maidon ja paskansieto hyvä. On kärjistä vahvistettu varvas suojalla.
En meinannut ostaa kun olivat kalliit, mutta kun Nokialaiset ei enää kestänyt kunnolla vuottakaan niin tulipa ostettua. Ovat kestäneet jo neljättävuotta ja vieläkin kestää, ei hajoa vuoret ja on hyvät laittaa jalkaan kun sisus on hyvin liukuvaa ainetta. Seuraavat ostan samanlaiset.
Sievin kengät ovat parhaita työkenkinä, jossa jalan on hyvä olla, maiharit (jossakin Suomessa valmistetut) ovat hyvät maastokengät jos ei tarvi vedessä seisoskella.
Ainoa huono puoli nykyajan jalkineissa on se että on liian mahtavat urat pohjassa ??? mistä ei sepelinpalat ja lumi ja lehmänpaska ja savi ei irtoa ennen kuin eteisen lattialle. ???

aaoulusta:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan -  9.03.2011     kello on 07:16 ---Olisikohan kysyjä alunperin tarkoittanut, jotta kummalla nimellä kumisaappaita kukin kutsuu.

Tuo lantsari saattaa olla aika pienellä alueella Oulun ympäristössä käytössä oleva termi, minulle hyvin tuttu.  :)

   
--- Lainaus päättyy ---
    tätä ajoin takaa  :)  aikoinaan kumppareita sanottiin myös lantsareiksi ja eritoten niitä joissa ei ole kiristys solkea ;D ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View