Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Ennakkovaraajan etu finnlines 2014 Saksan paatti

<< < (6/6)

88k5:
..siirretty muut laivavaihtoehdot omaksi aiheeksi.

Rauno:
Varattu hki-trave, ja takas 1360€ 2aik, 2 lasta, as.auto 7 metriä ja hytti.
Kesäkuun 26 meno ja heinäkuu 19 takas. Ei otettu ruokia kun ois ollut 200€ per suunta, eväät mukaan ja ostaa sitten erikseen vaikka aamupalat, niin eiköhän sitä pärjää..
Ei ollut enään kauhean kallis/paljoa eroa ruotsi/baltia.
Laskin ruotsin näin laiva turku-tukholma viking n300€, 2 tankkia naftaa n200€, laiva varberg- grena n100€ Ja takaisin niin n.1200€ + 2000 km ajoa.
Balttian kautta viking hki-tallinn n.200€, 3 tankkia naftaa n.300€ Ja takaskin päin niin n.1000€ ja 3000 km ajoa.
Pitänyt Finnlinesiä ihan ryöstönä,muttei toi nyt ole paha erotus, tosin laivalla tulee aika pitkäksi...
Eikös Traavessa ollut stelplatsi sataman lähellä vai pitäiskö ajella vähän alaspäin?
Italia on määränpää ja jotain suunniteltu siihen välillekkin jo.
http://www.barfusspark.info/en/park.htm noissa vois käydä jossain ja mnchenin lähellä on Axel Gerstil jolta tilannut tuohon harraste hiivattiin osia, niin sitä käydään moikkaan menomatkalla.
Brennenin solan pohjaapitkin maranelloon. Onkos jyrki sukulan viinitilalla ns.avoimet ovet, siellä vois käydä jos sinne voi mennä. Ehkä käynti Monacossa jos ei jumituta johkin hyvälle leirintäalueelle. Paluu taas moselin kautta?

Muumuupapa:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 19.01.2014     kello on 21:20 ---Samoin Thumbd

Kysyin asiaa nyt messuilla - hinta 96€/ötökkä/suunta ... *fy fan*
..ei ymmärrä, mistä hyvästä..

--- Lainaus päättyy ---

Tulkitsin tuon aikoinaan siten, että ötökkämaksu olisi maksu koirahytistä, johon saa ottaa kaksi koiraa. Makoin siis yhdestä koirasta vaikka mukana oli kaksi. Ei siihen kukaan puuttunut ja jos olisi puuttunutkin, olisin vedonnut siihen, että epäselviä ohjeita tulkitaan laatijaansa vastaan. Säästö oli huomattava.

88k5:
^
Kyllä se oli messuilla finnlinesin edustajan suusta per koira  :-[
Mutta totta on, että koira/koirat (varsinkin pienet) saa laivaan ihan maksuttakin.. ja jos joku hyttiemäntä bongaa, niin sitten leikkii tyhmää (ja maksaa koiramaksun kenties)..
^^Raunolle:
Tuolla 1500km:lla Tallinnasta pääsee Brno-Wien etäisyydelle, jonne Travestakin on matkaa liki tonni eli 400€ tulee lisähintaa saksanpaatille. Riippu paljon minnepäin menee.. ja Talilinna-Hki-Tallinna (Vikingclubi hinta, 7m ja 2+2hlö = 253€). Tietty reitilla yöpymisetkin maksavat..

Ruotsin läpiajoreitistäsi 1000km/suunta eikait Hampuria kauemmaksi pääse  8) sen sijaan, jos vaihdat Trelleborg-Rostock reittiin, olet jo syvällä Saksassa (laiva samanhintainen). Tod. näk. me mennään Ranskansuuntaa tätä reittiä (pakollinen pysähtyminen ruottin sukulaisissa  :D)

Mutta olisihan se vuosikymmenien tauon jälkeen mukava mennä suoraan traveenkin.. 

K.E.V:
Keskustelu "parhaasta siirtymämuodosta Manner-Eurooppaan"
On siirretty omaan ketjuunsa.
http://karavaanari.org/index.php/topic,10298.0.html

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View