Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Automaattivaihteisto
JJJ:
Oli ihan pakko hieman tutkia mitä ihmettä nämä vaihteistot autoissa on kun nimityksiä on geartronicia, tiptronicia (minulla) jne.
Ensiksi perinteinen automaattivaihteist o momentinmuuntimen ja planeettavaihteisto n yhdistelmä joka tuli GM:ltä "hydramatic" -41 Oldsmobilessä ja Buickissa.
Sitten käsivalinnalla varustettu automaatti jota suurimmaksi osaksi taitaa autoissamme olla. Kulkee mm. nimityksillä geartronic, tiptronic, sporttronic,q-tronic,steptronic jne.. lukemattomia versioita automerkistä riippuen. Minulla siis maasturissa juuri tuo tiptronic. Kuusi vaihteinen perinteinen automaatti käsinvalinnalla (ratista tai kepistä).
Suorakytkentävaihte isto (kaksoiskytkin) , joka ilmeisesti pitää juuri sisällään mm. vaggineen DSG:n, Fordin Powershiftin, bmw:n m-Dct, Mitsun SST ja Porschen pdk:n.
Sikäli erikoinen setti, että Vag-konsernin, Fordin vaihteistojen momenttirajat ovat alta 400 nm ja kuitenkin mm. Porcshen joka kuitenkin kuuluu samaan konserniin ja pdk:lla on 750 nm vääntäviä versiota. Esimerkiksi Audin uusi RS6 käyttää nimenomaan tuota vanhempaa tiptronicia.
Cvt-vaihteisto. Subaru, nissan, audin multitronic, Fordin durashift cvt. Tässä yleisimmät. Jokainen varmaan tietää että Daf aikoinaan aloitti mallin käyttämisen jolloin hihnat olivat lamellihihnoja ja kestävyys ei kovin kummoista luokkaa mutta nykyisissä siis vetävä ketju. Välillä oli myös metallipaloista koostuva lamellihihna. Käsittääkeni nykyiset hybridit käyttää myös tätä vaihteistotyyppiä (prius, insight) ?
Jäi vielä ihmetyttämään mitä vaihteistoa sitten käyttävät mm. Ferrari ? Ilmeisesti kyseessä automatisoitu manuaalivaihteisto jossa on elektroninen kytkin ja hydraulinen vaihtaja. Kyseistä vaihteistolla voi myös ajaa kuin perinteisestä automaattia.
Kertokaa viisaammat lisää.
MarkoA:
Siinähän sitä tuli hyvinkin kattavasti. Liite 'Tip' ainakin aluksi yleensä viittasi nimenomaan käsiohjaus mahdollisuuteen. Joka tuli siis elektronisesti ohjattuihin automaatteihin. Kuitenkin mekaanisestihan nuo on hyvinkin perinteisiä.
Aisin (Japani) löytyy valmistajana useiden eurooppalaisista autoista löytyvistä automaateista taustalta. Esim. Opel, Volvo, Fiat, PSA, Saab ja varmaan muitakin. Lisäksi yleisiä valmistajia on ZF (Jaguar, BMW..), Getrag (VAG), Jatco (valmistaa komponentteja esim CVT laatikoihin), ja varmaan monta muuta. Nämä näin ulkomuistista.
Yllättävänä tietona vastikään tuli julki, että Volkswagen tilasi Aisinilta miljoona vaihteistoa. Laatikoiden tyyppi vielä pimennossa.
Ja aiheesta mennään jo ohi niin että heilahtaa...
Jokainen venettä rampilta nostanut osaa arvioida onko automaatti hyvä ja jos on niin minkä tyyppinen..n
K.E.V:
Aisin osti aikoinaan Borg-Warnerin ja siitä kasvanut isoksi.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: JJJ - 17.10.2013 kello on 15:40 ---Cvt-vaihteisto. Subaru, nissan, audin multitronic, Fordin durashift cvt. Tässä yleisimmät. Jokainen varmaan tietää että Daf aikoinaan aloitti mallin käyttämisen jolloin hihnat olivat lamellihihnoja ja kestävyys ei kovin kummoista luokkaa mutta nykyisissä siis vetävä ketju. Välillä oli myös metallipaloista koostuva lamellihihna. Käsittääkeni nykyiset hybridit käyttää myös tätä vaihteistotyyppiä (prius, insight) ?
--- Lainaus päättyy ---
Olen muistavinani, että omassa Nissanissa ollut CVT hihna oli työntävä, eikä vetävä. Tämä oli olennaisin ero DAF:in venyvään hihnaan. Hihna ei käsittääkseni ollut varsinainen ketju, vaan ikäänkuin suomustettu metallivyö.
MarkoA:
Edellisestä valmsitaja listasta jäi pois LuK joka myös valmistaa komponentteja sekä vaihteistoja.
Työntäväksi myös Subarun ketjua väitetään. Ja ketju on peräisin LuK:n tytäryhtiöltä.
http://www.schaeffler.de/content.schaeffler.de/en/press/press-releases/press-details.jsp?id=31630848
Tässä mielenkiintoinen lyhyt dokumentti Subarun versiosta:
http://www.schaeffler.com/remotemedien/media/_shared_media/07_press/press_release/0001A5C0.jpg
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta