Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Soliferin pistokkeen kytkentä
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 8.10.2013 kello on 18:39 ---Noi valmiina myytävät poksit irroittaa akun noin 13,5 voltissa. Laitoin oman auton vetokoukku kytkentään poksin jonka ostin Motonetista 39 €. Kätevä laite, ei tarvinnut moottoritilasta vetää johtoa ( D+ ) akulle taakse.
--- Lainaus päättyy ---
Volvossa tuo tulee rem (rear electric module) boksista, se ohjaa myös takasumuvalon sammuttamisen kun tunnistaa että koppi on perässä. Samoin tuon jääkaapin jatkuvan syötön sammuttaa pois kun veturi ei käy.
Rölli:
Taas pomppas auton puolell.. pysytäänks siel vaunuss...
Valtteri:
Onneks ei oo vaunua eikä autossa ees koukkua :D
nike:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 8.10.2013 kello on 12:39 ---TI mies laittaa siihen virralliseen pistokkeeseen kätevästi ulkovalon!! TMS. Hyvä ulkoinen 12v pistoke.
--- Lainaus päättyy ---
Thumb
ArHi:
Mulla on Soliferin S6 2003 malli ja autosta tulevan piuhan kytkentä vaunun sisällä on kuvan mukainen, toisessa päässä on 7 napainen pistoke. Haluaisin vaihtaa tuon pistokkeen 13 napaiseksi.
Katselin noita kytkentäkuvia, mutta noi johtojen värit eivät oikein täsmää. Haluaisin myös saada akun ladattua ajon aikana ja peruutusvalon toimimaan. Akulle on tuotu kyllä johtoja mitä ei ole kytketty kiinni (muistaakseni musta, puna/valkoinen ja ruskea) valkoinen kytketty. Vaunun käyttöohjeessa on kerrottu vain 7 napaisen kytkentä. Jospa saisi hiukan neuvoja ennen kuin rupeaa räpeltelemään?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta