Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

vähä vikaisin a-auto

<< < (9/19) > >>

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 23.03.2011     kello on 20:09 ---Hupsis, nyt kävikin kämmi, ajatuksissaan olin muualla kuin karavaanarin sivuilla. Ei tule tosiaankaan mieleen ensimmäisenä DSG-laatikko matkailuautoihin. ;D

Mutta nyt kun ollaan täällä niin liekköhän muuten missään VW-alustaisessa matkailuautossa tuota DSG:tä, robottivaihteistoja n on ainakin MB:ssä ja Ducatossa.

No nyt meni höpöttämiseksi, pitäisi Turhan Höpöttäjän käydä joskus kokeilemassa näitä uudempia puoli-integroituja varsinkin silloin jos autossa on Huhtalon peitteen tasoinen ulkopuolinen eriste joka peittää ulko-ovet alas asti, ei ole epämiellyttävä eikä vetoinen, tuolla galleriassa on kuva Rovaniemen Shellin parkkipaikalta jossa oltiin yötä, silloin ulkona oli -17 ja sisällä miellyttävän lämmin.  


--- Lainaus päättyy ---
Esiinnyin tuolla info:n puolella omalla nimelläni. Sitten kun keskusteltiin juuri tästä aiheesta, niin jouduin vihjeestä muuttamaan tunnukseni nykyiseen.
Intekroitu kaksin kertaisilla sivulaseilla, vesikeskuslämmitys lämmön vaihtimella. Siitä on hyvä lähteä rakentelemaan ja varustelemaan. Siinä mielestäni tärkeimmät auton hankinta kriteerit.  ...Kun en paremmasta tiedä.  ;)

ihaa:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 23.03.2011     kello on 20:28 ---Intekroitu kaksin kertaisilla sivulaseilla, vesikeskuslämmitys lämmön vaihtimella.
--- Lainaus päättyy ---

Toki tuollainen tuplaikkunainen olisi parempi mutta edelleenkin odottelen kuvia galleriaan Fiiliksestä, ei löydy googlaamalla vaikka kuinka kuuklailee.  ;D

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 23.03.2011     kello on 20:28 ---Esiinnyin tuolla info:n puolella omalla nimelläni. Sitten kun keskusteltiin juuri tästä aiheesta, niin jouduin vihjeestä muuttamaan tunnukseni nykyiseen.
Intekroitu kaksin kertaisilla sivulaseilla, vesikeskuslämmitys lämmön vaihtimella. Siitä on hyvä lähteä rakentelemaan ja varustelemaan. Siinä mielestäni tärkeimmät auton hankinta kriteerit.  ...Kun en paremmasta tiedä.  ;)

--- Lainaus päättyy ---

Hyviä ominaisuuksia joo. Ongelma onkin siinä, ettet myönnä ihmisillä olevan erilaisia käyttötarkoituksia. Mulla talvikäyttö jäisi maksimissaan 10 yöhön vuodessa, ja siitä talvipuskakäyttö vielä vähempään. Mutta autolla pitää päästä liikkumaan reippaasti ja taloudellisesti, sen pitää soveltua tilapäisesti arkiajoon ja se pitää saada sopimaan vähän ahtaampiinkin rakoihin.

Turhan Höpöttäjä:
Sitten retkiauto. Riittävän isolla koneella ja lupsakalla jousituksella. Kyllä siinä ne kymmenen talviyötä menee. Ei minun mielipide voikkaan olla oikea, kun katsoo immeisillä olevaa kalustoa, niin käytössä, pihoissa seisomassa ja käytettyjen myyntipalstoilla.  ::)

olalaa:
Niin omat käyttö tarpeet ratkaisee koko homman.Nuo alusta jutut lienee wv:llä samaa luokaa kun muillakin.Tosin löytyy merkkejä joissa alusta eri kun ko auton valmistajan vain etuosa sama kuskin takaa asunto osa eri.Mootorien kulutus vaihtelee eri valmistajilla samoin huolto kustannukset.Onko hihna vai ketju kone jne.
Vikoja lienee kaikilla enemmän ja vähemmän. Auton lukumäärä vaikutanee siihen paljon onko vikoja keskustelu palstoilla.On ihan eri jos on 20 kpl tai 200 kpl käytössä ;D.Myös varaosien saantiin kanataa kiinittää huomiota.
Mitä harvinaisempi sitä hankalampaa ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View