Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Miten arvioida asuntoauton hinta?
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 3.06.2014 kello on 08:52 ---Ehkä vaan parempi jos ostatte sen itsellenne niin ei tule auton ajankäytöstä mitään harmituksia, jossain vaiheessa tulee hetki että juuri samaisena viikonloppuna molemmat sisaret haluavat auton käyttöönsä.
--- Lainaus päättyy ---
Ja jos/kun pitää korjata, niin ei tarvitse miettiä, kuka aiheutti korjaus tarpeen ja kuka maksaa.
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: Kaija - 3.06.2014 kello on 08:34 ---Voi olla, ettei kuitenkaan yhteisomistukseen pikkusiskon kanssa. Siltä kohdin vielä juttu hiukan auki.
--- Lainaus päättyy ---
Yhteisomistus on aina hieman haasteellista ja varsinkin ajoneuvojen kohdalla erityisesti ???
"Masi":
Huollot, korjaukset sun muut semmoiset on aina jaetussa vehkeessä riski. Toinen käy espanjassa, toinen espoossa noin kärjistettynä. Vaatii tarkan kirjanpidon jotta kustannukset menee oikein. Sillä vaikka kuinka sovittaan että kyllä me osataan jakaa oikein, niin jossain vaiheessa tulee jotain ja siitä se alkaa. Ennen sovitaan vaikka vähemmän käyttävän kanssa korvauksesta ja enemmän käyttävä vastaa sitten kaikesta. Ja vuosittain kiertävä käyttöviikko sopimus tyyliin viikko 1 ja toiselle se viikko 2 ja seuraavana vuonna toisin päin.
kimi:
Kävin muutamia vuosia sitten "testamentti ja perintö" kurssin. Ihan mielenkiintoinen ja testamentti on paperi jolla voi ohjata lakiosuuden ylimenevää omaisuutta aika vapaasti.
Lasten vaateita toisen puolison kuoleman jälkeen voi rajoittaa aika tehokkaasti tuota lakiosuutta hyväksikäyttäen. Ruotsissa laki on muutettu niin että, aviopuolisot perivät toisensa ja vasta molempien kuoltua lapset pääsevät osingolle, toki siellä voi testamentata omaisuutta muullakin tavalla.
hemppat:
Äitisihän on rintaperilllinen joten testamentilla ei ole valtaa hänelle kuuluvaan omaosuuteen.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta