Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Mikä kortti
dados87:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 11.09.2013 kello on 10:55 ---Jos ajokortissasi on B-kirjaimen lisäksi C (C1), niin harkitse suoraan C1E:tä, koska sen myötä tulee BE-ajo-oikeus.
C1E:tä tarvitset, jos vetoauton (pl. linja-autot) otteessa mainittu kokonaismassa on yli 3.500kg, mikäli yli 750kg perävaunua halua vetää. Esim. isoimmat pakettiauton näköiset kevyt-ka:t ja isot matkailuautot.
Hintaluokka ja "tehtävät" ~about samat.
--- Lainaus päättyy ---
eipä lue kortissa muutakuin AB eli kait se E olis sitte se seuraava mitä lähetään hommaan..kyselin jo hintoja ja noin 150€ maksais teoria ja inssi ja ne poliisin luvat
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: dados87 - 11.09.2013 kello on 11:15 ---eipä lue kortissa muutakuin AB eli kait se E olis sitte se seuraava mitä lähetään hommaan..kyselin jo hintoja ja noin 150€ maksais teoria ja inssi ja ne poliisin luvat
--- Lainaus päättyy ---
No, sitt eiku BE:tä hakemaan :D
Ja päälle vielä ajokorttimaksu ja maksu lääkärintodistukses ta.
Hauho:
Kun en viitsi autokouluun soittaa niin tietääkö joku mitä maksaisi suunnilleen ABe -korttiin lisäkoulutus + muut jotta siihen saisi C:n eli saisi ajaa painavampaa matkailuautoa?
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Hauho - 11.09.2013 kello on 11:24 ---Kun en viitsi autokouluun soittaa niin tietääkö joku mitä maksaisi suunnilleen ABe -korttiin lisäkoulutus + muut jotta siihen saisi C:n eli saisi ajaa painavampaa matkailuautoa?
--- Lainaus päättyy ---
Reilun tonnin.
Ipsu:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 11.09.2013 kello on 11:23 ---No, sitt eiku BE:tä hakemaan :D
Ja päälle vielä ajokorttimaksu ja maksu lääkärintodistukses ta.
--- Lainaus päättyy ---
Ei tartte lääkärintodistusta ;)
--- Lainaus käyttäjältä: dados87 - 11.09.2013 kello on 11:15 ---eipä lue kortissa muutakuin AB eli kait se E olis sitte se seuraava mitä lähetään hommaan..kyselin jo hintoja ja noin 150€ maksais teoria ja inssi ja ne poliisin luvat
--- Lainaus päättyy ---
Ja jos täälläpäin ajelet ja löydän jostain sen BE-kortin vihkosen mitä kannattaa vähä lukasta ennen kirjallisia niin saat ihan ilmatteeks. Maksoi katsastuskonttorill a muistaakseni 6€.
Ensin anomus vetämään poliisille (varaudu muuten todistamaan henkilöllisyytes passilla tms, ajokortti ei kelpaa). Parissa päivässä se ajolupa-anomus on kirjautunut niin et pääsee kirjallisiin ja kun kirjallisista pääsee läpi, niin sit vaan ajokokeeseen. Sitä peruuttamista 90 asteen kulmaan kannattaa harjotella. Samoin sitä et osaa peruuttaa vaunun perään. Ja muista napata vielä joku tiiliskivi inssiin, sillä saa "painettua" jarrua ja käytyä tarkistamassa et valot pelaa vaunussa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta