Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
oletko hampsteri ... onko sinulla tapana laittaa kaikki talteen jos joskus ....?
sipu:
hitsi tuli vaan tuollanen mieleen , kun isäntä tyhjensi tuon meitin tupa-auton tuohon vierashuoneen lattialle ... siellä on monessa kassissa , pyykkikorissa ym loorassa kaapeista tyhjennettyä tavaraa ... sitä en jaksa olla ihmettelemäti , et kui tuota onkin niin paljon ... :o ku just tyhjensin kaappeja ja toin monta pussukkaa sieltä pois ... huoh >:( ... viimeksi , kun hän vei caarssin kosteusmittaukseen sanoi mittaaja , et ei voi joka paikasta ottaa niit mitauksia , kun on NIIN PALJON TAVARAA .. hmmm ... nyt ei ole .. mut siinä tavaran paljoukses olen nyt hänen kans samaa mieltä >:(...eipä silti ... kun sitä krääsää on totuuden nimis täällä vähän joka paikas ... kaapeis lähinnä .., jot kysäriini vastaan , et olen pahemman luokan hampsteri .. :-[ :-[ :-[ :-[
Alan:
Kotiin on kertynyt ihan liikaa romua, jota ei malta heittää pois. Ehkä kesällä pitää ottaa itteä niskasta. Vaan arvotavaraa tai muistoja en pois heitä.
Vaunussa ja autossakin pyrin parhaaseen mahdolliseen järjestykseen (joka ei ole loppureissusta kovin paljon sanottu), sillä elämä menee muuten aika epämukavaksi. Matkamuistoja tarttuu toki mukaan, mutta romuvarasto vaunu ei voi olla.
Kaverin, joka on museoalalla, mielestä pitäisi tallettaa myös nykyisyyden ja lähimenneisyyden juttuja. On ihan totta, että museot saattavat olla kiinnostuneita tuoreestakin tavarasta, jos sillä on alan kannalta arvoa. En ole vaan havainnut, että joku museo olisi ollut keräämässä uudempia tavaroita esim. lehti-ilmoituksilla.
ihaa:
Olen vaimon mielestä heittämässä liiankin herkästi tavaraa pois, 13 neliön lämpimän varaston koetan pitää niin avarana kuin mahdollista jotta sieltä jotain myös löytäisi tarvittaessa.
Omakotitalossa sitä tavaraa tulee kyllä helposti säästettyä, se tuo varasto on enempi mun valtakuntaa, vaimo päättää talon kaapeista ja hänellä on hiukan tuota hamsterin vikaa. ;D
sipu:
toi et raaski hävittää rojua pois on yhden sortin lahja kans ...täs viimetalven sain siivotuks yhden kaaosvaraston ....jonne oltiin ladattu kaikkee mitä ei tarvii ja kaikkee mitä tarvii ...sitä siivotessa löytyi firman laatikoita useita ...jois oli rahtikirjoja ,kuitteja ym sälää .kun ne kannettiin tuon pihan perälle polttotynyriin ..sai niit roskii isäntä polttaa viikon ..no oli tietty muutakin poltettavaa ...mappejakin oli kymmeniä... firmaakaan ei ol ollu 10v ...luulin et ,kun se kaaos tila saadaan kuntoon hylyt ja kaik järjestykseen se pysyykin sit ....mut taas kerran on vasta vuos siit urakast kulunut ja vois tyhjentää koko varastokaapin ..riittäis taas sanerattavaa ..josko nyt joku päivä ottais kans niskast kii ja ylimääräset jonnekin kiertoon ja roskat roskiin... ;D
migel:
Tunnustan ! En heitä mitään pois paitti jos on selkeesti arvotonta! Pidän järjestystä pienissä tiloissa, m utta jos tilaa on niin tavaraa alkaa kerääntymään!
Mutta en ole yksin syypää siihen vaan esim faijani rahaa kaikenmaailman työkaluja ja varaosia mulle kun migelillä sitä tilaa on! Siispä mulla löytyy avaamattomia pakkauksia jotka usein hämmästyttää minua mitä kaikkea sieltä löytyykin.
Mulla on pihalla mopotalli 110 neliöö, paljon krääsää.
Toimisto 230 neliöö, paljon teknisiä laitteita, moottoripyörää skootteria ruohonleikkureita ,telttoja,retkikamiinoja,automaaleja yms kalastustarviketta. ..huh
Autotalli 120 neliöö, käsityökaluja, timpurin välineitä, paneelia, kompressoria, talomaaleja, puutavaraa, laattoja etc etc , huh huh
Talo 550 neliöö, huonekaluja monen perheen tarpeisiin paljon aarteita ja muistoja ja elämää,, pihalla autoja abouttiarallaa 10 kpl ;D ;D ;D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta