Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Minkälainen diodi vaunuun?
Komissarov:
Sivistäkääpäs hieman, mikä ajatus alunperin on tuossa, että toinen + jatkuvana ja toinen virtalukon kautta..? :o
Yrjö:
Siis nastat 9 ja 10 kytketty lataukseen, samoin kaikki kolme maadoitustakin. Siten saadaan neliöitä lataukseen, tässä vaunussa kun ei tarvita jatkuvaa virtaa.
Anteeksi huono Suomen kielen taito.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: Komissarov - 5.09.2013 kello on 07:24 ---Sivistäkääpäs hieman, mikä ajatus alunperin on tuossa, että toinen + jatkuvana ja toinen virtalukon kautta..? :o
--- Lainaus päättyy ---
Jatkuva virta on tarkoitettu jääkaapille, jolloin se pelaa myös taukojen aikana.
Alkuperäinen ajatus siis se että jatkuva virta ei ole muuten yhteydessä vaunun sähköihin ja jääkaappi toimii 12 voltilla vain autoon kytkettynä. Viisaammat kaapit voisi toimia (toimivat?) myös siten että kaasu on käytössä jos autosta ei tule 12V syöttöä kaapille ja vaihtavat 12V käyttöön automaattisesti kun sitä on tarjolla ja myös sytytävät kaasun, kun kaapeli irrotetaan autosta.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 5.09.2013 kello on 10:10 ---Entäpä tällainen kytkentä?
Kun vaunussa on 13-nap. liitin (ja 7-nap. adapteri) ja autossa 7-nap liitin.
Saadakseen ajonaikaisen latauksen vaunun akkuun tekisi seuraavanlaisen liitännän:
Autoon vaihdetaan 13-nap. liitin, johon tuodaan tavaratilassa (tai muualla) olevasta liittimestä piuhat akun latausnastoihin, nasta 10 +12V ja nastoihin 11 ja 13 maa.
Tuosta tavaratilan liittimestä voi ottaa 250W tehoa.
--- Lainaus päättyy ---
Eikös tämä ole ihan täydellinen suunnitelma. Jos latauksen haluaa vielä maksimoida, myös nasta 9 latauskäyttöön ja auton puolelle automatiikka ettei anna virtaa kuin silloin kun auto lataa.
iso-juuso:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 5.09.2013 kello on 08:33 ---Jatkuva virta on tarkoitettu jääkaapille, jolloin se pelaa myös taukojen aikana.
--- Lainaus päättyy ---
Käsitykseni tästä on toinen. Käsittääkseni se jatkuva virta on tarkoitettu vaunun pienille kuluttajille, kuten vaikka valaistukselle, ja se auton moottorin käydessä virtaa tarjoava on tarkoitettu isoille kuluttajille, kuten vaikka jääkaapille tai vaunun akun lataukselle.
Edellisessä vaunussani (Dethleffs 450DB -10) tuo oli juuri noin kytketty, eli napa nasta kymmenen oli kytketty siihen jääkaapin 12V vastukseen, ei mihinkään muualle.
Nykyisessä Kabessa en ole varma siitä, mikä nasta sitä vaunun jääkaappia syöttää, mutta siinä on joka tapauksessa rele, joka estää jääkaapin toiminnan 12V jännitteellä jos autossa ei ole ajovalot päällä.
Kummassakaan tapauksessa tehtaan jäljiltä ei siis voi jättää jääkaappia syömään auton akkua tyhjäksi.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta