Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Auton kuiva pesu
hartsakoski:
--- Lainaus käyttäjältä: olalaa - 25.08.2013 kello on 20:48 ---No tuota täytyy tilata ja kokeilla.Kerron sitten toimiiko.Olisi ainakin reisulla helppo pitää auto puhtaana ilman vettä ja ei tartis pesupaikaa hakea Thumb
--- Lainaus päättyy ---
Kai huomasit että aaoulusta kertoi kuinka auto huuhdeltiin VEDELLÄ.Eli ei se vesipesua korvaa.
Soleil:
Meillä piti eilen kokeilla tätä muttemme ehtineet. Ostimme tätä caravan-liikeestä. Onko kukaan tätä käyttänyt?
http://www.bootszubehoer.de/pflegeprodukte/yachticon/yachticon-waschen-ohne-wasser-1000-ml/a-4043/
reissuauto:
Jos on vähänkin hiekkapölyä pinnassa voi noilla aineilla saada pahaa jälkeä aikaiseksi pitkällä tähtäimellä. Reilusti vettä ja pehmeä sieni niillä lähtee.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: reissuauto - 26.08.2013 kello on 12:49 ---Jos on vähänkin hiekkapölyä pinnassa voi noilla aineilla saada pahaa jälkeä aikaiseksi pitkällä tähtäimellä. Reilusti vettä ja pehmeä sieni niillä lähtee.
--- Lainaus päättyy ---
Ja sillonkin olis hyvä ensin huuhdella irtotavara pois.
Soleil:
Joo, olen tuon naarmuuntumisen tiennyt ja siksi halunnut vältää tuolaisia aineita mutta täällähän ei hiekanpölyä ole kun ei hiekkateitä ole mutta tuleehan sitä jotakin pölyä tiestä siihen pintaan. Tällähän ei saa autoaan omassa pihassa pestä. Erinlaisia autojen pesupaikkoja kyllä on paljon mutta ei niin korkeata paikkaa tässä lähellä, että mökkiauton siinä voi pestä. Joutuu aina menemään tuonne lähemmäs kymmenen kilometrin päähän. Voihan sitä kotipihassakin sienellä ja mikrokuituliinoilla märemmillä ensin pyyhkiä, ennen tuota kuiva ainetta. Tuo olisi niin kätevää välillä tuolla "pestä".
Saksalaiset kovasti näyttävät suuttaavansa noita autojaan stellplazeilla ja leirintäalueilla. Tässä kerran kauempaa nappasin kuvankin, oikein katolle piti Herralla nousta. ::)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta