Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Hymerin sähkörappu

<< < (7/9) > >>

rantaesa:
Herätetäänpä keskustelua henkiin, minulla edelläkuvatun  mallinen rappunen lopetti  toimintansa , pikkuhiljaa moottorin teho hiipunut ja nyt on moottori pöydällä . En ole saanut sähkömoottorin ruuveja vielä auki , siellä on näköjään joskus käyty koska ruuvit on eriparit. Kuuluuko tuon moottorin pyöriä kuinka herkästi, kun hammasrattaasta ottaa pihdeillä kiinni se on täysin jumissa ?  Olisko antaa vinkkiä mistä tuota moottoria kannattais lähteä metsästämään , muutamasta purkaamosta olen kysellyt. Ettei vaan kellään sattuisi olemaan varastossa tuollaista moottoria ? Kokeilin pöydällä syöttää virtaa moottorille , pikkusen nytkähtää ja jää jurisemaan.

rantaesa:
No nyt on paketti purettu , ns. vaihteistopuoli on täysin jumissa , sisällä näyttää olevan hiekan tapaista töhnää , olisko  tiivistys pettäny ja lika päässyt sisään , kokeilin täyttää koko vaihteisto-osan moottoriöljyllä mutta ei pyöri ei. Tämä on joskus avattu ja ehkä pikkusen huolimattomasti laitettu kiinni  >:(

Camper:
Isäni entisessä LMC.eessä oli kans sähkörappu ja moottori siitäkin meni.Siinä oli moottorina lähes samanlainen,kun perus tuulilasinpyyhkimen moottorikin ja muistaakseni jonkun foordin tai ooppelin pyyhin mötikkä siihen laitettiin tilalle. Kaukoohjaimen ohjausboksin käämi releet siinä temppuili,kun ne kärjet eivät yhdistäneet kunnolla. Vikana oli käämien ympärillä sivuille taipuneet muovirunko eristeet,jotka häiritsivät releen toimintaa ja kärjen kunnollista kosketusta.

rantaesa:
Käytetty samanlainen moottori hankittu mutta siinä näkys olevan hammasrattaassa enemmän piikkejä , entisessä 8 ja tässä 10 ja se on vähän isompi kehältään . en ole kokeillut vielä miten piikkien jako sopii vanhaan hammaskehään  mutta jos ei passaa niin miten tuon hammasrattaan saa irti ja vaihdettua ? Muuten menee varmaan hitsaus ja viilaushommiksi  :-\

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: rantaesa -  8.03.2017     kello on 20:06 --- miten tuon hammasrattaan saa irti ja vaihdettua ?

--- Lainaus päättyy ---

Ei ole vielä onneksi tarvinnut rappua noin paljoa huoltaa mutta jos se ratas istuu siinä akselilla ilman että mitään kiinitykseen viittaavaa näkyy, niin ei se siitä irtoa kuin väkisin.
Jos se on metallia, niin varovaista lämmitystä ja ulosvetäjällä irti.
Jos ratas on valettu jonkun knöölin päälle, niin rikkihän se voi mennä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View