Tekniikkakeskustelut > Primus

Primus 2470 Pannun huolto.

<< < (20/22) > >>

jamseil:
Ei yläosa näytä vielä puhki olevan, mutta pohjaan nähden oli enempi ruosteessa.
Rst kannen alla olevaan ylälaippaan hitsasin vahvikelaput kiinnitysreikien kohdalle, kun oli ruostunut ohkaiseksi.

Minun silmään näyttää arinat oikein hyviltä.
Ei taida arina verkkojen pitimet lähteä ehjinä irti?
Varovasti kokeilin, mutta kun tuntui olevan kovassa niin en viitsinyt murjoa pilalle. Putsaantuuhan ne hapolla sisältä.

Puhalsin kaapissa enimmät ruosteet ja porasin elektrodin reiät arinaan.
Nyt on hapossa likoamassa.

mjo33400:
Nyt saattaa tulla ongelma kun maalasit noi arinaverkot osittain tukkoon. Kannattaisi polttaa verkot auki ja teipata ennen maalausta. Muista laittaa lämmönvaihdin osan yksi reikä umpeen pellinpalalla.

jamseil:
Ei ole vielä maalattu, osat likoavat vielä hapossa. Kuva on otettu alumiinioksidilla puhalluksen jälkeen, niin näyttää kyllä hieman alumaalatulta ja taitaa olla vielä puhallusjyviäkin verkoissa.
Teippaan arinaverkot ennen maalausta.

En ole ennen lukenutkaan lämmönvaihtimen tulppauksesta.
Siis noin kun kuvassa? Onko tuo vedon rajoittamiseksi?

mjo33400:
Reikä jossa ei ole verkkoa pitää tulpata, siinä on ulkopuolella korvakkeet. Kysymyksessä on huoltoaukko, josta tehtaalla on katsottu liekin muotoa ilmeisesti.

jamseil:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 27.10.2020     kello on 13:06 ---Reikä jossa ei ole verkkoa pitää tulpata, siinä on ulkopuolella korvakkeet. Kysymyksessä on huoltoaukko, josta tehtaalla on katsottu liekin muotoa ilmeisesti.

--- Lainaus päättyy ---
Joo on mulla se verkkoon kääritty kiilleliuska (?) "ikkuna" tallessa, irroitin sen puhalluksen ajaksi.

Tuon edellisen kuvani voi poistaa sekoittamasta ketään.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View