Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Auton pesu

<< < (2/2)

ihaa:

--- Lainaus käyttäjältä: Mazza - 11.08.2013     kello on 00:04 ---Itse käytän tuota BH Auto-Foamia Bilteman 8l puutarharuiskusta 4% seoksena.

--- Lainaus päättyy ---

Laitoin tilauksen vetämään Auto Foamista...auto on kuin kermavaahtoa, kovasti tuota on ainakin kehuttu.

Mitäpä sitä ei autojensa eteen tekisi. ;D vai mitä ?  ;)


http://m.youtube.com/watch?v=ksthzBBHVfg

88k5:
Huomaatteko tuossa videossa yhden oikean asian - kaveri aloitti pesemään alhaaltapäin  Thumb vaikkakin kyljissä ote lipsui..

Ei siis huuhdellut ylhäältäkäsin kaikkea arvokasta pesuainetta maahan - vaikkakin pesuaineannostelu oli aivan älytöntä  Thumbd. Se on painepesuri kuin saippuaton harja/sieni väärällä tyylillä..
Se pitäis pesurin suutin liikkua "kuin automaalarin ote" - käy tasaiseen jokapaikassa alhaalta ylös tai sivusuunnassa hyvällä viuhkalla, eikä tuollaisella hosumisella "yleis/terassipesurisuuttimella"  :-X Oikea painepesuriaine rupeaa emulgoimaan vasta paineen alla, siis vaahtoamaan, ja nostaa likaa veden poisvietäväksi..

Huuhtelu sitten ylhäältä alas..

K70:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa -  7.04.2014     kello on 09:25 ---Laitoin tilauksen vetämään Auto Foamista...auto on kuin kermavaahtoa, kovasti tuota on ainakin kehuttu.

Mitäpä sitä ei autojensa eteen tekisi. ;D vai mitä ?  ;)
--- Lainaus päättyy ---

 Thumb Thumb Thumb
Ai että vaimo kiittelee, kun piha tuoksuu kukkasille vaahtopesun jälkeen  :D
Itsellekin tuli toissa viikolla 15 litraa AutoFoamia briteistä samalla kun muitakin auton halailutuotteita tilasin  ;)

Suosittelen hankkimaan myös tuommoisen videollakin olevan foam lancen, niin saa kunnon vaahdon.
Tosin videolla on brittien rakastamaa kermakakkua. Itse en noin paksua vaahtoa kaipaa enkä käytä, koska ei mun mielestä toimi niin tehokkaasti. Tuohan ei valu kunnolla, kuten vaahdon olisi tarkoitus ja valuessaan viedä irtosköntsää pinnoilta mennessään.

Mutta pääasia on pitää mielessä, että tuo esipesu on auton pesun tärkein vaihe, koska siinä pyritään saamaan pinta mahdollisimman puhtaaksi, ettei sitä likaa/hiekkaa pyöritellä pitkin pintaa mekaanisen pesun aikana.


--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  7.04.2014     kello on 11:08 ---Huomaatteko tuossa videossa yhden oikean asian - kaveri aloitti pesemään alhaaltapäin  Thumb vaikkakin kyljissä ote lipsui..
--- Lainaus päättyy ---

Liuotinpesujen yhteydessä allekirjoitan tämän, mutta esipesussa en itse menettele noin.
Tuo vaahto kun on aikansa valunut, niin luonnollisesti se ohenee ja katoaa yläosista ensimmäisenä. Eli ylhäältä päin alkaa myös pinnan kuivuminen. Sen takia itse huuhtelen foamin aina ylhäältä alaspäin, ettei aine ehdi kuivua pintaan. Varsinkin kesällä saa välillä pitää aika kiirettä koko auton kierroksella, kun yleensä vaahdotan koko auton kerralla.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View