Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Linux?

<< < (11/13) > >>

Topelius:
Mitenkähän Lubuntun kirjautumisruudun asetuksia sais muokattua niin, että koneesen asennetut käyttäjätunnukset saa piiloon? Nyt 12.04 versio näyttää ruudussa kaikki käyttäjät.

Fenix:

--- Lainaus käyttäjältä: Topelius - 29.10.2013     kello on 18:18 ---Mitenkähän Lubuntun kirjautumisruudun asetuksia sais muokattua niin, että koneesen asennetut käyttäjätunnukset saa piiloon? Nyt 12.04 versio näyttää ruudussa kaikki käyttäjät.

--- Lainaus päättyy ---

Ainakin terminaalissa pitäisi päästä muokkaamaan:

--- Koodia: ---sudo /usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -h
--- Koodi päättyy ---

100% varmaksi en mene sanomaan, kun ei nyt ole tässä käsillä lubuntulla varustettua konetta.

Jepukka:
Voihan linux :)

Ensimmäisen kerran käyttelin linuxia joskus -94 tai -95 (sitä ennen eri Xnix versioita). Aika vekkuli ja monitoiminen se oli jo silloin vs. w3.11 tai pre versiot 95:sesta. Eritoten moniajo oli semmoinen ominaisuus mikä toimi oikeasti jo tuolloin.
Muistaakseni sain joskus apuakin itse hra torvaldsilta koskien näytönohjaimen ajuria kun ei meinannut jokin ihme ibm pohjainen integroitu kortti toimia graafisessa ympäristössä. Tuon jälkeen on tullut noin kerran vuodessa tutustuttua joihinkin distroihin, alussa slackware, redhattia ja mitä nyt lienee olivatkaan. Viimeksi kokeilin keväällä xubuntua hetken aikaa.

Silti wintoosa ympäristö on ollut pääkäyttiksenä koneissa (paitsi 8 joka on kamala). Omasta puolesta voin sanoa että käyttäkää sitä käyttöjärjestelmää mikä tuntuu itsestä parhaalta ja riittävältä omiin tarpeisiin.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Jepukka - 29.10.2013     kello on 20:01 ---. Omasta puolesta voin sanoa että käyttäkää sitä käyttöjärjestelmää mikä tuntuu itsestä parhaalta ja riittävältä omiin tarpeisiin.

--- Lainaus päättyy ---

 Thumb

K.E.V:
Yhdyn edellisten julkituomaan juttuun. Sovitaan että kaikki saa käyttää mitä itse haluaa. Oli Se sitten vaunu, veturi , asuntoauto, kännykkä, läppäri, käyttöjärjestelmä, jne. Neuvoa voi kun joku kysyy, hurmoshenkiset käännytysbileet unholaan  ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View