Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset

Karavaanarin painepesuri

<< < (11/32) > >>

mjo33400:
Kiitos tiedosta, nyt etsimään. Thumb

Moppc:
Bilteman mallista irtosi letkun liitin kahvasta. Pisti vähän proiskutellen sinne tänne, joten pesurilla pesut jäi siihen.

Tuossa letkun liitoksessa on kehno konstruktio. Kappale on kiinni neljällä pikkiriikkisellä ruuvilla pehmeässä materiaalissa kiinni. Kolmelle ruuville muovia mihin kiinnittyä, neljäs ruuvi käytännössä kahvan ulkokuoren ja siihen liittyvän letkuliittimen välissä (!) ilman mitään mihin porautua kiinni. Siitähän se roppas...

Oheisesta kuvasta oikeapuoleisin ruuvi näkyy kalvaneen vähän runkoa pitimikseen mutta muovia ei ole tarpeeksi paksulti, että olisi samanlainem kuin vasemmalla kuvan laidalla. Tuo lisäreikä (kahvan läpi) tuli jo tehtyä kun ehdi yrittää liitoksen vahvistamista ennen kuvan ottoa. Nuo kaksi muuta läpireikää sivuissa on alkuperäiset ja onnettomasti kalvautuneet väljiksi kun liitos on pettänyt.


Letkuliitin on nähdäkseni 1/4" ja uutta kahvaa olen metsästelly viikonlopun jäljiltä. Vaan ei sitten (grrrh) mistään tunnu nousevan esiin. Jos on vinkki heittää, niin kiitän.

Moppc:

--- Lainaus käyttäjältä: Moppc -  5.05.2016     kello on 14:53 ---Letkuliitin on nähdäkseni 1/4" ja uutta kahvaa olen metsästelly viikonlopun jäljiltä. Vaan ei sitten (grrrh) mistään tunnu nousevan esiin. Jos on vinkki heittää, niin kiitän.

--- Lainaus päättyy ---

Itse itselleni vastaten ;D

Ruiskupistooli (51-1193) löytyi viimein Clas Ohlsonilta varaosana (21,70€).

megaman:
^ Nyt sitten kannattaa teipata/vahvistaa toi uusi kahva ennen käyttöönottoa siitä juuresta, mihin letku tyrkätään kiinni. Siellä on aivan onnetonta alle millin seinämävahvuutta, joka ei kestä mitään. Letku vääntää sitä kohtaa ja sitten hurja 9 baarin paine tekee tehtävänsä. Itse vedin siihen lätkämailan kangaserkkaa kunnolla ja on kestänyt toistaiseksi.
Mulla on hajonnut noita "tarvikekahvoja" 2 kpl, nyt on kolmas siis käytössä, kaksi saatu takuuseen.. Yksi hajosi heti ekalla pesukerralla, kun en älynnyt huonoa laatua.

Alkuperäinen kahva on kunnollinen, noi erikseen tilattavat on ihan huuhaata. Suutinkin on pelkkä peltilätkä, jossa reikä ei ole edes osunut keskelle. Alkuperäinen suutin on messinkiä, joka kannattaa vaihtaa, jos on alkuperäinen kahva olemassa.

Harmi, että poika jätti pesurin pakkaseen mopoa pestessä ja alkup. kahva halkesi.
Pesuri on edelleen kovassa käytössä, sammutusautomatiikk a ei pelaa ja noi kahvat on umpisurkeita. Tyytyväinen kuitenkin. ;D

megaman:
Onkos tämmönen kenellekään tuttu?



G-Force akkupainepesuri PWG1807 36V

http://vaunushop.fi/index.php?id_product=4137&controller=product

Aika tyyris ja tehokas, kuluttaa vettä varmaan ihan eri tahtiin

Edit: Honkkarissa edullisempi: http://www.hongkong.fi/fi/tyokalut-ja-nikkarointi/tyokalut/sahkotyokalut/painepesurit-ja-tarvikkeet/g-force-pwg1807-36-v-430-w-painepesuri/p/2846605/

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View