Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
Nimeä jääkaapin osat.
mjh48:
--- Lainaus käyttäjältä: makke - 9.07.2013 kello on 21:54 ---En ole älynnyt kokeilla auton käydessä ja kaasulla en ole edes kokeillut
--- Lainaus päättyy ---
Ei sen kuulu toimiakkaan akulla kuin auton käydessä. Kytkentärele (todennäköisesti laturissa) saa vedon laturin D+ navasta josta tulee johto latausvalolle.
Oletko testannut irrallisena kytkemällä siihen suoraan akun, kun kaappi on nyt poissa autosta.
Tosin pieni akku ei riitä sitä kylmentämään (n. pari - kolme tuntia), mutta näkee kipinöikö liitäntä, mieluimmin hieman edempänä akusta.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: mjh48 - 11.07.2013 kello on 11:49 ---Ei sen kuulu toimiakkaan akulla kuin auton käydessä. Kytkentärele (todennäköisesti laturissa) saa vedon laturin D+ navasta josta tulee johto latausvalolle.
--- Lainaus päättyy ---
Riippuu kaapista ja autosta. Nykyistä en ole edes kokeillut mutta entisessä 12v toimi milloin vaan. Akku riitti nippanappa Turusta Tukholmaan.
K.E.V:
No , sen oli kytkenyt "Veijo Virittäjä" ei "Teuvo Tehtaantyöläinen" ;D
putkimies:
Jaa a. Enpä tiedä kyseessä olevan tapauksen kytkennöistä mitään, mutta kokeilin juuri omassa matkailuautossa,niin kyllä akkutoiminto toimii myös moottorin ollessa sammutettuna.
Tokivain tässä minun kymmenisen vuotta sitten rakennetussa kulkineessa elektroniikka suojaa akkua, ja pudottaa kuormat pois, ettei
hupiakku tyhjene vaurioitumisrajan alle.
Duster:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 10.07.2013 kello on 20:02 ---Kytkennästä en tiedä eroavaisuuksista , mutta laittaisin erilaisen puhaltimen. Ja uusisin johdot myös.
Eihän tuonne tartte kuin kaasun, 220v , 12v releeltä ja sitten tuon puhaltimen 12v joka voisi olla jatkuva , termari ohjaisi sitä.
--- Lainaus päättyy ---
Juu termarilla ja kax atk-puhallinta, jokohan pelittäis?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta