Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi
ilmalämmitteisen asuntoauton lämmityksen tuunaus
putkimies:
;Ehei, ei Jari Tervo ole ainoa, minäkin olen pessimisti, eli siis järkimies. ;)
...Trumaan ei kannata rakentaa omia systeemejä. Tulee vaan vikaherkkä, nesteet valuu jostakin kun pitäis lähteä liikenteeseen. Onko silloin hyvä mieli kun on lattiamatot läpimärkiä ja loma on juuri alkanut?
Lisäksi moottorin esilämmitys on tarpeetonta, nykymoottori herää käyntiin startista:)
james_III:
--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 4.07.2013 kello on 20:31 ---näinhä se on se on toteuttamista vailla.. mutt kukaan ei oo teheny, ainakaa julkisesti kertonu siit.. sill kyselin jos jollai ois oikeesti kiinnostusta ni tehtäs ja kokeiltais.. monasti teoria ja käytäntö on eri juttu... ja mua kiinnostaa kaikki tekniikkaan liittyvä varsinki matkaailu auton mukavuus...
--- Lainaus päättyy ---
Mukavuus on mukavaa ja enemmän on parempi. Lattialämmitys on jo tehty, ei asennettu kun tuli kesä, talveksi jos nostelisi valmiit palaset lattialle. Toiminnastakaan ei siis ole vielä tarkkaa tietoa, mutta kyllä se 3D mallina näytti ihan hyvältä idealta. Väärinhän tämä toki on toteutettu, kun ei vesi virtaa, liekkö silläkään niin väliä kun ei trumalla pärjää kuin keskikesällä, eli ihan hukkaanhan tässä on menny koko idea jo alkujaankin.
--- Lainaus käyttäjältä: teebasso - 4.07.2013 kello on 21:37 ---No ,voihan vidyy Jari kun olet noin skeptinen ja peloittelet alan harrastajia. Maastahan loppuu Pelle Pelottomat tuollalailla kieltelemällä. Kannattaa kokeilla ja savun hälvennyttyä uusiin testauksiin.
--- Lainaus päättyy ---
Ei ne mihinkään lopu, mutta pysyvät vaan omissa oloissa, kun kuulemma aina kaikki syttyy joko tuleen tai joltain lähtee vähintäänkin henki ja kaikki tämä yllättäen ennenkuin mitään on edes ikinä tehty.
kimi:
Idea on järkevä ja etäisyys lähinnä ongelma. Meillä on vesikiertoinen lisälämmitin asuinosassa ja periaatteessa sitä voisi hyödyntää. Yksi ongelma siinä on se, että lähtö ja paluu konehuoneessa kierron loppuosassa just ennen jäädytintä ja sikäli ei optimaalinen.
cossuesco:
Moni korjaa lämmitystä webastolla, omassa autossa on vielä erillinen sisälämmitin jota webasto lämmittää joten ei ole ollut ongelmaa.
Uusimmissa Suomeen tuoduissa Transiteissa on vakiona Eberi kun kone ei lämpeä tarpeeksi syksyllä - talvella, toimii automaattisesti kun koneen laittaa käyntiin.
88k5:
Jospa siinä lämmönsiirtämisessä kannattaisi keskittyä lämpimän käyttöveden piiriin, tosin jäätymisen kestävä sei ei ole, ellei joku jotain juotavaksi kelpaavaa holia siinä pakkasnesteenä käytä..
Jotenki vain tuntuu ilma>vesi -vaihdin vaikelta toteuttaa, että lämpömäärä; 1 kg ilmaa vs. 1kg vettä, tekee systeemistä hyvin hitaan. Sen sijaan lämpimään käyttöveteen, jos liittäisi vesi-vesi -lämmönvaihtimen, saisi moottorilämpöä siirrettyä truma combiin ja jos vielä laittaa sarjaan (ja ohituskierron) toisen vesi-vesi -vaihtimen lattiapiirille, voisi ottaa lattian gykolipiirille lämpöä trumalta tai moottorista sekä tietty moottorista truman (ja sieltä puhalluksen kautta tupaan)..
Tietty tuossahan pitää pumpun kera lkv-piiri tehdä, mutta helpostihan sen t-haaralla (+suuntav.) truman tuloon laittaa..
Kaikki on mahdollista Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta