Tuonne päin starttaa bavaria lauantai aamuna
http://www.tourdefrance-2013.nl/etappe9.html . Pari päivää uhrataan meno matkasta Ferrand-clermont- Toulouse väliseen alueeseen. Sitten ostoksille Andoraan josta perjantai iltana siirrytään pätkä 9 varrelle puskaparkiin tai oikeastaan kallionparkkiiin jossa on lauantai aamuna aina noin pari sataa matkailu-ajoneuvoa odottamassa sunnuntaista kisan saapumista kohdalle. Kisajoukueiden sponsorit tulevat yleensä lauantai illalla paikalle sponsaamaan katsoja joukon bileitä. Musikki soi ja laulu raikaa. Grillit savuaa, jossain jopa joku onnistuu olemaan polttamatta eineitään. Ja maanantaina matka jatkuu kohi euroopan suurinta hiekka dyyniä biskajan rannalle
http://www.kuviamatkan.com/dune-on-pyla-bordeaux-ranska-1444-kuvat . Sitten Armanacia katselemaan josta pikku hiljaa kohti bordeauxin viininejä. Sieltä cocnac alueen kautta Pariisiin katsomaan tourin maaliin tulo. Ja yöpymiset pyritään olemaan viinitiloilla milloin ei olla puskaparkissa, kun ei ole koskaan ollut vankina, niin ei osaa kaivata aitoja ja lukittuja portteja.
Josta kotiin ja viikon verran lepoa ja heinäkuun viimeinen päivä saapuu laiva sitten Naataliin. Sen jälkeen on ohjelmassa mökillä ravustusta ja kalastelua pojan kanssa pari viikkoa jonka jälkeen vaimo saapuu pojan kaverin kanssa lentäen Suomeen josta poistumme sitten Naatalista 23 elokuuta kohti kotia odottamaan syyslomaa.