Matkailukeskustelut > Matkailu kotimaassa
Ukkonen
Alan:
No mitenkä se on kulkineessa. Tässä ollaan meren äärellä osin avoimessa paikassa. Muutama järeä puu löytyy, kai ne ovat salamalle parempi kohde. Muutaman sadan metrin päässä on korkeampi rakennus, jossa ukkosenjohdattimet löytyy.
Lienee parasta vetäistä antennimasto alas ja niin tehtiinkin. Se ihmetyttää, että eilen ja äsken nähtiin salaman iskevän varmuudella veteen.
Onko tietoa, että olisi joskus iskenyt suoraan kulkineeseen?
K.E.V:
Kyllä se maapotentiaalin etsii paremmasta paikasta kuin kumipyöräkulkimesta
Karabiilisti:
ei se kumipyörillä olevaan iske...
https://www.youtube.com/shorts/aks3Z4X2Ft4
eikä veteen kun on niin matalaa...
https://www.youtube.com/watch?v=LCdIM67g3mY
eikä telttaankaan...
https://www.youtube.com/watch?v=wqRQgKldIj4
armas ujomieli:
Kuukausi sitten oli ukkonen pitkän aikaa aivan mökin päällä; pistorasiat rätisi ja kattilan kannesta iski sinistä :o Jatkettiin pottujen keittoa jyrinän loputtua. Kyllä hirvitti; mentiin sitten lopulta koppiin turvaan :o Joskus oli Kroatiassa vastaava tilanne, vettä vaan tuli rutkasti reippaammin..
Aakku:
Tällaista kertoo vakuutusyhtiö...
"Vakuutusyhtiöltä varoitus: salama voi aiheuttaa autolle tonnien vahingot"
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009760447.html
Mitenkä tuollaisen sähkövian voi todistaa salaman aiheuttamaksi? Voisiko siis jotenkin saada vakuutuksesta korvattavaksi?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta